• 29 شهریور 1400
  • 10:05

برگزاری هفتمین جلسه شورای سیاست‌گذاری و تشکل‌های صنایع‌دستی استان گیلان

هفتمین جلسه شورای سیاست‌گذاری و تشکل‌های صنایع‌دستی استان گیلان به ریاست معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و به میزبانی استانداری گیلان برگزار شد.

هفتمین جلسه شورای سیاست‌گذاری و تشکل‌های صنایع‌دستی استان گیلان به ریاست معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و به میزبانی استانداری گیلان برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان، در روز 7 خردادماه هفتمین جلسه شورای سیاست‌گذاری و تشکل‌های صنایع‌دستی استان گیلان به ریاست پویا محمودیان، معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و به میزبانی کیمیا تنهایی معاون توسعه‌مدیریت و منابع استانداری گیلان برگزار شد. در این جلسه فرزاد رشیدی، معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان گزارشی از روند اقدامات انجام‌شده در خصوص ایجاد تشکل‌های تخصصی صنایع‌دستی و اهداف و برنامه‌های این تشکل‌ها و نیز همچنین گزارشی از روند ثبت شهر و روستاهای ملی و جهانی استان گیلان ارائه کرد.

در ادامه این نشست نمایندگان تشکل‌های تخصصی صنایع‌دستی گیلان پس از تقدیر از زحمات معاونت صنایع‌دستی کشور در خصوص ارتقاء جایگاه صنایع‌دستی کشور و کسب رتبه اول جهان در ثبت صنایع‌دستی و نیز تقدیر از حمایت ویژه ایشان در ثبت 5 روستا و شهر ملی استان گیلان با محوریت ‌صنایع‌دستی، به بیان دیدگاه‌ها و برنامه‌های موجود در مسیر تولید و تجارت صنایع‌دستی پرداخته و در حوزه بهره‌برداری از ثبت شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی گیلان به بحث و تبادل نظر پرداختند که در این میان می‌توان به بیان تجربیات موفق توسعه حصیربافی در فشتکه، روستای ملی حصیر پس از ثبت ملی و توسعه رشتی‌دوزی در رشت، شهر ملی رشتی‌دوزی و نوآوری و ایجاد تنوع در محصولات تولیدی فوق اشاره کرد. همچنین بحث حمایت از کارگاه‌های شال‌بافی روستای ملی ارده و چوب‌تراشی روستای ملی شالما و عنبران‌محله، روستای ملی گلیم‌بافی مطرح شد.

همچنین در ادامه فرهاد غلامعلی فلاح، مدیرکل دفتر حمایت از تولید معاونت صنایع‌دستی کشور به بیان شرایط و ضوابط حمایت از هنرمندان به خصوص در حوزه بیمه پرداخته و ویدا توحدی، مدیرکل دفتر توسعه و ترویج معاونت صنایع‌دستی کشور به بیان صدمات وارده از شیوع بیماری کرونا در حوزه آموزش و برگزاری دوره‌های آموزش مجازی صنایع‌دستی اشاره کرد.

پویا محمودیان در این جلسه، ضمن تشریح برنامه‌های پیش رو در معاونت صنایع‌دستی کشور، بر لزوم توجه بیشتر به ساماندهی تولید در سالی که به نام تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها مزین شده است تأکید کرد. همچنین ارتقاء کیفیت جهت توانمندسازی صنعت‌گران صنایع‌دستی در میدان رقابت در بازار صادرات، توسعه کسب و کارها با اعطا تسهیلات و توسعه زیرساخت‌ها، ایجاد بازارچه‌های دائمی و ایستگاه‌های زیبا در منظر شهری، توسعه سایت‌های تجارت الکترونیک و ایجاد خانه‌های خلاق به عنوان مغز متفکر ارائه‌ راه‌حل‌های مشکلات صنایع‌دستی و تبلور خلاقیت‌ها از دیگر مواردی بود که در این نشست مطرح شد.

محمودیان با اشاره به ایجاد حس نشاط و افزایش تولید در شهر و روستاهای ملی و جهانی، پیگیری بحث تشکل‌های تخصصی صنایع‌دستی در استان گیلان و مطالبه‌گری هنرمندان در حوزه‌های کلان و رقابت سالم و همدلی و همکاری در میان هنرمندان شهر و روستاهای ملی استان را مایه خرسندی برشمرد و بر نصب بیلبوردها و تابلوهای تبلیغاتی در شهرها و روستاهای ملی جهت آشنایی هرچه بیشتر مردم با تولیدات صنایع هنرهای سنتی تأکید کرد.

در پایان این نشست نمایندگان و اعضای شورای سیاست‌گذاری استان گیلان خواهان حمایت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از ثبت جهانی روستای فشتکه به عنوان روستای جهانی حصیربافی شدند.

شایان ذکر است در این نشست، تفاهم‌نامه همکاری مشترک چندجانبه بین صندوق روستایی و عشایری، استانداری گیلان، بیمه سلامت و بیمه تکمیلی توسط معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور معاون استاندار گیلان جهت تسهیل و بهبود خدمات بیمه‌ای هنرمندان و صنعتگران استان گیلان مبادله شد.

به این خبر امتیاز دهید :