روابط عمومی | نوشته شده در روز سه شنبه , 03 اردیبهشت 1398 ساعت 08:43 یعنی تقریبا 1 روز قبل

کارگاه آموزشی آشنایی با مبانی هنرهای سنتی در گیلان برگزار می شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان ، کارگاه آموزشی آشنایی با مبانی هنرهای سنتی برگزار می شود. فرزاد رشیدی ضمن اعلام این خبر گفت : در این کارگاه آموزشی یکروزه علاقه مندان با اصول و مبانی هنرهای سنتی استان آشنا می شوند. سرپرست معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی افزود: علاقه مندان می توانند جهت ثبت نام در کارگاه آموزشی با شماره 013-33618466 معاونت صنایع دستی این اداره کل تماس حاصل نمایند. شایان ذکر است که کارگاه آموزشی یاد شده روز پنج شنبه مورخ 05/02/98 در محل مرکز آموزش ، پژوهش و توسعه آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی واقع در رشت ، میدان نیروی دریایی برگزار خواهد شد. این کارگاه آموزشی از ساعت 9 صبح آغاز و تا 13 عصر ادامه خواهد داشت.

ادامه مطلب چاپ خبر

روابط عمومی | نوشته شده در روز دوشنبه , 02 اردیبهشت 1398 ساعت 12:33 یعنی تقریبا 2 روز قبل

مراتب ثبت سه اثر فرهنگی تاریخی به استاندار گیلان ابلاغ شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ، مراتب ثبت سه اثر فرهنگی تاریخی به استاندار گیلان ابلاغ شد. در متن یکی از نامه های علی اصغر مونسان خطاب به مصطفی سالاری استاندار گیلان آمده است : در اجرای بند (ج) ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۴ مجلس شورای اسلامی و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۴ مجلس شورای اسلامی و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیرمنقول فرهنگی تاریخی کشور در فهرست آثار ملی و فهرست‌های ذی‌ربط، مراتب ثبت اثر فرهنگی تاریخی "خانه دیوان بیگی" واقع در استان گیلان، شهرستان رشت، محله ساغریسازان، بادی اله ، که پس از طی تشریفات قانونی لازم به شماره ۳۲172 مورخ 02/10/1397 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، ابلاغ می‌شود. اثر مذکور تحت حفاظت و نظارت این سازمان است و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده، جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت وبازسازی اثر صرفا با تایید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.خواهشمند است دستور فرمایید مراتب جهت اطلاع و اجرا به مقامات و مسئولان ذی ربط در استان ابلاغ شود و از نتیجه این سازمان را مطلع فرمایید. همچنین در نامه‌هایی جداگانه مراتب ثبت خانه نبی زاده به شماره ۳۲480 در تاریخ 26/01/98 و امامزاده عین علی ماسوله به شماره ۳۲479 در تاریخ 24/01/98 ، از سوی معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به استاندار گیلان ابلاغ شد.

ادامه مطلب چاپ خبر

روابط عمومی | نوشته شده در روز یکشنبه , 01 اردیبهشت 1398 ساعت 12:03 یعنی تقریبا 3 روز قبل

پیام تبریک به مناسبت نیمه شعبان

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان پیام تبریکی به مناسبت فرا رسیدن نیمه شعبان صادر شده است. متن پیام به شرح ذیل می باشد: اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه نیمه شعبان ولادت سراسر نور و پاکی، حضرت مهدی موعود(عج) و نقطه عطف اعیاد شعبانیه و پیام آور ظهور حضرت مهر و دوستی و نوید ‌بخش روزی که جز حق و عدالت رواج نخواهد داشت، روزی که با طلوع خود گرمابخش جهان و امید مستضعفان خواهد بود، تحقق این امید و آرزو، تلاشی عظیم و مجاهدتی سترگ می‌طلبد تا همه‌ی زمینه‌ها فراهم آید و موانع برچیده شود. مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان میلاد حضرت حجت ابن الحسن العسکری؛ مهدی موعود(عج) را به همه منتظران حضرتش تبریک و تهنیت عرض می نماید.

ادامه مطلب چاپ خبر

روابط عمومی | نوشته شده در روز پنجشنبه , 29 فروردین 1398 ساعت 14:12 یعنی تقریبا 6 روز قبل

پیام مدیر کل میراث استان گیلان بمناسبت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی (18 آوریل)

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی پیامی صادر کرد. متن پیام به شرح زیر می باشد. 18 آوریل از سوی یونسکو به نام روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی اعلام شده است. طی پیشنهاد شورای بین المللی بنا ها و محوطه ها( معروف به ایکوموس) در سال1982 به یونسکو این روز به عنوان روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی ثبت شده است. یادآوری این روز موجب بالا بردن آگاهی و دانایی در مورد این موضوع میراث فرهنگی در میان مردم است. حمایت و حفاظت از بنا ها و محوطه های تاریخی در ثبت و مستند سازی این بافت های ارزشمند و تاریخی با کوشش های اداره کل و نیز با پشتوانه مردم که صاحبان و حافظان همیشگی میراث فرهنگی هستند، ممکن و قابلیت اجرایی شدن دارد. به ویژه آنکه استان گیلان، دارای بنا ها و محوطه های باستانی ارزشمند و گرانبهایی است و این محوطه ها شامل دوران پارینه سنگی، نوسنگی، عصر مفرغ، عصر آهن و دوران اسلامی می باشند. محوطه های تاریخی گیلان اعم از تپه های باستانی مانند کلورز kalouraz در رستم آباد و گورستان های مریان، آق اولر، دیلمان، تپه معروف مارلیک هر کدام گنجینه میراث گذشتگان ما، ارزش میراث بشری را دارا هستند. استان گیلان از نظر بافت های ارزشمند معماری نظیر ماسوله، روستای انبوه در شهرستان رودبار قابلیت ثبت جهانی را دارا می باشند. این معماری ویژه یادآور نگاه زیبایی شناختی با تکیه بر عناصر بوم آورد و منطبق بر اقلیم و شرایط زیستی ساکنان این منطقه است که ریشه و پیشینه تاریخی دارد. بافت ارزشمند شهر رشت و لاهیجان و فومن نیز قابلیت تبدیل به شهر موزه با تعامل و تفاهم مردم با اداره کل را دارا هستند. این میراث ارزشمند مسئولیتی سنگین و یک تلنگر قابل تفکر و همچنین تذکری جهت حفظ برای آینده بشری از گذشته های دور است تا بتوانیم این فرهنگ و تمدن کهن را به آیندگان منتقل کنیم.

ادامه مطلب چاپ خبر

روابط عمومی | نوشته شده در روز پنجشنبه , 29 فروردین 1398 ساعت 10:21 یعنی تقریبا 6 روز قبل

حضور رییس فراکسیون گردشگری مجلس در جلسه شورای معاونین اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان

ضرورت داشتن پیوست گردشگری کلیه طرح های عمرانی در استان موانع فرهنگی با خلق جاذبه های جدید کمرنگ شوند به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان، جبارکوچکی نژاد نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی طی دیداری با دکتر امیر انتخابی در جلسه شورای معاونین این اداره کل حضور پیدا کرد. رییس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی در این دیدار با اشاره به جایگاه ممتاز گردشگری، به نقش مهم این صنعت در رونق اقتصاد در استان اشاره کرد و با تاکید بر توسعه صادرات صنایع دستی و ورود گردشگران خارجی ، آثار و بناهای تاریخی استان را مقصد مناسبی برای گردشگران خارجی دانست. کوچکی نژاد با توجه به نقش کمیسیون فرهنگی و فراکسیون گردشگری مجلس در حوزه گردشگری به تعامل اداره کل در احصای نیازهای گردشگری استان و گنجاندن این نیازها در برنامه توسعه اشاره داشتند . وی در خصوص موانع فرهنگی موجود در صنعت گردشگری به تقویت جاذبه های دیگر برای کم اثر کردن برخی موانع فرهنگی اشاره کردند. تطبیق گزارشات با عملکرد دستگاه های اجرایی از جمله مواردی بود که رییس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی اشاره داشتند. نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی گفت:با توجه به محوریت بحث گردشگری در استان گیلان،تمامی پروژه های عمرانی باید به سمت داشتن پیوست گردشگری حرکت کنند و پیوست گردشگری داشته باشند . کوچکی نژاد در پایان، جهت نقش آفرینی و سیاست گذاری دقیق اداره کل میراث فرهنگی فارغ از دغدغه های روزمره اداره کل خطاب به معاونین اظهار داشتند: با توجه به جایگاه اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ، هر کدام از معاونین به صورت تخصصی فعالیت های خود را دنبال نموده و عملکرد مناسبی در سال جاری داشته باشند. در این راستا شهرود امیر انتخابی دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر گیلان ضمن ارائه گزارش ستاد اجرایی خدمات سفر در نوروز 98 ،افزایش بازدیدهای نظارتی به تحلیل و ارزیابی خدمات سفر با توجه به شرایط جوی حاکم بر کل استانهای کشور در نوروز 98 پرداختند در پایان این جلسه معاونین اداره کل نیز در این جلسه گزارش فعالیت های تخصصی خود در حوزه سرمایه گذاری و صنایع دستی و گردشگری را ارائه و به اعلام برنامه های معاونت ها در سال 98 پرداختند .

ادامه مطلب چاپ خبر

پیوند های اصلی