روابط عمومی | نوشته شده در روز سه شنبه , 04 تیر 1398 ساعت 10:20 یعنی تقریبا 16 ساعت پیش ,تعداد بازدید 0

گمانه‌زنی در محوطه باستانی کهنه گوراب (لگموج) شهرستان املش به منظور ایجاد سایت موزه آغاز شد.

گمانه‌زنی در محوطه باستانی کهنه گوراب (لگموج) شهرستان املش به منظور ایجاد سایت موزه آغاز شد. به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی ادار کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان، گمانه‌زنی در محوطه باستانی کهنه گوراب (لگموج) شهرستان املش به منظور ایجاد سایت موزه آغاز شد. شهرود امیرانتخابی با اعلام این مطلب افزود: این محوطه در بین روستای کهنه گوراب، شکرپس و لگموج از توابع دهستان املش شمالی و بخش مرکزی شهرستان املش قرار دارد. امروزه این محوطه در مالکیت اهالی روستای کهنه گوراب است. بخشی از محوطه کاربری کشاورزی (کشت برنج و باغ چای) و مسکونی دارد. قسمت‌های زیادی از محوطه فوق بر اثر کاوش غیرمجاز و احداث جاده تخریب شده است. مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان ادامه داد: بر اساس مطالعات اولیه و پراکنش قطعات سفال و کاشی به نظر می‌رسد محوطه همزمان با قرن 8 تا 11 هجری تقریبا معاصر با فرمانروایی حاکمان آل کیا در منطقه و قابل تطبیق با متون تاریخی باشد. پراکنش فراوان سفال سقف، کاشی، سفال منقوش، پی سنگی و آجری بناهای تخریب‌شده، گذر شاهراه عباسی از کنار این محوطه همگی حاکی از وجود سایتی با ارزشِ فراوان، مربوط به دوران اسلامی در منطقه شرق گیلان (بیه پیش) است. وی افزود : به نظر می‌رسد کهنه گوراب به عنوان یکی از روستاهای اقماری شهر تمیجان مطرح بوده است زیرا فاصله محوطه از شهر تمیجان و پل تاریخی آن تقریبا 3 کیلومتر است. با سقوط سلسله سلاطین کیایی در سال 1000 هجری قمری، شهر تمیجان و روستاهای اطراف آن رو به خرابی رفت. امیر انتخابی در پایان گفت : امید است در فصول آینده با همکاری سازمان‌های مربوطه در انجام کاوش‌های دقیق باستان‌شناسی، زوایای تاریک این محوطه غنی اسلامی بر ما آشکار گردد. این گمانه‌زنی از تاریخ 20/03/98 تا 18/04/98 اعتبار دارد.

ادامه مطلب چاپ خبر اشتراک گذاری

روابط عمومی | نوشته شده در روز دوشنبه , 03 تیر 1398 ساعت 12:22 یعنی تقریبا 1 روز قبل ,تعداد بازدید 0

یک پناهگاه با معماری دستکند در سیاهکل کشف شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان، یک پناهگاه با معماری دستکند در سیاهکل کشف شد. امیر انتخابی با اعلام این مطلب عنوان کرد : با توجه درخواست اهالی محترم یکی از روستاهای ییلاقی شهرستان سیاهکل مبنی بر احتمال وجود یک پناهگاه یا غار در بافت تاریخی روستا و پیگیری موضوع توسط استانداری محترم گیلان، بازدید های اولیه از محل مورد نظر انجام شد و با توجه به شواهد موجود، مقرر گردید مجوز های لازم از پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی برای گمانه زنی و بازگشایی فضای مورد نظر اقدام گردد. در این راستا پس از اخذ مجوز های لازم، تیمی از کارشناسان معاونت میراث فرهنگی به سرپرستی آقای شهرام رامین به محل مورد نظر اعزام شده که پس از کاوشِ یک گمانه و بازگشایی دهانه موجود با بقایای معماری یک پناهگاه دستکندِ ارزشمند مواجه شدند. مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان افزود: این پناهگاه دستکند که در دل یک تپه طبیعی و در ملک شخصی یکی از اهالی روستا قرار دارد دارای مساحت تقریبی 390 مترمربع و طول تقریبی 98 متر می باشد و ارتفاع آن در بخش های مختلف ، متنوع بوده و از حدود یک متر در محدوده ورودی تا حدود 4 متر در بخش های میانی متغیر است. معماری فضای مکشوفه کاملاً دستکند بوده و از هیچ گونه مصالحی برای ایجاد فضا در ساخت آن استفاده نشده است و به نظر می رسد از آن به عنوان پناهگاه و مأمنی در مواقع اضطراری و خطر استفاده می شده است. به گفته امیرانتخابی این دومین معماری دستکند است که از سال گذشته تاکنون در مناطق ییلاقی شهرستان سیاهکل، کشف شده است. امیرانتخابی درخصوص قدمت این پناهگاه ادامه داد : شواهد اولیه و سطحی متعلق به دوره ایلخانی و تیموری در داخل پناهگاه، کشف گردید، اما تعیین قدمت دقیق تر، نیازمندِ اجرای کاوش های باستان شناسی در این محدوده می باشد. با توجه به اهمیت و ارزش اثر فوق مقرر گردیده، در ابتدا نسبت به تهیه اضطراری پرونده و ثبت اثر در فهرست آثار ملی کشور اقدام گردد و به موازات آن نیز، پیگیریِ اخذ اعتبار و مجوز های لازم برای آغاز کاوش های باستان شناسی انجام شود. دورنمای اجرای طرح نیز، آماده سازی اثر برای بازدید گردشگران، با محوریت تمهیدات حفاظتی و تلاش برای توسعه پایدار گردشگری در روستای مذکور خواهد بود.

ادامه مطلب چاپ خبر اشتراک گذاری

روابط عمومی | نوشته شده در روز یکشنبه , 02 تیر 1398 ساعت 20:06 یعنی تقریبا 2 روز قبل ,تعداد بازدید 1

اعطای 19 مورد گواهی کیفیت صنایع دستی فقط در سه ماهه اول سال در گیلان

به گزارش مرکز روابط عمومی و مرکز اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان از دریافت 19 مورد گواهی کیفیت صنایع دستی در سال 98 خبر داد. شهرود امیر انتخابی تصریح کرد: «در سال 97 طبق سهمیه استان گیلان، پرونده ها برای گواهی کیفیت کارگاه های صنایع دستی به سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال شد که پس از داوري پرونده ها،پرونده 18 گارگاه از استان گيلان گواهی کیفیت کارگاهی دریافت کردند.» مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان افزود: «گواهی کیفیت در رشته های البسه محلی، معرق، سفال سنتی،منبت، سازهای سنتی، تذهیب، چادر شب، چرم دستی و گره چینی با سازمان مرکزی ارسال و تاکنون 19 گواهی کیفیت کارگاهی دریافت شده است.» امیر انتخابی بیان کرد: «برای سال 98 هم پرونده های گارگاهی و انفرادی برای دریافت گواهی کیفیت در 6 ماه دوم و طبق سهمیه از سوی سازمان مرکزی ارسال خواهد شد .

ادامه مطلب چاپ خبر اشتراک گذاری

روابط عمومی | نوشته شده در روز پنجشنبه , 30 خرداد 1398 ساعت 21:09 یعنی تقریبا 5 روز قبل ,تعداد بازدید 0

فاز اول مجتمع تفریحی پذیرایی پدر در رشت افتتاح شد.

فاز اول مجتمع تفریحی پذیرایی پدر در رشت افتتاح شد. به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان ،فاز اول مجتمع تفریحی پذیرایی پدر در رشت افتتاح شد. رضا حسن پور با اعلام این خبر گفت : مجتمع تفریحی پذیرایی پدر در عرصه ای به مساحت ۴۵۰ مترمربع با زیربنای ۸۵۹ متر مربع و سرمایه گذاری ۸۰ میلیار ریال و تسهیلات ۱۵ میلیارد ریال زمینه اشتغال ۱۶ نفر را ایجاد کرده است. سرپرست معاونت سرمایه گذاری اداره کل افزود: فاز اول این مجتمع با کاربری تفریحی ( قصر بازی ) امروز با حضور اقای دکتر جعفرزاده نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، معاونین اداره کل و مسئولین شهرستانی در سنگر افتتاح شد. با توجه به نبود هیچگونه فضای تفریحی مناسب در سنگر این پروژه تاثیر بسیار مثبتی در توسعه گردشگری و رونق کسب کار در منطقه سنگر میگردد. شایان ذکر است فاز دوم طرح شامل رستوران ، کافی شاپ و فست فود در دست تکمیل بوده که انشالله بعد از اتمام کل طرح به اشتغال زایی حداقل ۳۰ نفر منجر میگردد .

ادامه مطلب چاپ خبر اشتراک گذاری

روابط عمومی | نوشته شده در روز چهارشنبه , 29 خرداد 1398 ساعت 11:02 یعنی تقریبا 6 روز قبل ,تعداد بازدید 0

عملیات اجرایی مرمت بنای تاریخی فلاطوری(اداره نوغان لاهیجان) بزودی آغاز می شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان، عملیات اجرایی مرمت بنای تاریخی فلاطوری(اداره نوغان لاهیجان) بزودی آغاز می شود. شهرود امیر انتخابی با اعلام این خبر گفت : در راستای تفاهم نامه منعقده فی مابین اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان ، استانداری گیلان، سازمان جهاد کشاورزی استان، شهرداری لاهیجان و انجمن حمایت از میراث فرهنگی طبیعی گیلان در خصوص بهره برداری از این بنای تاریخی جهت ایجاد مرکز تفریحی و گردشگری بنای تاریخی فلاطوری(اداره نوغان لاهیجان) در اواخر سال ۱۳۹۷ توسط انجمن میراث فرهنگی و طبیعی گیلان شناسایی وبه اداره کل میراث فرهنگی معرفی و پس از تشکیل پرونده در زمستان سال ۹۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید . مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود : طی جلسات متعددی که فی مابین امضا کنندگان تفاهم نامه انجام شد در این راستا جهت مرمت بنا مبلغ هفتصد میلیون تومان بصورت اوراق و نقد جهت مرمت این بنا اختصاص داده شد. شرح عملیات پروژه آماده و پیمانکار پروژه مشخص و بزودی با مشارکت شهرداری لاهیجان عملیات اجرایی این پروژه با نظارت کامل دفتر فنی معاونت میراث فرهنگی آغاز خواهد شد . وی همچنین اعلام کرد : موقعیت کارخانه قدیمی ابریشم لاهیجان به نحوی است که چند اثر تاریخی دیگر در اطراف آن واقع شده، احیای این کارخانه می‌تواند مجموعه گردشگری منطقه را تکمیل کرده و زمینه‌ای را ایجاد کند تا گردشگران بدون اتلاف وقت از آثار تاریخی دیگر مانند پل خشتی لاهیجان، تپه باستانی پنج پیران، حمام گلشن، مسجد جامع لاهیجان و دیگر آثار باستانی نیز بازدید کنند.

ادامه مطلب چاپ خبر اشتراک گذاری

پیوند های اصلی