روابط عمومی | نوشته شده در روز چهارشنبه , 30 مرداد 1398 ساعت 13:20 یعنی تقریبا 4 ساعت پیش ,تعداد بازدید 0

پایگاه یگان حفاظت مریان تالش افتتاح شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان پایگاه یگان حفاظت مریان تالش با حضور مدیر کل معاونین و مسئولین شهرستان افتتاح شد. مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان گفت: با توجه به اهمیت تاریخی این منطقه در راستای حفاظت از میراث تاریخی منطقه، پایگاه یگان حفاظت میراث فرهنگی از سال ۸۳ در محل بنای تاریخی ییلاقی سردار امجد در روستای آق اولر برپا گردید. به دلیل مسائل حقوقی ایجاد شده توسط مالکینِ بنای تاریخی فوق، این پایگاه حفاظتی در سال 1396 تعطیل شد و به شهر تالش انتقال یافت. شهرود امیر انتخابی افزود: با توجه به اهمیت منطقه و تعدد آثار موجود در منطقه دهستان کوهستانی تالش، اداره کل استان، برنامه ریزی و پیگیری ویژه خود را بر آماده سازی ساختمان اداری و نگهبانی یگان حفاظت در محدوده سایت تاریخی حمام مریان، متمرکز نمود. امیرانتخابی ادامه داد: پروژه ساخت این بنا که به صورت بومی و سنتی ساخته شده است، در سال 97 شروع شد و سر انجام در روز ۲۷ مرداد ۹۸ نیروهای یگان حفاظت در این محل مستقر شدند و امروز بطور رسمی افتتاح شد. مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان در خلال مراسم افتتاح بازدید از این پایگاه حفاظتی گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی منطقه تالش و وجود ابنیه و آثار تاریخی و فرهنگی متعدد در راستای صیانت از این آثار ارزشمند و همچنین برخورد به موقع و قاطعانه با قاچاقچیان اشیاء تاریخی، عوامل تخریب گر آثار تاریخی و حفاران غیر قانونی دفتر پایگاه یگان حفاظت میراث فرهنگی مریان افتتاح و شروع به فعالیت می کند، وی همچنین بر لزوم تعامل همکاری دو طرفه میان بومیان و مسئولین پایگاه به جهت ایجاد اعتماد و زمینه همکاری مردم با این پایگاه تاکید کرد.

ادامه مطلب چاپ خبر اشتراک گذاری

روابط عمومی | نوشته شده در روز دوشنبه , 28 مرداد 1398 ساعت 13:03 یعنی تقریبا 2 روز قبل ,تعداد بازدید 2

نیرو های حفاظتی در پایگاه یگان حفاظت مریان تالش مستقر شدند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان نیرو های یگان حفاظت مجددا در مریان مستقر شدند. مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان با اعلام این خبر گفت: در ییلاقات کوهستانیِ بخش مرکزی شهرستان تالش روستاهای متعدد تاریخی از جمله مریان و آق اولر و ... قرار گرفته اند. در دهه ۸۰ کاوش های متعددی به سرپرستی آقای دکتر خلعتبری در محدوده های گورستانی ارزشمند این مناطق، صورت گرفت که از مهمترین کشفیات آن می توان به جام طلایی طول و دستبند مفرغی با خط اورارتویی ( متعلق به به هزاره اول و دوم پیش از میلاد) اشاره نمود. با توجه به این یافته های شاخص باستان شناسی و در راستای حفاظت از این گورستان های تاریخی، پایگاه یگان حفاظت میراث فرهنگی از سال ۸۳ در محل بنای تاریخی ییلاقی سردار امجد در روستای آق اولر برپا گردید. امیر انتخابی ادامه داد: به دلیل مسائل حقوقی ایجاد شده توسط مالکینِ بنای تاریخی فوق، این پایگاه حفاظتی در سال 1396 تعطیل شد و به شهر تالش انتقال یافت. با توجه به اهمیت موضوع ، اداره کل استان، برنامه ریزی و پیگیری ویژه خود را بر آماده سازی ساختمان اداری و نگهبانی یگان حفاظت در محدوده سایت تاریخی حمام مریان، متمرکز نمود. خوشبختانه با آماده شدن فضای فوق ، نیروهای یگان حفاظت در روز ۲۷ مرداد ۹۸ در این محل که به صورت بومی و سنتی ساخته شده است، مستقر شدند و زین پس به صورت شبانه روزی نسبت به حفاظت از محوطه های باستانی منطقه ، انجام وظیفه خواهند نمود. شهرود امیر انتخابی در انتها افزود: به رغم اینکه اداره کل استان و یگان حفاظت میراث فرهنگی متولی حفظ و حراست از میراث تاریخی و فرهنگی می باشد، اما رسیدن به این مهم نیازمندِ همکاری و تعامل مردم و نهادهای مسئول در منطقه می باشد و با تلاش و همت جمعی این امنیت حاصل خواهد گردید.

ادامه مطلب چاپ خبر اشتراک گذاری

روابط عمومی | نوشته شده در روز یکشنبه , 27 مرداد 1398 ساعت 14:44 یعنی تقریبا 3 روز قبل ,تعداد بازدید 1

رضا حسن پور پس کلاسی به‌عنوان معاون سرمایه گذاری و برنامه ریزی استان گیلان منصوب شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان طی حکمی از سوی مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان، آقای رضا حسن پور پس کلاسی به‌عنوان معاون سرمایه گذاری و برنامه ریزی استان گیلان منصوب شد. در این حکم که به امضای شهرود امیر انتخابی مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان رسیده است، آقای رضا حسن پور پس کلاسی به عنوان معاون این حوزه منصوب شد. در متن این حکم آمده است: جناب آقای رضا حسن پور پس کلاسی با سلام و تحیات احتراماً با عنایت صورتجلسه شماره 15318/982700 مورخ 13/05/1398 کمیته سرمایه انسانی منضم به نامه شماره 32700/983703 مورخ 19/5/98 مدیرکل منابع انسانی و رفاه سازمان مرکزی، نظر به تعهد و تجارب ارزنده شما به سمت « معاون سرمایه گذاری و برنامه ریزی » اداره کل منصوب می شوید. سیاست گذاری، برنامه ریزی، تعیین خطی مشی ها، و اولویت بندی امور سرمایه گذاری در امر گردشگری، ایجاد تسهیلات لازم به منظور جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی و ایجاد هماهنگی لازم با دستگاهها، بانکها و نهاد های ذیربط، بهبود توسعه کیفی و کمی و سرمایه گذاری تاسیسات گردشگری، اهم وظایف مورد انتظار می باشد. توفیق شما را در خدمت به فرهنگ و هنر استان عزیزمان گیلان، با رعایت اصول قانون مداری و رعایت منشور اخلاقی سازمان از درگاه خداوند منان خواستارم. خاطر نشان می گردد که آقای رضا حسن پور پس کلاسی پیش از این سرپرست معاونت سرمایه گذاری و برنامه ریزی گیلان بود.

ادامه مطلب چاپ خبر اشتراک گذاری

روابط عمومی | نوشته شده در روز یکشنبه , 27 مرداد 1398 ساعت 14:42 یعنی تقریبا 3 روز قبل ,تعداد بازدید 1

فرزاد رشیدی وزمتر به‌عنوان معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان گیلان منصوب شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان طی حکمی از سوی مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان، آقای فرزاد رشیدی وزمتر به‌عنوان معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان گیلان منصوب شد. در این حکم که به امضای شهرود امیر انتخابی مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان رسیده است، آقای فرزاد رشیدی وزمتر به عنوان معاون این حوزه منصوب شد. در متن این حکم آمده است: جناب آقای فرزاد رشیدی وزمتر با سلام و تحیات احتراماً با عنایت صورتجلسه شماره 15318/982700 مورخ 13/05/1398 کمیته سرمایه انسانی منضم به نامه شماره 32703/983703 مورخ 19/5/98 مدیرکل محترم منابع انسانی و رفاه سازمان مرکزی، نظر به تعهد و تجارب ارزنده شما به سمت « معاون صنایع دستی و هنر های سنتی » منصوب می شوید. سیاست گذاری، برنامه ریزی، تعیین خط مشی ها و اولویت بندی امور صنایع دستی در جهت توسعه صنعت استان از جمله ترغیب و تشویق هنرمندان به نوآوری و خلاقیت، ایجاد تسهیلات لازم به منظور جذب سرمایه گذاران و توسعه صادرات و ایجاد هماهنگی لازم به دستگاهها ، بانک ها، و سایر نهاد های ذیربط، بهبود و توسعه کیفی صنایع دستی و هنر های سنتی اهم وظایف مورد انتظار می باشد. توفیق شما را در خدمت به فرهنگ و هنر استان عزیزمان گیلان نظام مقدس جمهوری اسلامی عزیزمان ایران، با رعایت اصول قانون مداری، و رعایت منشور اخلاقی سازمان، از درگاه حضرت حق خواستارم. خاطر نشان می گردد که آقای فرزاد رشیدی وزمتر پیش از این سرپرست معاونت صنایع‌دستی گیلان بود.

ادامه مطلب چاپ خبر اشتراک گذاری

روابط عمومی | نوشته شده در روز یکشنبه , 27 مرداد 1398 ساعت 09:06 یعنی تقریبا 3 روز قبل ,تعداد بازدید 1

بازار تاریخی آسیابر دیلمان در فهرست آثار ملی ثبت می‌شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان گفت: بازار تاریخی آسیابر دیلمان یکی از مهمترین بازارهای تاریخی سنتی روستایی، واقع در روستای تاریخی و 3500 ساله آسیابر از توابع شهرستان سیاهکل ثبت ملی می‌شود. شهرود امیرانتخابی، با اعلام این خبر افزود: در حال حاضر بالغ بر 50 مغازه سنتی در این بازار تاریخی قرار دارد و در گذشته صاحبان مشاغل سنتی از قبیل چلنگری، طب سنتی، پالان دوزی، خیاطی، خواربار فروشی، چای خانه البسه فروشی و نانوایی در آن مشغول فعالیت بودند. امیر انتخابی با اشاره به اینکه در طی سال‌های گذشته برگزاری جشن نوروزبل در این منطقه، که یکی از سنت‌های قدیم دیار گیلان بوده و توسط میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده، موجب رونق و توسعه گردشگری در داخل بازار به شیوه سنتی در برخی ایام خاص سال شده است. وی ادامه داد: درطی سال‌های گذشته بخشی ازبازار قدیمی سنتی آسیابر توسط اهالی روستا به دلیل برگزاری مراسم نوروزبل و رونق گردشگری احیا شده است و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در راستای حفاظت و حراست از این بازار قدیمی جهت ثبت این بازار قدیمی برای دهیاری و شورای محل طی مکاتباتی جداگانه، ابلاغ به مالک ارسال نموده است. شهرود امیر انتخابی خاطر نشان کرد: پرونده مقدماتی ثبت بازار سنتی آماده شده اما به جهت تکمیل پرونده ثبتی و به دلیل اهمیت موضوع به تامین اعتبار نیاز بود؛ لذا به این منظور مذاکراتی با یکی از تشکل‌های مردم نهاد انجام شد که نتیجتاً توافقی حاصل شد تا با همکاری انجمن میراث فرهنگی و طبیعی گیلان این پرونده ثبتی تکمیل شود. وی در خصوص اقدامات پیش رو خاطر نشان کرد: به این منظور در مورخ 27/5/98 کارشناسان معاونت میراث فرهنگی اداره کل با همکاری اعضای انجمن میراث فرهنگی و طبیعی گیلان به منطقه‌ی موردنظر عزیمت خواهند کرد تا مستندسازی، نقشه برداری و رولوه بناها را اغاز نمایند. زمانبندی اداره کل جهت تکمیل پرونده حدود یک هفته است و اداره کل در صدد خواهد بود تا پایان شهریور ماه بازار تاریخی و سنتی آسیابر را، به عنوان تنها بازار سنتی ثبت شده گیلان، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رساند. امیر انتخابی در ادامه خاطرنشان کرد: کلیه هزینه‌های مربوط به این پرونده توسط انجمن حمایت از میراث فرهنگی و طبیعی گیلان پرداخت شده است و از مردم عزیز دیلمان، مسئولین استانی و شهرستانی انتظار می‌رود نهایت همکاری را با این اداره کل به عمل آورند تا به امید خدا، جشن ثبت ملی بازار سنتی آسیابر را دردهه مبارک فجر برگزار کنیم مدیرکل میراث فرهنکی صنایع دستی و گردشری گیلان در ادامه افزود: علاوه بر این بازار آثار تاریخی دیگری نیز در این روستا وجود دارند که تعدادی از آن‌ها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان از حمام قدیمی مربوط به دوره صفویه، گورستان‌های تاریخی و قنات تاریخی یاد کرد که همگی این آثار قابل احیا بوده و می‌تواند این روستا را به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری کشور مطرح کند و رسیدن به این هدف بزرگ نیازمند همراهی و همدلی مردم عزیز منطقه به ویژه روستای تاریخی آسیابر است.

ادامه مطلب چاپ خبر اشتراک گذاری

پیوند های اصلی