FA | EN | RSS

پنج شنبه, 28 تیر 1397

پاسداشت روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای با برگزاری همایش ورزشهای بومی –محلی در موزه میراث روستایی گیلان

به مناسبت پاسداشت روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای بیست و سوم مرداد ماه، همایش کشتی گیله مردی با همکاری ادارات کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری و ورزش و جوانان استان گیلان ،انجمن دانشجویان و دانش آموختگان گردشگری و فعالان صنعت گردشگری در موزه میراث روستایی گیلان برگزار شد.

 

 

به گزارش امور فرهنگی و ارتباطات این اداره کل ،مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت:ورزشهای باستانی و پهلوانی در اساطیر و اسطوره های ما ریشه داشته و به عنوان میراث معنوی باید در حفظ و احیا و همچنین  معرفی به نسل حاضر و آینده تلاش همه جانبه نمود.

رضاعلیزاده افزود:ورزشهای پهلوانی همواره با فتوت،جوانمردی ،گذشت و ایستادگی همراه بوده و این نیاز امروز جامعه ی ماست.

وی خاطر نشان کرد:ورزش پهلوانی ،در حوزه میراث فرهنگی به عنوان نماد بیگانه ستیزی است و همه ی اینها بخشی از وظایفی است که می توان در احیای آن تلاش جدی نمود.

علیزاده با اشاره به اینکه ورزش زورخانه ای به ثبت جهانی رسیده است افزود: تلاش جدی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان بر این است نسبت به ثبت ورزشهای بومی محلی در فهرست میراث ناملموس ملی اقدام شود چنانکه لافند بازی و کشتی گیله مردی ثبت ملی شده است.

وی یکی از عمده ترین راهکارهای بهره مندی و توسعه ی گردشگری ورزشی را احیای ورزشهای پهلوانی و همچنین بازیهای بومی محلی برشمرد.

در ادامه مدیر کل ورزش و جوانان استان گیلان ضمن تقدیر از حرکت فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری و انجمن دانشجویان و دانش آموختگان گردشگری گیلان در پاسداشت روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای گفت:این روز برگرفته از 17 شوال نبرد پهلوانانه حضرت علی (ع)در جنگ خندق می باشد.

وی احیای فرهنگ پهلوانی در سطح جامعه را از اهداف اداره کل ورزش و جوانان برشمرد و گفت:حمایت از پهلوانان و پیشکسوتان در الویت کاری این اداره کل است.

در ادامه تعدادی از پهلوان کشتی به اجرای نمادین کشتی گیله مردی پرداختند.

در پایان این همایش مدیران کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری و ورزش و جوانان استان گیلان از پیشکسوتان کشتی گیله مردی استان تقدیر به عمل آوردند.

شایان ذکر است این همایش با استقبال چشمگیر مردم برگزار شد و در حاشیه ی این همایش دانشجویان ودانش آموختگان  گیلانی با پخت انواع غذاهای محلی از مردم پذیرایی نمودند.