FA | EN | RSS

شنبه, 02 تیر 1397

علت آتش سوزی خانه تاریخی سرهنگ عضدی در شهرستان سیاهکل در دست بررسی است.

خانه ی تاریخی سرهنگ عضدی واقع در شهرستان سیاهکل عصر روز یکشنبه مورخ 1393/5/19 طعمه ی حریق شد.

 

به گزارش امور فرهنگی و ارتباطات این اداره کل و به نقل از شاهدان عینی و مسئول نمایندگی میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان سیاهکل ، این آتش سوزی در ساعت 19 روز گذشته آغاز شد و تا ساعاتی از شب هم ادامه داشت.

معاون میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری این اداره کل گفت: مسئولین این اداره کل ،به محض اطلاع از وقوع حادثه در محل حاضر شدند و به همراه نیروهای آتشنشانی منطقه و سایر دستگاههای اجرایی شهرستان اقدام به مهار و کنترل آتش نمودند.

وی افزود: متاسفانه در این آتش سوزی کل سازه ی چوبی سربندی سقف ،پوشش سفالی ، قسمتهایی از سازه ی چوبی کف طبقات و نیز تزیینات بنا از بین رفت.

اخوان با تاکید بر اینکه اقدامات اولیه به منظور پاکسازی و ایجاد پوشش موقت و نیز برآورد میزان آسیب و مرمت بنا در دستور کار این اداره کل قرار گرفته است خاطر نشان کرد: در اسرع وقت کلیه ی قسمتهای بنا مرمت خواهد شد و در صورتی که قسمت کوچکی هم از این عمارت باقی مانده باشد، مجددا مرمت ،احیا و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت و از جایگاه فرهنگی آن به هیچ عنوان کاسته نخواهد شد.

در پایان اخوان افزود: علت آتش سوزی این بنای تاریخی از سوی مراجع ذیربط در دست بررسی است که به محض روشن شدن موضوع مراتب اعلام خواهد شد.

شایان ذکر است این بنا با قدمت قاجاری به شماره ی ثبت 15223 مورخ 1384/12/24 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و در سنوات گذشته پوشش سربندی و قسمتهایی از تزیینات آن مرمت شده بود.