FA | EN | RSS

پنج شنبه, 29 شهریور 1397

برگزاری مراسم کشتی گیله مردی در روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای در موزه میراث روستایی گیلان

اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری با همکاری اداره کل ورزش و جوانان و انجمن دانشجویان و دانش آموختگان گردشگری استان گیلان(سفیر دیار دیلم)به منظور پاسداشت فرهنگ پهلوانی و اشاعه ی آن در سطح جامعه اقدام به اجرای نمادین کشتی گیله مردی نموده است.

 

 

به گزارش امور فرهنگی و ارتباطات این اداره کل ، مسئول امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت:با توجه به نامگذاری 23 مرداد ماه به نام روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای و تاکید مقام معظم رهبری به مسایل فرهنگی ،کشتی گیله مردی در محل موزه روستایی گیلان برگزار می شود.

محمد تقی شعبانی افزود: کشتی گیله مردی از جمله ورزشهای  بومی و محلی استان گیلان  و منطقه شمال می باشد که در مراسم های مختلف از جمله جشن خرمن، نوروز گیلانی ،مراسم عروسی وپذیرایی از پادشاهان و امیران و... ، برگزار می شد.

وی خاطر نشان کرد: کشتی گیله مردی از ورزشهای باستانی گیلان است که رد پایش از قرن چهارم هجری در تاریخ کشورمان برجای مانده است. نحوه ی برگزاری کشتی گیله مردی اینگونه بوده: یکی دو روز پیش از برگزاری  مسابقه با ساز و نقاره به دوستداران این ورزش بومی اطلاع می دادند تا پهلوانان و کسانیکه مایل بودند در این مسابقه شرکت کنند و جایزه مسابقه را تعیین می کردند که شامل حیوانات اهلی بخصوص گاو نر(ورزا) بود.

مسئول امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری  گیلان در پایان  افزود: با برگزاری این ورزش سنتی  گوشه ای از فرهنگ اصیل ایرانی احیا می گردد.