FA | EN | RSS

پنج شنبه, 29 شهریور 1397

موزه میراث روستایی ، هویت خطه سبز گیلان است

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت:در نظام هویت بخشی،باید موزه میراث روستایی بصورت ویژه توجه شود زیرا که این موزه هویت خطه سبز گیلان است.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان ، مراسم افتتاح فاز هفتم موزه میراث روستایی گیلان با حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی کشور در محل این موزه برگزار شد.

رضا علیزاده مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان در این مراسم ضمن گرامیداشت هفته میراث فرهنگی،به جزئیات فاز هفت موزه میراث روستایی اشاره کرد و اظهار داشت: این فاز مربوط به حوزه فرهنگی –معماری کوهستان شرق گیلان است و نخستین خانه از این حوزه با عنوان خانه محمد نژاد پس از انجام مطالعات و عملیات واچینی، دوباره چینی شد.

وی با بیان اینکه در گیلان  ٩حوزه فرهنگی -معماری شناسایی شده اذعان نمود: هر یک از این حوزه‌ها با بازسازی یک روستا در محل موزه معرفی خواهند شد.

علیزاده گفت:موزه میراث روستایی تنها یک موزه به معنای عام نیست بلکه آینه ای تمام نما از فرهنگ،زیست بوم و اقلیم مردم گیلان به همراه آیین های دیرینه مردمان این دیار است.

این مقام مسئول در موزه روستایی گیلان افزود:در نظام هویت بخشی باید موزه میراث روستایی بصورت ویژه مورد توجه قرار گیرد زیرا که این موزه هویت خطه سبز گیلان است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر موزه میراث روستایی گیلان دارای اعتبار بین المللی است خاطرنشان کرد:میراث فرهنگی در سیاستگذاریهای خود؛توسعه هویتی، توجه به اکوتوریسم و ... را به واسطه گسترش موزه میراث روستایی گیلان دنبال می کند.

نخستین فاز موزه میراث روستایی گیلان سال 84 در دوران تصدی دکتر سلطانی فر به سمت استاندار گیلان افتتاح شد.