FA | EN | RSS

دوشنبه, 01 مرداد 1397

افتتاح فاز هفتم موزه میراث روستایی گیلان

فاز هفتم موزه میراث روستایی گیلان، صبح امروز با حضور دکتر مسعود سلطانی فر، معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به افتتاح و بهر برداری رسید.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان، دکتر مسعود سلطانی فر با تشریح ظرفیتهای موجود در موزه های کشور از این مکانها به عنوان فرصتهای ویژه ای جهت آشنا ساختن همگان با فرهنگ غنی ایران زمین نام برد و خاطرنشان کرد: موزه ها مکانی برای سرگرمی نیستند بلکه می بایست از آنها به عنوان ظرفیتی عظیم در زمینه ی توسعه ی تحقیق، پژوهش و غوطه ور شدن در گذشته ی غنی و پرافتخار یک ملت بهره برد.

وی با اشاره به محتوای غنی موزه های کشور این مهم را به عنوان دستاوردی مطلوب توصیف و خاطر نشان کرد: با توجه به تعداد کم موزه های کشور در مقیاس جهانی دستاورد خوبی را در زمینه جمع آوری و حفظ میراث چند هزار ساله کشورمان بدست آورده ایم.

سلطانی فر در ادامه با اشاره به وجود 447 موزه در سطح کشور تصریح کرد: تعدادی از این مراکز فرهنگی  چندین موزه ی مستقل را در خود جای داده اند که با احتساب آنها حدود 500 موزه در سطح کشور فعال است که نیمی از آنها توسط سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری و بخش دیگر بصورت مشارکتی و مستقل توسط ارگانهای دیگر اداره می شود ودر این میان تعداد 32 موزه شخصی نیز در حال فعالیت هستند.

وی همچنین با اشاره به لزوم احیای فرهنگ در جامعه بر اهمیت رسیدگی اصولی بر وضعیت معیشت هنرمندان و فرهنگ دوستان فعال در زمینه ی تحقق این مهم تاکید کرد.

گسترش موزه های شخصی موضوع دیگری بود که رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور با توجه به عملکرد مطلوب آنها طی سالیان گذشته به بررسی آن پرداخت و از موزه آثار و یادگاریهای مقام معظم رهبری درمجموعه آستان قدس رضوی و موزه مرحوم حسن حبیبی به عنوان نمونه های برتر این حرکت خوب فرهنگی نام برد که می بایست به عنوان الگوهای موفق در دستور کار قرار گیرند.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات ارزشمند دکتر طالقانی بنیانگذار موزه میراث روستایی گیلان، از عشق و علاقه ایشان در جهت تجلی فرهنگ اصیل گیلان زمین تقدیر به عمل آورد و افزود: دستاورد عظیم پروژه میراث روستایی طی 9 سال گذشته از طرحهای حیرت برانگیز و قابل تحسین در زمینه ی مدت زمان اجرایی طرح بوده است که نام ونشان دکتر طالقانی را به عنوان پاسدار میراث فرهنگی گیلان جاودانه خواهد ساخت.

وی گردشگری و صنایع دستی را از جمله عناصرغنی سازی فرهنگ کشورمان برشمرد و افزود: با توجه به اهمیت این مهم می توان از این دو مقوله به عنوان فرصتهای ویژه ای برای توسعه ی کشور بهره برد.

سلطانی فر از رشد چشمگیر ورود گردشگران خارجی طی ماههای اخیر گفت و تصریح کرد: سیاستهای دولت در صحنه سیاست خارجی و تعامل با کشورهای دیگر را می توان به عنوان عامل اصلی رونق گردشگری خارجی دانست که رشد 240 درصدی این شاخه از گردشگری در 45 روز اول سال 93 به نسبت مدت مشابه سال گذشته مبین این مهم است.

وی تکمیل ظرفیت تورهای اروپایی ورودی را در شهرهای توریستی کشور نظیر شیراز ، اصفهان و یزد تا پایان آبانماه سالجاری به عنوان بخش دیگری از دستاوردهای موفق سیاستهای خارجی دولت برشمرد که با ادامه این روند رو به رشد به آینده ای روشن برای گردشگری ایران امیدوار هستیم.

وی از تراز منفی گردشگری کشورمان نسبت به سایر کشورهای جهان در سالهای اخیرخبر داد و اظهار داشت : با توجه به رشد چشمگیر گردشگری به نسبت ماههای گذشته نمی توان به این میزان اکتفا نمود چرا که نیازمند تثبیت جایگاه گردشگری کشور در بازار گردشگری جهانی هستیم.

سلطانی فر از ظرفیتهای منحصر به فرد فرهنگی، طبیعی وتاریخی کشورمان به عنوان 10 کشور برتر در این زمینه نام برد و با اشاره به جابجایی یک میلیارد و 187 میلیون نفر گردشگر در سال 2013 سهم ناچیز کشورمان در این بازار جهانی را بر خلاف ظرفیتهای موجود توصیف کرد.

وی با اشار به  درآمد 5 میلیارد دلاری گردشگری ورودی در سال 92 ، هزینه ی 10 میلیارد دلاری گردشگری خروجی را باعث برهم زدن توازن گردشگری ورودی و خروجی در کشورمان برشمرد که بر اساس چشم انداز 1404 می بایست شاهد میزان ورود 20 میلیون گردشگر ورودی با درآمد 25 میلیارد در سال باشیم.

وی آینده نگری دولت ، حمایت مردمی و برنامه ریزی اصولی را به عنوان ظرفیتهای اصلی خروج از مشکلات موجود در زمینه ها ی مختلف  بر شمرد.

لزوم ترویج پایه های صنایع دستی کشور موضوع دیگری بود که سلطانی فر با اشاره به آن به فعال بودن 352 رشته از آنها در کشور گفت و تصریح کرد :ایران، چین و هند به عنوان سه قطب اصلی صنایع دستی جهان به شمار می روند که با توجه به ظرفیتهای موجود کشور می تواند سهم بسزایی از بازار جهانی را به خود اختصاص دهد.