FA | EN | RSS

شنبه, 30 تیر 1397

رونق گردشگری گیلان؛عامل کاهش بیکاری جوانان در این استان

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان به رشد ۲۶ درصدی ورود گردشگر در ایام نوروز اشاره کرد و از رونق گردشگری بعنوان عامل کاهش دهنده بیکاری در جوانان استان یاد کرد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛مصطفی سالاری ظهر امروز در جلسه تخصصی بوم گردی و مجتمع های بین راهی اظهار کرد: کشاورزی و گردشگری از مهم ترین اولویت های استان در سال جاری است.
وی با بیان اینکه توجه به این حوزه در حل مشکل بیکاری و رونق اقتصادی موثر است، افزود: با تکمیل زیرساخت های جاده ای و همچنین برنامه ریزی صحیح در زمینه جذب و ماندگاری مسافر و گردشگر می توانیم گام های اساسی در این زمینه برداریم.
استاندار گیلان همچنین عدم توجه به گردشگری را برای استان مخرب برشمرد و گفت: باید در این راستا از ساخت و ساز بی رویه و غیرضرور و تغییر کاربری جلوگیری شود زیرا عدم توجه به حوزه گردشگری خسارت جبران ناپذیری به استان وارد می کند.
وی با اشاره به لزوم توجه به بوم گردی و ساخت اقامتگاه های بومی در سطح روستاها،خاطرنشان کرد: توجه به این حوزه سبب جلوگیری از ساخت و سازهای بی رویه و همچنین آلودگی محیط زیست می کند.
سالاری با تأکید بر ضرورت شناسایی ظرفیت ها و پتانسیل های روستایی در استان، تصریح کرد: اجرای طرح احداث واحدهای بوم گردی در استان سبب درآمد زایی، رونق اقتصاد و همچنین رفع بیکاری شده و همچنین در راستای حفظ محیط زیست نیز تأثیرگذار است.
وی با بیان اینکه به همین منظور ساخت پنج هزار واحد بوم گردی در استان هدفگذاری شده است، یادآور شد: با توجه به اینکه سهم هر شهرستان در این طرح مشخص شده می توان گفت اجرای آن در زمینه ایجاد فرصت های شغلی در شهرستان بسیار مهم و موثر خواهد بود.
استاندار گیلان با اشاره به اینکه برای رسیدن به اهداف تعیین شده در این طرح نیازمند همکاری و تعامل همه دستگاه ها هستیم، گفت: بهره گیری از معماری سنتی در کنار استفاده از روش های معماری مدرن باید در اجرای طرح های گردشگری گیلان مورد توجه قرار گیرد تا علاوه بر افزایش جذب گردشگر و توریست، فرهنگ اصیل گیلان نیز احیا و حفظ شود.
در ادامه این جلسه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز از ورود قریب به9میلیون نفر گردشگر در ایام نوروز و رشد 26درصدی این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.
رضا علیزاده با بیان اینکه این آمار نشان دهنده جایگاه دوم استان گیلان در کشور از نظر ورود گردشگر است، تصریح نمود: جاذبه های گردشگری،زیرساختهای حمل و نقلی و نیز کیفیت خدمات رسانی به گردشگران عامل کسب این موفقیت تلقی می شود.
وی در ادامه به تعداد میزان ورود گردشگران خارجی به استان نیز اشاره کرد و گفت: در این مدت هزار و ۱۷۳ گردشگر خارجی نیز از گیلان بازدید کردند.
به گفته این مسئول میزان ورود گردشگر خارجی به استان گیلان در مقایسه با مدت مشابه با رشد ۶۶ درصدی همراه است.
مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری گیلان با اشاره به اجرای طرح بوم گردی به عنوان اولویت توسعه صنعت گردشگری استان،خاطرنشان کرد: تاکنون برای اجرای ۱۱ طرح بوم گردی در استان پروانه ساخت صادر شده است.