FA | EN | RSS

دوشنبه, 01 مرداد 1397

ملاقات مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با مدیران و کارکنان خبرگزاریها و پایگاههای اطلاع رسانی استان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان ، به مناسبت سومین روز از هفته ی میراث فرهنگی که با شعار رسانه و موزه نامگذاری شده است،مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ضمن حضور در خبرگزاری ها وپایگاههای خبری استان از تلاش های صورت گرفته در جهت معرفی ظرفیتهای میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان قدردانی نمودند.

 

 

رضا علیزاده مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان اظهار داشت: رسانه‌ها در واقع بازوان اجرائی مدیران هستندو نگاه تیزبین آن ها نقش بسزایی در حفظ میراث فرهنگی دارد.

وی افزود:رسانه ها زبان گویای مردم هستند و مشکلات مردم را به گوش مسئولین می رسانند و در بسیاری از مواقع حساسیتی را که رسانه ها در موارد مختلف فرهنگی و اجتماعی ایجاد می کنند نتایج مثبتی را در بردارد.

علیزاده با تاکید بر اینکه رسانه‌ها باید نگاه‌ها را به پاسداری و صیانت از میراث فرهنگی سوق دهند، اظهار کرد: مهم‌ترین سرمایه‌های یک کشور سرمایه‌های فرهنگی آن است.

 وی یکی از مهمترین رویکردهای اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان را بهره جستن از فضای رسانه ای به نفع حفظ مواریث فرهنگی اعلام کرد.

علیزاده با اشاره به اینکه حفاظت وصیانت از میراث اعم از تاریخی، طبیعی، فرهنگی و ناملموس تنها برعهده یک سازمان و یا نهادی خاص نیست گفت: با توجه به اینکه میراث فرهنگی متولی اصلی در حفظ آثار تاریخی است اما با این وجود، اداره کل میراث فرهنگی به تنهایی نمی تواند در راستای حفظ، مرمت و حفاظت از تمامی این آثار گام بردارد ، میراث فرهنگی یک مسئولیت اجتماعی را می طلبد و تمام گروه ها باید نسبت به آن اعتقاد داشته باشندو جامعه میراث فرهنگی را از خود بدانند و با احساس مسئولیت جریان هویت بخش میراث فرهنگی را پذیرا باشند.

وی افزود: میراث فرهنگی کشور تا به امروز ماندگاری خود را حفظ کرده و اکنون وظیفه ی من به عنوان یک مدیراجرایی و همچنین شما در بخشرسانه است که نسبت به حفظ این میراث تلاش لازم را انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: 2 هزار و 500 اثر تاریخی در استان شناسایی شده که تاکنون هزار و 30  اثر تاریخی به ثبت رسیده است که قطعا برای آثار باقی مانده در سال جاری اقداماتی در راستای تسهیل ثبت آنها انجام خواهیم داد.

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت:با روند فعلی حفاظت از میراث، بایستی از خود بپرسیم آیندگان در مورد ما چگونه قضاوت خواهند کرد و ای کاش میراثمان به حسی نوستالژیک محصور نشود و با فرهنگسازی و مسوولیت اجتماعی میراث موجود را در اختیار نسل بعد قرار دهیم.

علیزاده با بیان اینکه به تعبیر کارشناسان گیلان بهشت گمشده باستان شناسان است، تصریح کرد: گیلان می‌تواند دروازه تمدن ایران باشدو برای هرچه بیشتر شناساندن تاریخ بلند ایران، حوزه تمدن گیلان بسیار حائز اهمیت است.

این مقام مسئول میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان متذکر شد: متاسفانه در تصمیم گیری های مدیریتی گاها بافت تاریخی را به عنوان بافت فرسوده لحاظ می کنند که این امر باعث از بین رفتن آثار تاریخی می شود و اگر ما امروز به فکر نباشیم آیندگان در مورد ما قضاوت خواهند کرد.

 وی با تصریح بر رویکرد معرفی ابعاد مختلف میراث فرهنگی گیلان یک وظیفه ذاتی است، خاطرنشان کرد: مردم باید تعلق خاطر به میراث فرهنگی داشته باشند.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان با تاکید بر اینکه رسانه‌ها باید نگاه‌ها را به پاسداری و صیانت از میراث فرهنگی سوق دهند، اظهار کرد: مهم‌ترین سرمایه‌های یک کشور سرمایه‌های فرهنگی آن است.

وی ضمن تقدیر و تشکر از تلاشهای صورت گرفته ی رسانه ها در جهت معرفی ظرفیت های گردشگری و میراث فرهنگی استان گیلان، تاکید نمودند ما نقدهای رسانه‌ها را با جان و دل می‌خریم و نقدهای رسانه‌ها کمک می‌کند تا ما جدی‌تر وارد مسائل شویم.