FA | EN | RSS

شنبه, 30 تیر 1397

توسعه اکوکمپ ها،قابلیتی متفاوت و ممتاز در استانهای شمالی

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی،صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: اکوکمپ‌ها از قابلیت های مورد علاقه گردشگران برای اسکان به شمار می آید که استان‌های شمالی می‌توانند برای توسعه صنعت گردشگری از آن بهره مند شوند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛نشست علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با استاندار گیلان و اعضای مجمع نمایندگان این استان ساعاتی قبل برگزار شد.

علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این نشست شناسایی ظرفیت‌های گردشگری را امری مهم و ضروری خواند و تصریح کرد: امروز گردشگری به سومین اقتصاد مهم دنیا تبدیل شده ، چنانکه سهم این صنعت به طور مستقیم در GDPجهان 2400میلیارد دلار است و سهم غیر مستقیم آن نیز به 7هزار میلیارد دلار می‌رسد.

وی با اشاره به نواسانات و تحول اقتصادی حاکم در سال های آتی اظهار داشت: براساس پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی، تنها بخشی که به رشد و رونق خود ادامه می‌دهد و با هوشمندسازی دچار مشکل نمی‌شود، صنعت گردشگری است.

مونسان،صنعت گردشگری را فرابخشی و فراملی خواند و افزود:معضل اشتغال و معیشت خانوار در سایه تعالی این صنعت مرتفع می گردد.

این مقام مسئول نقش سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری در تحقق آرمانهای اقتصاد مقاومتی را پررنگ قلمداد نمود و خاطرنشان کرد:این سازمان در طرح اشتغال روستایی نیز نقش و حضور جدی دارد.

او همچنین به ارائه گزارش عملکرد سازمان به معاون اول رئیس‌جمهوری اشاره کرد و گفت: تمام این تلاش‌ها برای بالا بردن جایگاه سازمان میراث‌فرهنگی و سهیم شدن این مجموعه در اقتصاد و درآمد کشور در حال انجام است.

مونسان افزود: با وجود کمبودها و مشکلات،تلاش کردیم تا با استفاده از ظرفیت‌های موجود در سازمان به درآمدزایی برسیم.

معاون رئیس‌جمهوری در ادامه به موضوع برند شهر گردشگر، تعیین مختصات آن و ابلاغ به استان‌ها اشاره کرد و گفت: برای دستیابی به این برند، شهرها باید از تمام ظرفیت‌های خود استفاده کنند، به ویژه شهرداری‌ها که در این مبحث می‌توانند نقش جدی و اساسی داشته باشند ،زیرا در برند شهر گردشگر علاوه بر زیرساخت‌های گردشگری، موضوعات اجتماعی، آداب و رسوم و ابعاد مختلف شهری مورد توجه و تاکید است.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با بیان اینکه 1700 پروژه گردشگری در کشور با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حال اجراست، یادآور شد: تسهیلاتی با نرخ سود 14درصد از طریق صندوق توسعه ملی در اختیار سرمایه‌گذاران قرار گرفته است و برای سال آینده نیز توافق شده تا صندوق توسعه ملی هزارمیلیارد تومان وام به سرمایه‌گذاران بخش گردشگری اعطا کند که با این برنامه ریزی پیش‌بینی می شود سال آینده 600 پروژه حوزه گردشگری به بهره‌برداری برسد.

او با اشاره به اینکه با وجود کمبودها و موانع باید صنعت گردشگری را به سمت جلو پیش برد، افزود: یکی از مواردی که برای توسعه گردشگری مناطق شمالی کشور باید مورد توجه قرار گیرد، برگزاری تورهای گردشگری در این مناطق است تا شاهد افزایش ماندگاری مسافران باشیم.

مونسان اضافه کرد: استان‌های شمالی باید از دریا که بزرگترین مزیت و جاذبه به شمار می آید بهترین بهره‌برداری را داشته باشند و با راه‌اندازی تفریحات آبی و جذب سرمایه‌گذاران برای ایجاد مجموعه‌های تفریحی به محوریت دریا توجه بیشتری نمایند.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: اکوکمپ‌ها از دیگر مواردی است که استان‌های شمالی می‌توانند برای توسعه صنعت گردشگری از آن استفاده کنند، امروزه گردشگران بسیار زیادی علاقه‌مند به اسکان در اکوکمپ‌ها هستند.

معاون رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه رویدادهای گردشگری باید به صورت منظم و در تاریخ مشخصی برگزار شوند، یادآور شد: این رویدادها باید تقویم شوند تا عنصر جذب گردشگر باشند.

مونسان؛ صنایع‌دستی را یکی از ظرفیت‌های مهم کشور خواند و افزود: سال گذشته 240میلیون دلار صادرات صنایع‌دستی در کشور داشته‌ایم که این رقم نشان دهنده ظرفیت صنایع‌دستی در حوزه درآمدزایی و ایجاد اشتغال برای کشور است.

در این جلسه با موافقت رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و استاندار گیلان مقرر شد تا هتل ایران رشت به اقامتگاه سنتی تبدیل شود و همچنین عمارت شهرداری رشت نیز به‌عنوان موزه مورد استفاده قرار گیرد.

مصطفی سالاری استاندار گیلان در این نشست گفت: استان گیلان در بحث گردشگری ظرفیت بی‌نظیری دارد و این ظرفیت استفاده‌نشده باقی مانده است، ما علاقه‌مند هستیم از این مواهب الهی برای توسعه گردشگری استان بهره‌برداری کنیم.

او تصریح کرد: اتصال ریلی تهران به رشت و سایر اقداماتی که در حال انجام شده است، ظرفیت جدیدی است که باید با برنامه‌ریزی بموقع و توجه به حفاظت از محیط زیست از این فرصت‌ها برای توسعه و رشد استان استفاده نماییم.

استاندار گیلان ادامه داد: استفاده از ظرفیت‌های تاریخی استان برای توسعه صنعت گردشگری گیلان می‌تواند در ایجاد اشتغال استان تحول ایجاد کند.

مسعو نصرتی شهردار رشت در این نشست اذعان داشت: سالیانه 36میلیون گردشگر وارد گیلان می‌شود اما متاسفانه عددی که به گردشگری شهری اختصاص می یابد بسیار اندک است.

وی به تلاش صورت گرفته برای نایش توانمندی های شهر رشت در حوزه گردشگری اشاره کرد و افزود:شهر رشت با 170 نوع غذای محلی شهر خلاق غذا در یونسکو شناخته شده است؛لذا تکیه بر این توانمندی خود می تواند فرصتی ارزشمند برای توسعه گردشگری شهر رشت به شمار آید.

جبار کوچکی نژاد نماینده مردم شهرستان رشت و رئیس مجمع نمایندگان گیلان نیز در ادامه این نشست گفت: ما تقاضا داریم که استان گیلان به عنوان یکی از مقاصد گردشگری کشور به گردشگران خارجی معرفی شود.

وی گفت: ایران در حوزه جاذبه‌های طبیعی دارای مقام پنجم در دنیا است؛این درحالیست که استان گیلان از نظر جاذبه‌های طبیعی رتبه نخست را در کشور به خود اختصاص داده ، بنابراین این استان ظرفیت بالایی در پذیرایی و میزبانی از گردشگران دارد.

کوچکی‌نژاد ادامه داد: استان گیلان در حوزه گردشگری غذا و ارائه غذاهای حلال می‌تواند حرف اول را در کشور بزند چراکه این استان به عنوان شهر خلاق غذا در یونسکو به ثبت رسیده است.

کاظم دل‌خوش نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه با اشاره به تلاش‌ها و پیگیری‌های سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در توسعه صنعت گردشگری کشور اشاره کرد و گفت: استان گیلان تمام مواهب طبیعی را یکجا در خود جای داده است.

وی با تصریح اینکه امروز صنعت گردشگری باید به‌جای صنعت نفت بنشیند و کشور باید از مواهب این صنعت بهره‌مند شوداظهار کرد: مجلس و دولت باید کمک کنند تا صنعت گردشگری کشور رونق یابد زیرا این صنعت می‌تواند اقتصاد و اشتغال کشور را رونق بخشد.

دل‌خوش نداشتن توافق‌نامه‌ همکاری بین وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف را یک خلل در اجرای برنامه های توسعه محور گردشگری خواند و گفت: این یک معضل بزرگ است که هر دستگاهی برنامه‌های خود را پیش می‌برد؛ باید توافق‌نامه‌ای بین دستگاه‌های مختلف و سازمان میراث‌فرهنگی منعقد شود تا سنگ‌اندازی برای توسعه گردشگری کشور کاهش یابد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به شرایط جوی گیلان و شرایط نگهداری و حفاظت بسیار سخت از مواریث تاریخی اضافه کرد: ظرفیت‌های موزه‌ای استان گیلان بسیار بالاست،بنابراین باید از این ظرفیت‌ها برای توسعه گردشگری استفاده نماییم .

همچنین منوچهر جمالی نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی گفت: شهرستان رودبار 20 درصد خاک استان گیلان را به خود اختصاص داده و دارای آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی است که باید از این ظرفیت‌ها برای توسعه شهرستان استفاده کرد.

در ادامه نیکفر نماینده مردم سیاهکل و لاهیجان در مجلس شورای اسلامی بیان داشت:در شهرستان لاهیجان امکان ایجاد زیرساخت‌های توسعه گردشگری وجود دارد ؛لذا تسهیل روند صدور مجوزها و حذف بروکراسی در مسیر فعالیت سرمایه‌گذاران تلاشی در مسیر رونق افزایی این شهرستان است.

حجت‌الاسلام افتخاری نماینده شفت و فومن در مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: صنعت گردشگری در ایران ظرفیت رشد و توسعه مطلوبی را دارد و به همین سبب توسعه گردشگری که همان صادرات فرهنگ، صنایع‌دستی و آیین‌هاست،نیازمند نگاهی جدی تر می باشد.

وی؛اشتغال‌زایی و جلوگیری از مهاجرت روستا به شهر را یکی از مهم‌ترین مزایای صنعت گردشگری برشمرد و تصریح کرد: شهرستان فومن و شفت به دلیل جاذبه‌های بسیار زیادی که دارد سالانه میزبان تعداد زیادی از گردشگران است، اما این مزیت در صورت عدم برنامه ریزی صحیح می تواند فاجعه ای عظیم در حوزه زیست محیطی به بار نشاند.

این مسئول بر ضرورت نگاهی کارآمد در توسعه مناطق گردشگری تاکید کرد و افزود:دونق گردشگری با شرایط اکولوژیکی درآمیخته؛لذا سیاستگذاری اثرگذار در این بخش یک مهم به شمار می آید.

در پایان این نشست علی رحیم‌پور مشاور عالی استاندار گیلان در حوزه گردشگری به ارائه گزارشی در خصوص ظرفیت‌های گردشگری استان گیلان پرداخت و گزارشی از فعالیت های صورت گرفته حیطه گردشگری گیلان ارائه نمود.