FA | EN | RSS

شنبه, 30 تیر 1397

آیین های چهارشنبه سوری گیلان؛قابلیتی برای ثبت در فهرست آثار ملی

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان به فرهنگ های غنی این استان در چهارشنبه سوری بعنوان میراثی معنوی اشاره کرد و گفت:این داشته های ارزشمند قابلیت ثبت در فهرست آثار ملی را دارد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان ؛رضا علیزاده با ابراز خرسندی از احیای آیین های سنتی گیلان در شب چهارشنبه سوری اظهار داشت:چهارشنبه‌سوری نه تنها در گیلان، بلکه در همه‌ی نقاط ایران برجسته‌ترین و پرشورترین رسم در مجموعه‌ی رسم‌های مقدماتی نوروز است که مهم‌ترین عنصر آن آتش است و نامش نیز برگرفته از شعله‌های آتش است.

این مسئول با بیان اینکه هدف از برگزاری مراسم سنتی چهارشنبه سوری احیای سنت های اصیل گیلان برای استقبال از نوروز است؛ بیان داشت: جشن چهارشنبه سوری از نمادهای خردمندی ایرانیان است و باید با فرهنگ سازی از تبدیل آن به تهدید و نشانه بی خردی جلوگیری کرد؛لذا مدیران و عوامل فرهنگی باید تلاش کنند تا میراث معنوی نیاکانمان را به نسل جوان انتقال دهند.

وی اذعان کرد:چهارشنبه سوری باید نماد وحدت جامعه ایران باشد و بعنوان فرصتی برای تعالی فرهنگ همدلی، همزبانی و روحیه تعاون در مردم تقویت شود.

علیزاده با تاکید بر ضرورت پرهیز از آلودگی جشن های ملی با خرافه توضیح داد: این کار بر عهده اهالی فرهنگ و قلم است تا بتوانند جنبه های ایجابی و مثبت جشن های ملی را برجسته نمایند و فرصتی برای وفاق و انسجام ملی را به وجود آورند.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان به فرهنگ های غنی این استان در چهارشنبه سوری بعنوان میراثی معنوی اشاره کرد و افزود:این داشته های ارزشمند قابلیت ثبت در فهرست آثار ملی را دارد.

علیزاده در تشریح چهارشنبه سوری گیلانی این چنین تصریح نمود:

گیلانیان از قدیم بر این باور بودند که اجرای آئین چهارشنبه‌سوری پلیدی‌ها را از انسان زدوده و سلامتی را به ارمغان می‌آورد.آنها بر این باور بودند که چهارشنبه‌سوری «گولی گولی چارشنبه» هم نماد سرخی گل‌ها و هم سرخی شعله‌های آتش است.

در غروب آخرین چهارشنبه سال، گیلانیان سه، پنج یا هفت کپه آتش از کاه و ساقه‌ خشکیده برنج آتش می‌افروزند و از روی آن می‌پرند و اشعار مختص این مراسم را می‌خوانند.پس از پایان مراسم‌، خاکستر کاه سوخته را در پای گیاهان می‌ریزند زیرا بر این باورند که این کاه سوخته، سبب افزودن بار و میوه درختان می‌شود. همچنین در این شب گیلانیان با طبخ انواع غذاها باور دارند که بیماری‌ها از افراد روی گردان شده و سلامتی به افراد خانواده روی می‌آورد.

گیلانیان بر این اعتقادند که نیت و دعای آدمی در این شب مستجاب می‌شود و خرید آئینه، اسپند، شمع و ماهی سفره هفت سین در این روز شگون دارد.

از آئین های کهن چهارشنبه‌سوری گیلان، فال گوش و گشایش بخت بود، بدین ترتیب که در این شب، زن و مرد برای تشخیص بخت و اقبال سال جدیدشان سرچهار راه و یا گذرگاه‌های عابران نشسته یا پنهان می‌شدند و به سخنان عابران گوش می‌دادند و از موضوع حرف‌های نخستین عابری که از کنار آنها رد می‌شد، احوال سال جدید خود را پیش‌بینی می‌کردند.