FA | EN | RSS

شنبه, 30 تیر 1397

رونق گردشگری سبز در گیلان، مستلزم ایجاد مجتمع های رفاهی کوچک

استاندار گفت: ایجاد واحدهای رفاهی کوچک در مسیرهای بین راهی رونق گردشگری سبز در استان گیلان را به دنبال دارد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛ دکتر مصطفی سالاری در جلسه بررسی ایجاد مجتمع های رفاهی کوچک در مسیرهای بین راهی استان بر لزوم ایجاد این واحدها تأکید کرد و گفت: تمام تلاش ما بر این است تا علاوه بر رفع مشکل نبود سرویس بهداشتی در مسیرهای بین راهی با ارائه خدماتی بیشتر وبهتر به مسافران خدماتی ارائه دهیم.

وی، ایجاد درآمدهای متعدد برای ترغیب سرمایه‌گذاران جهت ورود به این بخش را بسیار مؤثر ارزیابی نمود و خاطر نشان کرد: می‌توان با در نظر گرفتن محل نصب آنتن اپراتورها، نصب عابر بانک، تابلوهای تبلیغاتی، سوپرمارکت و عرضه‌ی صنایع دستی و غذاهای محلی در مکان‌های کوچک یک واحد رفاهی بین راهی برای استفاده‌ی مسافران ایجاد کرد.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه باید درآمدهای جانبی در کنار سرویس بهداشتی و پمپ بنزین پیش بینی شود گفت: در این طرح نظافت وجمع آوری زباله‌ها در فاصله‌ی 5 کیلومتری این واحد توسط جایگاه‌داران انجام بگیرد.

وی با بیان اینکه مجموع هزینه‌هایی که ایجاد می‌شود باید از طریق درآمدها پوشش داده شود اظهار داشت: در ساخت این مجتمع‌های رفاهی کوچک باید معماری سنتی گیلان در نظر گرفته و جلوه‌ی زیبایی به آن داده شود تا باعث جذابیت برای حضور مسافران در این اماکن گردد.

استاندار گیلان به انتخاب یک واژه‌ متناسب با فرهنگ گیلان و گویش گیلکی برای این مجتمع‌های رفاهی کوچک اشاره و خاطرنشان کرد: این واحدها برای رونق گردشگری سبز در استان گیلان ایجاد می‌شود.

وی به مزایای ایجاد این واحدها اشاره کرد و گفت: ساماندهی زباله‌ها، کاهش تصادفات جاده‌ای، کمک به محیط زیست و استاندارد سازی خدمات گردشگری از مزایای این طرح محسوب می‌شود.

سالاری اذعان داشت: هدف ما از ایجاد این واحدها علاوه بر رفع نیازهای مردم در طول سفر ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان بیکار محلی است.

وی توقف مسافران در این مجتمع‌های رفاهی کوچک را یکی از راه‌های هدایت آنان به سمت واحدهای بوم‌گردی موجود در روستاهای گردشگری عنوان و خاطر نشان کرد: مسافران می‌توانند با استفاده از اپلیکیشن‌های موجود در فضای مجازی به مناطق گردشگری موجود در آن منطقه نیز دسترسی پیدا کنند.

نماینده عالی دولت در گیلان اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان را موظف به جانمایی ساخت این مجتمع‌های رفاهی کوچک در سطح استان حداکثر تا پایان سال جاری کرد و افزود: پس از جانمایی، دستگاه‌های اجرایی مرتبط با این طرح باید در کوتاهترین زمان روند اجرایی کردن آن را بررسی و عملیاتی نمایند.

وی با اشاره به اینکه اجرای این طرح‌ها می‌تواند از طریق دهیاری‌ها و یا سرمایه‌گذاران بخش خصوصی انجام گیرد گفت: وجود یک پمپ بنزین و ارائه خدمات در کنار آن می‌تواند از جهات مختلف به روستا اعتبار بخشد.

استاندار گیلان از اعطای امتیازات مختلف برای ترغیب سرمایه‌گذاران به منظور حضور در این بخش خبر داد و اظهار داشت: اهتمام ما بر این است تا این مجتمع‌ها در محورهای روستایی اجرا شود.

رضا علیزاده مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز در ادامه با اشاره به وضعیت گردشگری در استان و فعالیت های در دست اجرا،اظهار داشت: طرح بومگردی از استقبال خوبی برخوردار است و تعداد زیادی از بومیان مناطق روستایی برای اجرای آن و بهره گیری از مواهب طرح اقدامات اولیه را به انجام رساندند.

وی ،توسعه بومگردی را موجب رونق اقتصادی و خودکفایی روستاییان خواند و اذعان داشت:با تلفیق داشته های فرهنگی ، هنرهای بومی محلی و مواهب طبیعی می توان هم افزایی مطلوبی را شاهد بود.