FA | EN | RSS

شنبه, 30 تیر 1397

ترسیم نگاه طبیعت گرایانه در اجرای برنامه های گردشگری دریایی گیلان

استاندار گیلان با تاکید بر نگاه طبیعت گرایانه در اجرای برنامه های گردشگری دریایی و احیا تالاب انزلی گفت: در اجرای پروژه‌های تالاب انزلی و دیگر پروژه‌های گردشگری باید به حفاظت محیط زیست توجه نمود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛ صبح امروز نشست کارگروه کمیته گردشگری و احیاء تالاب انزلی به ریاست استاندار گیلان برگزار شد.

در این نشست  مصطفی سالاری تالاب انزلی را ظرفیت مناسبی برای ایجاد درآمد و رونق اقتصادی در این منطقه خواند و بر لزوم پیوند گردشگری دریایی و احیای تالاب انزلی با هدف درآمد زایی برای مردم تاکید کرد.

وی با بیان اینکه مردم این منطقه دغدغه زیست محیطی دارند اذعان کرد: پیشرفت‌های تالاب انزلی باید با رضایتمندی عموم مردم باشد زیرا درصورت نارضایتی مردم این منطقه و عدم انگیزه آنان برای توسعه مندی،در پیشبرد اهداف تعیین شده به ویژه حوزه گردشگری موفق نخواهیم بود.

این مسئول؛ پروژه‌های بالای دست تالاب انزلی را قابل توجه خواند و گفت:اقدامات مذکور در جهت کمک به احیای تالاب اجرایی شده است.

وی به مشکل آلودگی گوهر رود و زرجوب اشاره و خاطر نشان کرد: با مدیریت می توان مشکل  این دو رودخانه ای که منتهی به تالاب انزلی است را برطرف کرد، اما به یک باره این کار مهیا نخواهد شد، بلکه در مدت زمان این برنامه اجرایی می شود.

نماینده عالی دولت در گیلان ادامه داد: پیش بینی می شود یک سوم گوهرود و مباحث فاضلاب آن سال آینده با اجرای پروژه عملیاتی پاکسازی شود.

وی با تاکید براینکه برنامه های  گردشگری دریایی و احیا تالاب انزلی طبیعت گرایانه باشد گفت: در اجرای پروژه‌های تالاب انزلی و دیگر پروژه‌های گردشگری باید به حفاظت محیط زیست توجه ویژه ای نمود.

سالاری به حمایت ویژه از طرح های تالاب انزلی اشاره و خاطر نشان کرد: هیچ کس حق ندارد از بیت المال استفاده سوء داشته باشد، هر مدیری در این زمینه کم کاری و بی توجهی به قوانین داشته، شناسایی و با او برخورد جدی خواهد شد.

استاندارگیلان اظهار کرد: اعتبارات ویژه‌ای برای احیاء تالاب انزلی در نظر گرفته شده که با بهره گیری از این اعتبارات و ظرفیت های موجود می توان مشکلات و موانع را  تا حدی برطرف کرد.

وی به طرح بوم گردی اشاره کرد و افزود:  با اجرای این طرح با توجه به محیط زیست می توان رونق اقتصادی استان را فراهم کرد.

سالاری بهره گیری از سازه‌های چوبی در اجرای طرح بومگردی در مناطق گردشگری تاکید نمود و تصریح کرد: با بهره گیری از سازه های چوبی، ساخت اسکله و دیگر زیر ساخت های چوبی می توان جذب گردشگر و اشتغال را افزایش داد و هزینه کمتری صرف نمود.

وی با ارزشمند دانستن فعالیت های اجتماعی در راستای فرهنگ سازی افزود: در آغاز طرح بوم گردی نیز شاهد بودیم که برخی روستاها در برابر اجرای این طرح حتی مقاومت می کردند اما امروز خودشان پیشگام هستند و این امر بیانگر آن است که در صورت معرفی درست این قبیل کارها به مردم نتیجه خوبی حاصل می شود.

استاندار گیلان تاکید کرد: در برخی موارد که نیاز باشد زیرساخت ها از سوی دولت فراهم شده و مردم می توانند با دریافت تسهیلات بانکی و ساخت سازه های گردشگری با حفظ موازین زیست محیطی فعالیت خود را آغاز کنند و ما نیز از فعالیت هایی که منع زیست محیطی نداشته باشد، استقبال و حمایت می کنیم .

سالاری با اشاره به تخصیص 70 میلیارد ریال اعتبار برای احیای تالاب و توسعه گردشگری در استان تصریح کرد: قایق های برقی ، موتوری و اقامتگاه ها، رستوران های شناور و سایر موارد از جمله فرصت هایی است که می تواند برای حاشیه نشینان تالاب انزلی درآمد زا باشد و یقینا اگر مردم در هربخشی ذینفع شوند، خودشان جلوی تعرضات را می گیرند .

وی با بیان اینکه در طرح های مرتبط با گردشگری دریایی باید فعالیت های طبیعت گرایانه مورد توجه باشد، گفت: باید مصالح بکار رفته در سازه های گردشگری دریایی کاملا طبیعت گرا باشد و سازه های ناهمگن و غیر مرتبط با تالاب و زیست محیطی ایجاد نشود چرا که مردم نیز آن را نمی پسندند.

استاندار گیلان با تاکید براینکه محیط زیست از دغدغه های امروزی مردم است خاطر نشان کرد: پیگیری های لازم در خصوص اصلاح محدوده اراضی تالاب انزلی و تطبیق آن با کنوانسیون رامسر انجام شود .

سالاری با استقبال از پیشنهاد ایجاد کمربندی دور تالاب انزلی افزود: در صورت ایجاد کمربندی بر دور تالاب انزلی ، علاوه بر اتصال روستاهای ساحلی به یکدیگر ، هم دسترسی گردشگر و نظارت بر تالاب تسهیل می شود و در صورتی که اینگونه موارد با تعریف درست حقوقی برای استفاده مردم مهیا نشود، با پدیده تالاب خواری مواجه می شویم .

وی با اشاره به اینکه بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی ، آب دریای خزر تا چند دهه پیشروی ندارد، تاکید کرد: در صورت واگذاری مالکیت زمین های حاشیه تالاب به مردم به صورت فصلی از سوی دولت ، از بسیاری از تصرفات جلوگیری می شود.

استاندار گیلان تاکید کرد: در راستای ایجاد رضایتمندی مردم از استقرار در کنار تالاب ، تفکیک اراضی و احراز مالکیت ها با کمک مشاوران انجام شود.

سالاری با اشاره به اینکه در توزیع اعتبارات میزان و نوع عملکرد افراد و دستگاه ها ملاک است تصریح کرد: هر کسی که برای ارائه خدمات به مردم و توسعه پایدار با ایجاد فضاهای گردشگری در نقاط ساحلی و مستعد استان پیشگام شود، مورد حمایت قرار می گیرد اما باید درآمد زایی و جذب گردشگر در آن کارها لحاظ شود.

استاندار گیلان با تاکید بر لزوم تسهیل کارهای مردم برای تشویق و ترغیب آنان تصریح کرد: نباید در پیرامون تالاب و آب بندان های روستاها و نقاطی که شرایط خوبی برای درآمد زایی دارند، افرادی بیکار داشته باشیم .

وی با تاکید بر لزوم تسریع در ایجاد شناگاه ها با جذب اعتبارات لازم گفت: در ستاد ساماندهی سواحل با شناسایی بناهایی که بدون مجوز و به صورت ناهمگن ساخته شده ، می توان با اعطای تسهیلات به مردم آنها را ترغیب کرد که سازه های خود را به شکل بهتری درآورند و از این راه این سازه ها را نیز ساماندهی کرد.

سالاری با تاکید براینکه مردم باید بدون دغدغه و استرس در چارچوب قانون کشور درامد کسب کنند افزود: آمادگی آن وجود دارد که در صورت معرفی طرح از سوی منطقه ازاد انزلی برای کارهای معیشت زا و فعالیت هایی که با محیط زیست منافاتی نداشته باشد، حمایت شود.

لازم بذکر است که در این نشست چندطرح توسعه گردشگری دریایی مورد بحث قرار گرفت و مباحث اقتصادی و فنی آن بررسی شد.