FA | EN | RSS

شنبه, 30 تیر 1397

لزوم هم افزایی تا حصول نتیجه درخصوص مالکیت اراضی مناطق گردشگری چاف و چمخاله

معاون عمرانی استانداری گیلان بر لزوم هم افزایی تا حصول نتیجه درخصوص مالکیت اراضی چاف و چمخاله تاکید کرد و گفت:باید بر مدار قانون در جهت رفع این مسئله گام برداشت.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛صبح امروز نشست بررسی مشکلات اراضی چاف و چمخاله به ریاست معاون عمرانی استاندار،نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی و مدیران کل میراث فرهنگی،محیط زیست،منابع طبیعی و آب منطقه ای گیلان برگزار شد.

در این نشست جوادپور فرماندار لنگرود در مورد وضعیت شهرستان لنگرود در بحث تصرف اراضی ملی، اظهار کرد: مجموعا در شهرهای اطاقور، کومله و بخش مرکزی شهرستان لنگرود تصرف اراضی ملی نداریم و نزدیک به صفر است.

وی با بیان اینکه صورت این مسئله در شهرهای چاف و چمخاله در بحث تصرف اراضی ملی فرق می کند، گفت: این اراضی که سکونتگاه مردم شده است از جنس اراضی ملی و منابع طبیعی است.

فرماندار لنگرود اضافه کرد: روال قانونی در بحث شناسایی میزان اراضی متصرف شده جریان دارد.

جوادپور با اشاره به این مطلب که کارشناس و مشاوری از وزارت راه و شهرسازی، مشغول مطالعه در بررسی میزان اراضی متصرف شده در شهرستان است، تصریح کرد: این بررسی در حوزه میزان اراضی متصرف شده و میزان اراضی آزاد و زمان تصرف این اراضی و اسامی متصرفین است.

وی با بیان این نکته که بخشی از اراضی ملی تصرف شده در چاف و چمخاله قدمت ۱۰۰تا ۲۰۰ساله دارد، اضافه کرد: گزارش اولیه در بحث میزان اراضی ملی آزاد و تصرف شده پایان اسفندماه آماده می شود.

محمد اکبرزاده مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان نیز در این نشست اظهار کرد: طبق دستورالعمل‌ها تاکنون بالغ‌بر ۳۰۰فرصت بوم گردی در استان گیلان توسط دهیاران شناسایی‌شده که اعضای کمیته فنی در حال بررسی پرونده‌ها هستند.

وی گفت: مبلغ پرداخت تسهیلات ۲۰میلیون تا دو میلیارد تومان است که توسط بانک‌های دولتی و خصوصی به واجدان شرایط پرداخت می‌شود.

این مسئول با اشاره به اجرای طرح‌های هادی در استان افزود: از دو هزار و یک روستا، چهل درصد اجرای طرح‌های هادی انجام‌شده و صد درصد طرح‌های هادی تهیه‌شده است.

 اکبرزاده تصریح کرد: تاکنون یک‌صد و ده هزار واحد مسکونی مقاوم‌سازی شده‌اند که میزان کل پرداختی تسهیلات ۱۳۰میلیارد تومان است.

 در ادامه این نشست حجت شعبان پور معاون عمرانی استاندار با اشاره به نقش چاف و چمخاله در جذب گردشگر،پتانسیل های این نواحی را ممتاز خواند و گفت:تعیین تکلیف وضعیت اراضی مذکور با جدیت دنبال می شود.

وی هم افزایی تا حصول نتیجه را امری ضروری خواند و افزود:این مشکل تصمیم گیری های آتی سرمایه گذاران بخش گردشگری را تحت شعاع قرار می دهد؛لذا باید بر مدار قانون در جهت رفع آن گام برداشت.

بازدید میدانی از پروژه های عمرانی و سرمایه گذاری در حیطه گردشگری با حضور اعضای جلسه پایان بخش جلسه مذکور بود.