FA | EN | RSS

شنبه, 02 تیر 1397

مرمت پل تاریخی نیاکو آستانه‌اشرفیه انجام شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان ، معاون میراث فرهنگی این اداره کل با بیان اینکه با تهیه طرح مطالعاتی، کار ترمیم و مرمت پل کوچک پرده نیاکو در کمتر از یک ماه انجام شد، گفت: در ساخت و مرمت این پل از ۱۷هزار آجر استفاده شده است.

 

 

مجید اخوان در مراسم افتتاح پل کوچک پرده روستای نیاکو در آستانه‌اشرفیه، با بیان اینکه این پل در دوم بهمن سال 1382 به شماره 10789 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است، اظهار کرد: این پل در جوار پل تاریخی و خشتی بزرگ نیاکو قرار گرفته است.

وی، قرار گرفتن این پل در برابر جریان شدید سطوح بالایی آب در تمامی فصول را مهمترین علت فرسوده شدن آن عنوان کرد و افزود: به دلیل اینکه این پل از آثار تاریخی و قدیمی گیلان به شمار می‌رود، مرمت آن در دستور کار این اداره کل قرار گرفت.

اخوان طول پل کوچک پرده نیاکو را 14 متر و 40 سانتی متر و عرض آن را چهار متر و 20 سانتی متر عنوان کرد و افزود: دو جان‌پناه به ارتفاع 70 سانتی‌متر و عرض 35 سانتی‌متر برای ایمنی عابران در برابر خطر احتمالی سقوط به داخل رودخانه درنظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه در مرمت این پل سعی شده تا قدیمی بودن آن حفظ شود، خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است اهمیت و حفظ و نگهداری چنین آثار قدیمی است که همیاری تمام مسئولان و به خصوص مردم منطقه را می‌طلبد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با تأکید بر اینکه حداکثر ظرفیت این پل عبور دستگاه تیلر کشاورزی است، تصریح کرد: با توجه به اینکه این پل محل آمد و شد کشاورزان منطقه می‌باشد باید در حفظ و نگهداری این پل به عنوان امانتی برای نسل آینده تلاش نمود.