FA | EN | RSS

شنبه, 30 تیر 1397

میراث فرهنگی ، ثروتی برای نسل آتی

معاون سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه موضوع بازآفرینی در واقع پرداختن و به هویت  تاریخ است،میراث فرهنگی را ثروتی برای نسل آتی دانست که باید بیش از پیش مورد توجه،تاکید و معرفی قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان ، محمد حسن طالبیان ظهرامروز به همراه رضا علیزاده و معاونین ایشان با حضور در صحن شورای شهر رشت با اعضای این شورا و همچنین جبار کوچکی نژاد رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامیدیدار و گفتگو گردند.

در این دیدار طالبیان رشت را از شهرهای پر آوازه و تاریخ ساز قلمداد کرد و اظهار داشت: هنوز هم در خیابان ها و معابر شهر جلوه های معماری سنتی و نمادهای هویتی به چشم می خورد.

وی با ابراز نارضایتی از طراحی شهری و ساخت و ساز غیراصولی در نقاط مختلف این شهر به برخی ابنیه تاریخی شاخص اشاره کرد و گفت:این بناها سند اصالت و شناسنامه گیلانیان محسوب می شود؛لذا باید در حفظ و صیانت از آنها تصمیمی مناسب اتخاذ نمود.

این مسئول به تعریف و تبیین اصطلاح موزه اشاره ای نمود و خاطرنشان کرد:اگر از ابنیه تاریخی برای موزه استفاده شود به واقع گام ارزشمندی در حوزه فرهنگ،هنر و تاریخ برداشته شده است.

طالبیان از آمادگی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان برای تبدیل بناهای تاریخی به موزه خبر داد و افزود:برای اجرای این مهم 50 درصد از هزینه های صورت گرفته توسط این سازمان پرداخت خواهد شد.

معاون سازمان میراث فرهنگی یادآوردشد:بهره گیری از مشارکت مردمی و دخالت دادن آنها در موضوعات مربوط به حفاظت از میراث و توسعه موزه از اولویت های سازمان میراث فرهنگی در سال های اخیر است.

وی با بیان اینکه بهره برداری و کاربری درست از بناها موجب حفظ آثار خواهد شد خاطرنشان کرد: در سال جاری بیش از 900 پروژه مشارکتی در کشور از سوی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری انتخاب شده تا با قابلیت های جدید فرهنگی مورد بهره برداری قرار گیرد.

طالبیان با بیان اینکه موضوع بازآفرینی در واقع پرداختن و به هویت  تاریخ است،میراث فرهنگی را ثروتی برای نسل آتی دانست که باید بیش از پیش مورد توجه،تاکید و معرفی قرار گیرد.

وی به تدوین اطلس جامع بافت تاریخی رشت از سوی اداره کل میراث فرهنگی گیلان اشاره کرد و بیان داشت:هم افزایی در اجرای این طرح گامی در مسیر تعالی بخشی فرهنگیست.

این مسئول موضوع حمام های تاریخی را نیز مورد بحث قرار داد و خاطرنشان کرد:احیای این بناها با همان کاربری مورد توجه سازمان میراث فرهنگیست و با اعلام آمادگی از سوی صاحبان یا دستگاه های متولی در این حوزه آمادگی ااجرای فعالیت های مرتبط وجود دارد.

کوچکی نژاد نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی و رییس فراکسیون گردشگری مجلس نیز در ادامه به بودجه سازمان میراث فرهنگی در سال جاری و محدودیت های اعتباری این سازمان اظهار داشت: در حوزه گردشگری اقدامات خوبی درگیلان اجرا شده که می توان بعنوان نقطه اتکای فرهنگی به آن اشاره کرد.

وی با بیان اینکه آثار تاریخی گیلان دارای شناسنامه هستند،بر لزوم تسریع در صدور مجوزها برای تغییر کاربری و سایر فعالیت های مرتبط در این حوزه تاکید کرد.