FA | EN | RSS

شنبه, 30 تیر 1397

رونمایی از عملیات مرمتی و بازسازی حمام تاریخی کسما

به مناسبت دهه مبارک فجر از بنای مرمت شده حمام تاریخی کسما رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان؛ ظهر امروز و همزمان با هفتمین روز از دهه مبارک فجر بنای مرمت شده حمام تاریخی کسما با حضورنماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی، مسئولان استانی و شهرستانی رونمایی شد.

در حاشیه افتتاح این پروژه مرمتی رضا علیزاده با اشاره به اینکه حمام تاریخی کسماء در داخل بافت روستای کسماء واقع شده و از نظر موقعیت مکانی در قلب بازار کسماء قرار دارد،به رونق مطلوب آن در دوره های گذشته اشاره نمود و گفت:این بنا درشهریور ماه سال ۱۳۸۲ و به شماره ۹۹۴۱در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

وی با بیان اینکه در سنوات گذشته این حمام مورد مرمت قرار گرفته،بیان داشت:مرمت های قبلی که در این بنا صورت گرفته کافی نبوده،لذا اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با اعزام تیم کارشناسی و گروه مرمت به منطقه نسبت به مرمت بنای مذکور در سال جاری اقدام نموده است.

این مسئول افزود:مرمت این حمام که دارای مالک شخصی است بارها در نوبت مرمت سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت اما به دلیل ناکافی بودن اعتبارات این سازمان جهت اجرا،تکمیل عملیات مرمتی به سهولت انجام نشد.

وی با بیان اینکه هم اکنون اعتبار اجرای پروژه  به میزان350میلیون تومان از محل اعتبارات ملی و استانی اختصاص یافته،به نقش هویتی حمام کسما در رونق گردشگری شهرستان صومعه سرا اشاره کرد و اذعان داشت: ابنیه تاریخی جلوه ای از فرهنگ،هنر و معماری ادوار گذشته است.

این مسئول با بیان اینکه این حمام که مربوط به دوره قاجاراست همچون یک حمام سنتی از مجموع سربینه،گرم خانه،خزینه های آب سرد و گرم تشکیل شده است،حفظ و مرمت بناهای تاریخی را مهم شمرد و تصریح کرد:آثار تاریخی به عنوان میراث گذشته هر منطقه گویای قدمت و اصالت آن منطقه به شمار می رود.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان بر لزوم تعاملات بین بخشی و هم افزایی اجتماعی برای حراست از ابنیه تاریخی تاکید کرد و افزود:ابنیه تاریخی نقش مهمی در توسعه گردشگری دارند و می توانند موزه جایگاهی برای معرفی فرهنگ،تاریخ و آداب و رسوم استان محسوب شوند.