FA | EN | RSS

پنج شنبه, 28 تیر 1397

مدال های قهرمانان گیلانی در موزه ی رشت جای گرفت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان ، همزمان با گرامیداشت روز جهانی موزه ، فردین معصومی، پهلوان کشتی و جهانبخش عسگری پهلوان وزنه برداری کشور، مدال ها و احکام قهرمانی خود را به موزه رشت اهدا کردند.

 

 

رضا علیزاده در این مراسم ضمن اشاره به نامگذاری سال جاری به نام "میراث یادآوری" توسط شورای بین المللی بناها و محوطه های تاریخی (ایکوموس)، لزوم زنده نگه داشتن نام و نشان افتخارآفرینان گیلانی را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: با توجه به سابقه فرهنگی کهن گیلان زمین و شهرت جهانی پهلوانان این دیار، شایسته است که در زمان حیات این عزیزان، از آنها تجلیل بعمل آید.

علیزاده به پیشنهاد ارزشمند اهدای مدال های قهرمانی به موزه رشت توسط فردین معصومی، کاپیتان سابق تیم ملی کشتی کشورمان اشاره کرد و افزود: این عمل فرهنگی توسط این پهلوان در طی بازدید ایشان از ستاد اجرایی هماهنگی خدمات سفر نوروز امسال پیشنهاد شد و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز با اشاره به سیاست های خود در راستای تکریم نام آوران گیلانی، بخوبی از آن استقبال نمود تا زمینه های لازم جهت ادامه اینگونه فعالیت ها استمرار یابد.

وی از اثرات مثبت مشارکت بخش خصوصی در امر اهدای گنجینه های ارزشمند خود به موزه های استان گفت و تصریح کرد: این اداره کل آمادگی دارد در راستای غنای هرچه بهتر موزه های استان و نیز شناساندن چهره های پهلوانان و قهرمانان استان، همکاری لازم را با مجموعه داران گرامی بعمل آورد تا همگان با فرهنگ پهلوان پرور این خطه بهتر آشنا شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از لزوم راه اندازی موزه های تخصصی در سطح استان گفت و خاطرنشان کرد: انجام این حرکت از جمله ی برنامه های در دستور کار این اداره کل به شمار می رود که زمینه را جهت پرداخت اصولی به مباحث فرهنگی استان بر اساس قواعد خاص موضوعات مربوطه فراهم می کند.

بحث جریان هویت بخشی موضوع مهم دیگری بود که علیزاده به آن اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به آگاهی بخشی های مقام معظم رهبری در زمینه شبیخون فرهنگی، لزوم توجه هرچه بیشتر به میراث فرهنگی برای مقابله با جنگ نرم دشمنان بیش از پیش احساس می شود اما متاسفانه طی سال های گذشته کمترین توجه و بیشترین آسیب را در این حوزه شاهد بودیم.

وی تصریح کرد: با توجه به سابقه کهن مباحث فرهنگی در ایران و وجود حوزه تمدنی درخشان و می بایست تلاش جدی در معرفی ابعاد مختلف آن صورت گیرد.

علیزاده به وجود هزار و سی بنای تاریخی در استان گیلان اشاره کرد و افزود: اگرچه سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری نقش پر اهمیتی در صیانت وحفاظت از میراث فرهنگی دارد ،اما باید قدری پا را فراتر نهاد ،موضوع جایگاه بخشی در حوزه میراث فرهنگی را عمومی تر نمود تا این موضوع به یک عزم ملی و احساس مسئولیت اجتماعی تبدیل شود.

وی در پایان ضمن تقدیر از جهانبخش عسگری و فردین معصومی، ابراز امیدواری کرد که انجام این حرکت فرهنگی ارزشمند بتواند آینده ی خوبی را در زمینه حفظ فرهنگ گیلان زمین رقم بزند.