FA | EN | RSS

شنبه, 30 تیر 1397

تدوین اطلس جامع باستان‌شناسی 3شهرستان گیلان

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی گیلان خبر داد:اطلس جامع باستان‌شناسی شهرستان های املش ،رودبار و رودسر تدوین شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛ولی جهانی در تشریح این خبر با اشاره به نیاز روزافزون برای معرفی ریشه‌های فرهنگ شهری و روستایی در جوامع امروزی و عدم وجود اطلس باستان‌شناسی استان،تدوین این اطلس را یک ضرورت خواند و اظهار داشت: اطلس جامع باستان‌شناسی گیلان که در واقع در نوع خود اولین اطلس در کل کشور به شمار می آید؛ با دیدگاه کاملا علمی، پژوهشی و اجرایی با منابع استانی در حال اجراء می باشد.

وی با بیان اینکه بررسي، شناسایي و حفاظت كامل آثار باقي‌مانده از ادوار باستاني گيلان، با توجه به ابهاماتی كه در باستان‌شناسی گيلان موجود است، یک مهم تلقی می شود؛اذعان کرد:برنامه‌ جامع اطلس باستان‌شناسی استان با اين فكر و هدف پي‌ريزي شده كه در قدم اول همه‌ آثار باستاني و تاريخي شناسایي و حفاظت شوند و سپس بر مبناي آثار موجود و پراكندگي آن‌ها، برنامه‌ريزي پژوهشي به عمل آيد و از تمركز مطالعاتي در يك محل پرهيز شود.

جهانی خاطرنشان کرد:علاوه بر این با کمک اطلس باستان‌شناسی می‌توان کلیه استعلام‌های رسیده به اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان را در زمان کوتاه بدون صرف هزینه اضافی پاسخ داد.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری گیلان با اشاره به اینکه در تدوین اطلس باستان شناسی سه شهرستان املش،رودبار و رودسر بیش از 980 اثر تاریخی مستند سازی و تمامی اطلاعات مربوط به آن وارد سامانه و نرم افزار شده؛یادآور شد: نقشه GISاین تعداد اثر تاریخی نیز استخراج گردید.

این مسئول در پایان از روند اجرایی تدوین اطلس باستان‌شناسی شهرستان های تالش،آستارا و رضوانشهر در برنامه های اجرایی سال سال جاری خبر داد و گفت:بزودی از این دستاورد ارزشمند رونمایی می شود.