FA | EN | RSS

شنبه, 30 تیر 1397

تاکید مدیرکل میراث فرهنگی گیلان بر ضرورت حفظ الگوی بومگردی در توسعه گردشگری

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان بر ضرورت حفظ الگوی بومگردی در روند توسعه گردشگری استان تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛پیش از ظهر امروز نشست بررسی طرح توسعه بومگردی به ریاست استاندار گیلان برگزار شد.

در این نشست رضا علیزاده با اشاره به جایگاه گیلان در پذیرش گردشگر و افزایش تمایل گردشگران برای اقامت در تاسیسات سنتی،بر ضرورت حفظ الگوی بومگردی در توسعه گردشگری گیلان تاکید کرد و اظهار داشت:امروز شاهد رقبت بالایی از سوی بومیان مناطق روستایی و همچنین بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این حوزه هستیم.

وی؛حمایت از طرح های بومگردی طی سالهای اخیر را مورد بحث قرار داد و تصریح نمود: در کنار6طرح بومگردی گیلان که هم اکنون فعالیت مستمر دارند و موفق به اخذ پروانه بهره برداری شده اند،طرح ابتدایی و مطالعاتی9پروژه دیگر بومگردی موفق به کسب موافقت اصولی شده و 19طرح نیز در مرحله تهیه نقشه و اجرای فرایند فنی کار است.

علیزاده اذعان داشت:اراده اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان بر آن است که با تدوین شیوه نامه و ابلاغ طرح اشتغال روستایی با موضوع بومگردی؛ گامهای موثری در جهت تحقق اهداف شعار سال مبنی بر اقتصاد مقاومتی،تولید و اشتغال برداشته شود.

این مسئول به بیان موضوع دستور العمل اجرایی شرکت های پشتیبان بومگردی اشاره کرد و افزود: نظارت در اجرای ضوابط مطروحه و نیز رعایت حداقل شاخص های بومگردی باید در نقطه توجه متولیان بومگردی قرار گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان پیشنهاداتی در خصوص افزایش اعتبار حوزه گردشگری و نیز اجرای طرح پایلوت گردشگری روستایی ارائه نمود و یادآور شد: روستای بدون بیکار از طرح های موفق گیلان طی سالهای اخیر بوده که رونق،توسعه،هم افزایی و سلامت روانی و حفظ محیط زیست را در پی داشته است.

علیزاده از اضافه شدن 4واحد بوگردی دیگر تا نوروز97 به سایر مجموعه های فعال بومگردی خبر داد و تصریح کرد: طی یکماه اخیر بیش از95طرح برای اخذ مجوز بومگردی به اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان ارسال گردید که مراحل بررسی آن به زودی آغاز می شود.

این مقام مسئول خواستار به راه افتادن پویش همگانی برای توسعه طرح های بومگردی در استان شد و اذعان داشت: تقویت صنعت گردشگری را می توان یکی از مهمترین پیامدهای اجرای این قبیل طرح ها برشمرد.

در ادامه مصطفی سالاری استاندار گیلان با بیان اینکه مراحل لازم در اجرای طرح بومگردی نیازمند مطالعه و تدوین سیاست های کاربردی است،خاطرنشان کرد: ساماندهی در حوزه گردشگری گامی جهت استفاده بهینه و کارآمد از منابع طبیعی، انسانی و فرهنگی است.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطر نشان کرد: افزایش تقاضا برای سفر به گیلان نیازمند جهت‌دهی و برنامه‌ریزی خاص متناسب با موقعیت جغرافیایی و اقلیمی این استان است.

وی با بیان اینکه در مسیر اجرای طرح بوم‌گردی از هتل‌داران، مجتمع‌های گردشگری و شرکت‌های فناور بهره خواهیم برد افزود: بخشی از مسافران کیفیت و آداب دیپلماتیک برای آنان اهمیت دارد که صرفاً از هتل‌ها استفاده می‌کنند و بخش دیگر صرفاً بهره‌مندی از طبیعت برای آنان مهم است که می‌توان از واحدهای بوم‌گردی به عنوان مکمل استفاده کرد.

استاندار گیلان اظهار داشت: در نظر گرفتن مسائل بهداشتی، نظافت و تأمین امنیت لازم در واحدهای بوم‌گردی قطعاً استقبال بسیاری را در پی خواهد داشت.

وی گفت: در این طرح علاوه بر افزایش ضریب اشغال این واحدها می‌توان با قیمت بسیار مطلوبی  خدمات را به گردشگران عرضه کرد و در این مسیر مدیریت پایدار و تبلیغات متمرکز آینده‌ای درخشان را رقم می‌زند.

وی بر لزوم برنامه ریزی صحیح در اجرای سیاست های طرح بومگردی تاکید کرد و گفت:حیات انسان و حیات طبیعت دو مقاله وابسته به یکدیگر هستند؛لذا اجرای طرح مذکور علاوه بر نتایج مثبت در حیطه معیشتی افراد تاثیر بسزایی در حفظ محیط زیست خواهد داشت.

سالاری با تاکید بر اینکه گردشگری صنعتی فرابخشی است، اجرای مدیریت شبکه ای در حوزه گردشگری را ضروری خواند و خواستار تلاش جمعی برای فراهم شدن زمینه فعالیت5هزار واحد بوگردی طی 18ماه در استان آینده شد.