FA | EN | RSS

پنج شنبه, 28 تیر 1397

در صورت تامین اعتبارموزه اسناد قرآنی گیلان تا پایان امسال به بهره برداری می رسد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، معاون میراث فرهنگی این اداره کل  امروز(28 اردیبهشت) در حاشیه افتتاحیه نمایشگاه سنگ‌های تزئینی در موزه رشت اظهار داشت: یکی از وظایف اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حمایت از هنرمندان در حوزه‌های مرتبط با میراث فرهنگی است که در این راستا در مناسبت‌های مختلف اقدام به برپایی نمایشگاه با استفاده از ظرفیت موزه‌ها می‌کنیم.

 

 

وی با اشاره به موزه رشت و تصریح اینکه این موزه گریبانگیر مشکلات بسیاری است، افزود: ساختمان موزه رشت قدیمی و با متراژ کم است که با توجه به قدمت استان گیلان نیاز مبرم به یک موزه ایده آل با امکانات مدرن احساس می‌شود.
 
اخوان با بیان اینکه فضای اداری این موزه در داخل موزه مستقر شده است، اذعان کرد: با اتمام ساختمان جدید که در پشت موزه در حال احداث است فضای اداری از فضای داخلی به ساختمان جدید منتقل شده تا بتوانیم استفاده بهینه‌ای از این موزه ببریم.

وی از احداث موزه در شهرستان‌های استان خبر داد و اظهار کرد: مکان‌هایی برای احداث موزه در نظر گرفته شده و طرح توجیهی موزه رودبار و موزه حکیم نظامی آستارا متناسب با موضوعات خاص خود تهیه شده است.

معاون میراث فرهنگی استان ادامه داد: موزه رودبار در حال حاضر با محورمردم شناسی پیش بینی شده است اما در صورت تامین اعتبار با توجه به آثار باستانی کشف شده در این شهرستان به موزه باستان شناسی تغییر کاربری می‌دهد.

وی با اشاره به احداث موزه‌های جدید در سال 93 خاطرنشان کرد: راه اندازی موزه گمرک و موزه اسناد قرآنی نیز در دستور کار سال 93 قرار گرفته و در صورت تامین اعتبارت ،امسال این موزه‌ها به بهره برداری می‌رسد.

اخوان با تصریح اینکه موزه چای شهرستان لاهیجان با توجه به موقیت گردشگری این شهر دارای تعداد زیادی بازدیدکننده است افزود: اکو موزه میراث روستایی گیلان در سطح بین المللی معروف شده و پذیرای گردشگران داخلی و خارجی بسیاری است.

وی با بیان اینکه شعار امسال هفته میراث فرهنگی"میراث یادآوری" است، تصریح کرد: این شعار صراحتاً به اشخاص و مکان‌هایی اشاره می‌کند که اتفاق یا واقعه تاریخی را به دنبال دارند.

معاون میراث فرهنگی با بیان اینکه در استان اماکن بسیاری مانند میدان شهرداری رشت وجود دارد که محل برگزاری اجتماعات و اتفاقات شهر است، گفت: این مکان‌ها می‌توانند به عنوان مکان رویدادها و برنامه ریزی ‌های استانی به عنوان میراث یادآوری تعریف شوند.

 گفتنی است، نمایشگاه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی و بورس نقره‌جات استان به مدیریت حسین عزیزپور از امروز به مدت یک هفته در موزه رشت واقع در خیابان بیستون پذیرای علاقمندان است.