FA | EN | RSS

شنبه, 30 تیر 1397

رونق گیلان با توسعه طرح بوم‌گردی محقق می شود

استاندار گیلان:با اجرای طرح بوم‌گردی،ترویج صنایع دستی و توسعه زیرساختهای گردشگری شاهد رونق و وآبادانی گیلان خواهیم بود

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛شامگاه سه‌شنبه گذشته کارگروه بوم‌گردی استان با حضور جمعی از مدیران و فعالان گردشگری برگزار شد.

در این نشست مصطفی سالاری استاندار گیلان با اشاره به بهره‌برداری راه آهن قزوین- رشت طی ماه‌های آتی اظهار داشت:با افتتاح این راه آهن شاهد افزایش تعداد مسافران و گردشگران به استان گیلان خواهیم بود.

وی؛ افتتاح راه آهن، وجود منطقه آزاد و طبیعت بکر گیلان را از دلایل ترغیب و جذب حداکثری گردشگر به گیلان خواند و عنوان کرد:درصورت فراهم ساختن زیرساخت حضور گردشگران به یقین تحولات مثبتی در این بخش محقق می شود.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطر نشان کرد: افزایش تقاضا برای سفر به گیلان نیازمند جهت‌دهی و برنامه‌ریزی خاص متناسب با موقعیت جغرافیایی و اقلیمی این استان است.

وی با بیان اینکه در مسیر اجرای طرح بوم‌گردی از هتل‌داران، مجتمع‌های گردشگری و شرکت‌های فناور بهره خواهیم برد؛افزود: برای برخی از گردشگران کیفیت و آداب دیپلماتیک از اهمیت بیشتری برخوردار است که با این دیدگاه صرفاً از هتل‌ها استفاده می‌کنند و برای برخی دیگر صرفاً بهره‌مندی از طبیعت دارای اهمیت است که می‌توان از واحدهای بوم‌گردی به عنوان مکمل برای این نوع از تفکر بهره مند شد.

استاندار گیلان در نظر گرفتن مسائل بهداشتی، نظافت و تأمین امنیت لازم در واحدهای بوم‌گردی را مورد تاکید قرار داد و اذعان کرد: در این طرح علاوه بر افزایش ضریب اشغال می‌توان با قیمتی بسیار مطلوب  خدمات ایده آلی را به گردشگران عرضه کرد و در این مسیر مدیریت پایدار و تبلیغات متمرکز آینده‌ای درخشان را متصور می سازد.

وی با اشاره به اینکه رونق بوم‌گردی، رونق هتل‌ها و گردشگری را نیز در پی دارد گفت: باتوجه به اینکه در طرح خانه‌ مسافر نظارت بر مسائل بهداشتی و همچنین مدیریت متمرکز وجود نداشت، این طرح با مشکلاتی مواجه شد که در اجرای طرح بوم گردی نواقص مذکور برطرف می‌شود.

نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت رقابتی کردن اجرای این طرح تأکید و تصریح کرد: اگر جامعه‌ هدف پیش‌بینی شده برای این طرح محقق شود قطعاً تفریحات دریایی، خوراک، صنایع دستی و اماکن گردشگری استان نیز از رونق خوبی برخوردار می شود.

وی به اعطای تسهیلات با عناوین مختلف به افراد متقاضی برای ورود به این طرح اشاره و خاطر نشان کرد: در گیلان 3 ظرفیت و توانمندی عظیم همچون گردشگری ،آبزی‌پروری و کشاورزی وجود دارد که در این میان اجرای طرح‌های گردشگری اطمینان بیشتری برای بازگشت سرمایه به سرمایه‌گذاران می‌دهد.

استاندار گیلان اظهار داشت: اگر 80 درصد تمرکز در بخش اشتغالزایی و رونق اقتصادی را در صنعت گردشگری قرار دهیم قطعاً شاهد نتایج مطلوبی خواهیم بود.

وی افزود: در فضای فعلی اقتصاد کشور هیچ استانی همانند گیلان از چنین ظرفیت بالایی برخوردار نیست.

دکتر سالاری با قدردانی از تلاش‌های ارزشمند صورت گرفته در یک ماه اخیر برای به ثمر نشاندن طرح بوم‌گردی گفت: باتوجه به احساس مسئولیت و دغدغه‌ بالای اعضای این کارگروه و برگزاری بیش از 30 جلسه در یک ماه اخیر این جلسه برای بنده بسیار مسرت بخش بود.

در پایان این نشست هریک از دستگاه های عضو کارگروه به ارائه پیشنهادات و تشریح اقدامات بعمل آمده حیطه اجرای طرح بوم گردی در گیلان پرداختند.