FA | EN | RSS

شنبه, 30 تیر 1397

توانمندسازی بخش خصوصی در گیلان؛تلاشی برای توسعه زیرساختهاست

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با اشاره به پروژه های سرمایه گذاری متعدد شهرستان لاهیجان در حوزه گردشگری و روند مطلوب در اجرای آن خاطرنشان کرد:با توجه به محدودیت منابع مالی و اعتباری در بخش دولتی،استفاده از توانمندی‌های بخش خصوصی یک الزام است.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛رضا علیزاده ظهر امروز در نشست با فرماندار لاهیجان با اشاره به توانمندی های این شهرستان بر لزوم توسعه سرمایه گذاری ها تاکید کرد.

وی،اجرای طرح منطقه ویژه اقتصادی برای لاهیجان را تلاشی مثبت برای رونق گردشگری این شهرستان دانست و افزود:فعالیت‌های مختلفی در این منطقه اقتصادی قابل تعریف است که هریک از آن‌ها به‌صورت همسو و مکمل باید اجرا شوند.

علیزاده با اشاره به پروژه های سرمایه گذاری متعدد لاهیجان در حوزه گردشگری و روند مطلوب در اجرای آن، خاطرنشان کرد:با توجه به محدودیت منابع مالی و اعتباری در بخش دولتی،استفاده از توانمندی‌های بخش خصوصی با نظارت عالی دولت به فعال‌سازی منطقه ویژه اقتصادی لاهیجان و رونق گردشگری کمک می‌کند.

وی خاطرنشان کرد:جذب گردشگر در شهرستانها نباید تنها متکی بر جاذبه های طبیعی و میراثی باشد؛لذا باید تلاش شود با پرداختن به آیین ها و سنن اصیل هرمنطقه نسبت به توسعه پایدار گردشگری اقدام نمود.

این مسئول اجرای جشنواره ها و همایش ها با رویکرد سنتی را راهکاری برای انتقال داشته های این حوزه معرفی نمود و یادآور شد:تهاجم فرهنگی زاییده تلاش ناجوانمردانه برخی کشورها برای تخریب فرهنگهای اصیلی است که طی روزمرگی ها کمرنگ شده و در صورت عدم توجه جدی از اذهان پاک می شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با بیان اینکه لاهیجان در بردارنده هویت تاریخی- فرهنگی غنی است و اماکن مذهبی،عام‌المنفعه و مسکونی فراوانی در این شهرستان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌ و مرمت بسیاری از این ابنیه تاکنون با موفقیت به پایان رسیده،تصریح نمود:لازم است تا برای حفاظت از این میراث ارزشمند در سایه تعاملات دستگاه های اجرایی و بهره گیری از توان علمی کارشناسان اقدامات لازم در جهت حفظ و احیای این گونه آثار انجام پذیرد.

علیزاده همچنین به بیان سیاست های سازمان برای افزایش حمایت از کارگاه های صنایع دستی پرداخت و تصریح کرد:افزایش کمی و کیفی کارگاه های صنایع دستی و ترویج بازارچه های دائمی زمینه‌ساز توسعه فعالیت ها،تقویت تولید محصولات و نیز افزایش اشتغال پایدار در حوزه های صنایع دستی و سنتی است.

در ادامه سیدمحمد احمدی فرماندار لاهیجان با بیان اینکه این شهرستانی یکی از قطب های ویژه گردشگری استان محسوب می شود؛بر لزوم حمایت از فعالان بخش خصوصی تاکید نمود و افزود: نشست های متعددی برای توسعه و پیشرفت زیرساخت های گردشگری در شهرستان برگزار شده است.

وی بیان کرد:لاهیجان به واسطه استقبال گردشگراندر زمره مناطق پیشتاز در حوزه گردشگری قرار دارد؛لذا باید تلاش نمود تا با هم افزایی جمعی،گسترده سازی ابعاد اقتصادی حاصل از گردشگری را رونق دهیم.