FA | EN | RSS

دوشنبه, 01 مرداد 1397

صیانت از بافت تاریخی گیلان در سایه ایجاد مشارکت جویی مدنی

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان:ایجاد مسئولیت اجتماعی و مشارکت جویی مدنی می تواند نتایج مثبتی را در صیانت از بافت تاریخی به دنبال داشته باشد.مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان:ایجاد مسئولیت اجتماعی و مشارکت جویی مدنی می تواند نتایج مثبتی را در صیانت از بافت تاریخی به دنبال داشته باشد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان؛پیش از ظهر امروز رضا علیزاده و معاونین ایشان با مسعود نصرتی و جمعی از مدیران شهرداری رشت دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار که با هدف توسعه فعالیت های مشترک و نیز بررسی طرح های توسعه شهری با رویکرد صیانت از بافت تاریخی رشت برگزار شد،رضا علیزاده با اشاره به موقعیت ممتاز این شهرستان در جذب گردشگر و پتانسیل های بالای آن در تحقق توسعه پایدار،شهرداری رشت را از جمله دستگاه های تعیین کننده در تعالی و پیشرفت استان خواند و اظهار داشت:شهر رشت و روند توسعه یافتگی آن به واقع نقطه تبلور اندیشه و تلاش مسئولان استان به شمار می آید.

وی؛افزایش شمار گردشگران در شهر رشت را در گرو توسعه سرمایه گذاری ها و تجاری سازی فرآورده های گردشگری شهری قلمداد نمود و گفت:توسعه پایدار جوامع محلی متاثر از توجه جدی به عناصر فرهنگی هویتی است.

علیزاده؛ ابنیه و بافت تاریخی شهر رشت را در زمره برترین المان های معماری سنتی ایران قلمداد نمود و افزود:متاسفانه به علت شرایط اقلیمی و شدت نزولات آسمانی بافت های تاریخی گیلان فرسودگی قابل ملاحظه ای را در خود جای داده اند که رفع این معضل تنها با هم افزایی و تعاملات دستگاه های اجرایی با یکدیگر و نیز آموزش های شهروندی در سطوح مختلف محقق می شود.

این مسئول کمبود اعتبارات را از چالش های پیش روی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان در امر مرمت و احیای ابنیه تاریخی دانست و با بیان اینکه صندوق حفظ و احیا ظرفیت خوبی برای احیای ابنیه تاریخی محسوب می شود؛اذعان داشت: مکاتبات و رایزنی های بسیاری با صندوق حفظ و احیا در این خصوص صورت گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان افزود:هویت بخشی شهر رشت در گرو صیانت از بافت تاریخی و نیز حفظ المان های فرهنگیست؛لذا باید از این داشته های ارزشمند در سایه تعاملات بین بخشی،تدوین اساسنامه های اجرایی و الزام به قوانین بهره مند شد.

این مسئول از سیمای شهری و المان های موجود در جوامع مذکور بعنوان رکن مهم در جذب گردشگر یاد کرد و با اشاره به اجرای پروژه های مرمتی متعدد در بافت شهری رشت طی سالهای اخیر علیرغم کمبود اعتبارات لازم،طرح بازآفرینی شهری رشت را نقطه تحولی در حوزه گردشگری خواند و گفت:در صورت بهره مندی از نقطه نظرات کارشناسان خبره و مجرب و همچنین جانمایی صحیح عناصر شهری شاهد رشد فزاینده اقتصاد،اشتغال و نیز رفاه عمومی شهروندان خواهیم بود.

علیزاده،رسیدن به نقشه الگویی کامل برای توسعه شهری رشت را مستلزم تشکیل شورایی متشکل از دستگاه های مجری در حوزه زیرساختهای فنی،عمرانی و فرهنگی دانست تا به بررسی طرح های ارسالی بپردازد و با تفکری علمی و فارغ از نگاه جانب گرایانه تصمیم گیری نماید.

این مسئول به شرایط کنونی بقعه مطهر حضرت فاطمه اخری،حمام حاجی،عمارت کلاه فرنگی وحمام پیرسرا بعنوان میراث معنوی شهر رشت اشاره نمود و خواستار ارائه پیشنهادات در مسیر اجرای هرچه بهتر این پروژه های مرمتی به کمیته فنی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان شد.

وی با اشاره به نگاه تعالی محور و همسو با مقررات و ضوابط میراث فرهنگی از سوی شهردار جدید،خاطرنشان کرد:پرداختن به موضوعاتی همچون جاده ابریشم،شهر خلاق غذا و تک بناهای تاریخی هرکدام سند تحول فرهنگی اجتماعی در گیلان خواهد بود و می تواند توسعه پایدار گردشگری را به ارمغان آورد.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان از ظرفیت تشکل های مردم نهاد بعنوان عنصری کارآمد در مدیریت شهری و تعالی گردشگری یاد کرد و تصریح نمود:ایجاد مسئولیت اجتماعی و مشارکت جویی مدنی می تواند نتایج مثبتی را به دنبال داشته باشد.

مسعود نصرتی شهردار رشت نیز در ادامه رشت ارکان فرهنگی،تاریخی و معماری رشت را مورد بحث قرار داد و به نقش تعیین کننده آن در جذب و تدوام گردشگری اشاره کرد.

وی سرمایه گذار برای تجهیز زیرساختها را یک ضرورت قلمداد کرد و گفت:با تلفیق پتانسیل های شهرداری رشت و نیز تلفیق آن با تدابیر فرهنگی و تلاش های توسعه جویانه میراث فرهنگی می توان به نتایج خوبی دست یافت.

این مسئول بر اهمیت بافت ها و بناهای تاریخی رشت تاکید کرد و افزود:آنچه که می تواند میراث فرهنگی شهر رشت را اعتلا بخشد باید با نگاهی جمعی و همگرایانه مورد توجه قرار گیرد.

نصرتی؛فراهم نمودن انتظارات سرمایه گذاران در چارچوب قوانین و مقررات را یک ضرورت خواند که موجب رقبت افزایی در امر توسعه شهری خواهد شد.

شهردار رشت افزود:امروز گردشگری با رویکرد تک بعدی رو به فراموشی است،لذا با فراهم سازی زیرساخت ها باید در جذب گردشگران متعدد با علاقمندی های متمایز گام برداشت.