FA | EN | RSS

دوشنبه, 25 تیر 1397

70بنای تاریخی بافت قدیم رشت مستند سازی و شناسایی شد

سرپرست معاونت میراث فرهنگی گیلان از مستند سازی و شناسایی 70بنای تاریخی بافت قدیم رشت خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان؛ولی جهانی با اشاره به بررسی‌های صورت گرفته برای شناسایی تک بناهای شهر رشت که از حدود 15 روز قبل به همت پژوهشگران این اداره کل و پژوهشکده گیلان شناسی و پژوهشگران بخش آزاد آغاز شده بود،از مستند سازی و شناسایی 70 بنای تاریخی بافت قدیم رشت شامل خانه تاریخی و ابنیه مذهبی و...خبر داد.

وی با بیان اینکه در بررسی های مذکور که به صورت پیمایشی انجام شده، مدارک و شواهد باستان‌شناختی شامل دوره های قاجار و پهلوی اول شناسایی شده،به وجود  بقایایی از اماکنی که در بردارنده اثار دوره ایلخانی صفویه بوده اشاره نمود.

جهانی ادامه این روند جهت شناسایی بناهای واجد شرایط تاریخی در رشت را مورد بحث قرار داد و افزود:با توجه به فعالیت های صورت گرفته در داخل بافت تاریخی امیدواریم تا ماههای آینده روند بررسی شناسایی تک بناهای شهر رشت به اتمام برسد.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع‌دستی و گردشگری گیلان خاطرنشان کرد:تمامی نقاط شناسایی شده تاریخی استان و نیز آثار ثبت ملی ثبت شده دارای ارزش  و اهمیت در زمینه حفاظت هستند و یگان حفاظت این اداره کل با مشارکت مردمی و انجمن های دوستدار میراث فرهنگی در صیانت از این مواریث هویت بخش تلاش می کنند.

این مسئول با بیان اینکه ابنیه تاریخی از ظرفیت های حوزه گردشگری محسوب می شوند،تاسیس پایگاه پژوهشی و حفاظتی بافت های تاریخی و باستان شناسی شهری را گامی در جهت حراست از آثار تاریخی خواند.

جهانی ثبت 103 اثر تاریخی شهرستان رشت در فهرست آثار ملی را امر موثری در حوزه فرهنگ و هنر خواند و تصریح کرد:بهره گیری از توان بخش خصوصی برای توسعه گردشگری و جذب گردشگر در اماکن تاریخی ضرورتی غیرقابل انکار است.

استان گیلان 2500 اثر شناسایی شده دارد که تاکنون 1060 مورد از آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.