FA | EN | RSS

شنبه, 30 تیر 1397

لزوم تامین اعتبارات لازم برای آماده سازی زیرساخت های گردشگری در استان گیلان

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان:زیرساخت‌های صنعت گردشگری باید به‌موازات رو بناها به‌سرعت آماده شود و این مستلزم تأمین منابع اعتباری است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان؛بیست و ششمین جلسه از سلسله نشست‌های توسعه گیلان با موضوع گردشگری در اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه برگزار شد.

رضا علیزاده در نشست با اشاره به وضعیت اقتصادی و سیاسی ایران طی سالهای اخیر اظهار داشت:پس از برجام دروازه‌های ایران برای ورود گردشگران بازشده و موجبات توسعه اقتصاد از طریق درآمد حاصل از گردشگری را فراهم آورده است.

وی؛لغو روادید و ایجاد ابزارهای مختلف برای معرفی بهتر کشور را لازمه توسعه در سطح ملّی دانست و تاکید کرد:اقتضا می‌کند که از طریق ورود به بازارهای گردشگری، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها برای جذب گردشگر اقدام کنیم.

علیزاده،گردشگری را صنعتی فرا بخشی دانست که توسعه پایدار آن مستلزم هم افزایی و تلاش تمام دستگاه‌ها خواهد بود.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان تصریح کرد:زیرساخت‌ها باید به‌موازات رو بناها به‌سرعت آماده شوند که تحقق این مهم نیازمند تأمین منابع اعتباری است.

این مسئول به مشکلات حقوقی و مقرراتی برای سرمایه‌گذاری در سواحل و نیز ضوابط ناقض دستگاه‌های مختلف با یکدیگر اشاره کرد و ادامه داد:این بخش فرصت قابل‌اعتنایی در گردشگری گیلان خواهد بود که رسیدن به یک نتیجه واحد با هدف ایجاد حاشیه امن سرمایه‌گذاری را می طلبد.

این مسئول از 1060 اثر ثبتی در فهرست آثار ملی با منابع اعتباری اندک یادکرد و افزود:در فهرست آثار ملی 538 بنا،1 بافت،21 مجموعه،45 تپه،384 محوطه،53اثر معنوی،8رویداد تاریخی و 17 اثر طبیعی به ثبت
رسیده که اعتبارات تخصیص یافته استانی میراث فرهنگی گیلان در سال 1395 حدود یک میلیارد و سیصد هزار تومان بوده و با توجه به اقلیم گیلان و فرسایش بناها ناشی از این عامل،هزینه‌ها جوابگوی مرمت بناها نیست.

علیزاده اظهار داشت: از محل اعتبارات استانی 23 پروژه و از محل اعتبارات ملی با اعتبار شش میلیارد و صد و هشتاد و سه میلیون تومان 28 پروژه در دستور کار حوزه معاونت میراث فرهنگی قرار داشته است.

وی ادامه داد: اعتبارات مورد نظر تکافوی همه نیازهای پروژه های میراث فرهنگی را ندارد و بیرون آمدن از این شرایط نیازمند عزم همه‌جانبه دستگاه‌ها، مشارکت عمومی و مالکین بناهاست.

علیزاده افزود: در حوزه شهری، شهرداری‌ها و در حوزه روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی باید در احیای جریان هویت‌ساز خود ایفای نقش کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان در پاسخ به سوال یکی از حاضرین درباره ساختمان‌های خیابان سپه انزلی توضیح داد : اداره میراث فرهنگی و گردشگری با چند مجموعه نقش‌آفرین در آن بخش وارد مذاکره شده و به‌طور مشخص ساختمان بانک ملی از طرف شعبه در حال مرمت بوده و برای هتل تهران نیز با ارائه تسهیلات عملیات مرمت آغاز گردیده است.

وی تأکید کرد:عده‌ای در صدد تخریب بناهای دور میدان و تبدیل آن به ساختمان های بلند هستند اما اداره کل میراث فرهنگی،صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان تأکید دارد تا ضوابط بافت تاریخی برای ساخت‌وساز در این محدوده رعایت شود.

کیوان محمدی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان نیز در این نشست با اشاره به تاریخچه گردشگری جهان به تشریح تأثیر فرهنگ گردشگری در ادبیات دینی پرداخت.

وی؛ ویژگی‌های استان گیلان را عامل توریسم پذیری این خطه دانست و گفت:در طبیعت و شیوه زندگی این مردم هنرنمایی‌های زیادی وجود دارد که افراد ایرانی و حتی از دیگر کشورها را علاقه‌مند به دیدن این مجموعه می‌کند.

محمدی، اصلی‌ترین محورهای فعالیت در گیلان در برنامه‌های آینده را حوزه توریسم و گردشگری خواند و با تأکید برحفظ مناطق گردشگرپذیر اذعان کرد:باید تلاش نمود تا با جذب گردشگران بیشتر و سرمایه گذار قوی‌تر اقتصاد مردم منطقه را تقویت نماییم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان از پروژه راه‌آهن گیلان بعنوان یکی از زیباترین راه‌آهن‌های خاورمیانه یاد کرد و تصریح نمود:راه آهنی که در حال احداث است و تا پایان سال به بهره برداری می‌رسد، می‌تواند پتانسیل خوبی در حوزه گردشگری محسوب شود.