FA | EN | RSS

دوشنبه, 25 تیر 1397

ثبت و ساماندهی1600 شی تاریخی در موزه رشت

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان از ساماندهی،ثبت و شناسنامه هویت تاریخی 1600 قلم از اشیاء موزه رشت از محل اعتبارات استانی و ملی در سالجاری خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛ولی جهانی با اشاره به موقعیت موزه رشت و نقش آن در مقوله صیانت از میراث فرهنگی اظهار داشت:ساختمان این موزه رشت با قدمتی 70 ساله در گذشته به «میرزا حسین خان کسمایی»آزادیخواه،شاعر و روزنامه نگار معروف (از رجال دوره مشروطیت و نهضت جنگل بود) و یکی از یاران میرزا کوچک خان جنگلی تعلق داشت که در سال 1349 هجری شمسی توسط وزارت فرهنگ و هنر وقت خریداری شد.

وی با بیان اینکه بنای مذکور پس از تعمیرات لازم برای نخستین بار توسط کارشناسان مرکز مردم شناسی ایران به موزه تبدیل شد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا سال 1367 با نام موزه ی شهر زیر نظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان اداره می شد،اذعان کرد:با تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور،این ساختمان در اختیار مدیریت برنامه ریزی موزه ها و نمایشگاه ها قرار گرفت و پس از مرمت اساسی در تاریخ دهم مهرماه 1367 بازگشایی شد.این موزه از دو بخش مردم شناسی و باستان شناسی تشکیل شده است.

جهانی،موزه رشت را از گنجینه های ارزشمند حوزه تاریخ و فرهنگ گیلان و نقطه پر استقبال از سوی گردشگران و شهروندان خواند و خاطرنشان نمود:در سال جاری از محل اعتبارات استانی و ملی بیش از 1600 قلم از اشیاء این موزه مورد ساماندهی،ثبت وشناسنامه هویت تاریخی گرفت.

این مسئول با اشاره به این مطلب که اشیای ثبت شده در این موزه تاریخی حاصل از کاوش‌های باستان‌شناسی گیلان و همچنین تحویل اشیاء توقیفی از محافل قضایی (پس از روند مراحل قانونی) به این اداره کل است،تصریح کرد:قدیمی‌ترین شیء تاریخی موجود در این موزه ابزار سنگی و استخوانی بدست آمده در محوطه های باستانی دیلمان است.

وی از تهیه تصاویر دیجیتالی برای این اشیاء مذکور خبر داد و افزود: طبقه‌بندی اشیاء تاریخی و تهیه شناسنامه عمومی برای این آثار،طبقه‌بندی آثار و غیره از جمله اقداماتی است که در این موزه انجام شد.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با بیان اینکه موزه رشت دارای دو بخش باستان‌شناسی و مردم‌شناسی است اضافه کرد:علاوه بر این 1600 قلم شیء تاریخی، بیش از 10000 شی دیگر در این موزه وجود دارد که ثبت و ساماندهی آن نیازمند اعتبارات جدید است

جهانی به جلسات برگزار شده در این خصوص با اعضاءطرح راهبردی شورای موزه های گیلان اشاره کرد و گفت:در تلاشیم تا با نگاهی جمعی و هم افزایی بین بخشی طی دو سال آینده کلیه اشیا موزه رشت شناسنامه و طبقه بندی شود.

لازم بذکر است که عملیات مرمتی مخزن گنجینه رشت 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بر اساس پیش بینی های انجام شده تا پایان شهریور ماه افتتاح و آماده بازدید علاقه‌مندان می گردد.