FA | EN | RSS

شنبه, 30 تیر 1397

برندسازی؛مقوله ای نوین و کارآمد در توسعه گردشگری گیلان

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان برندسازی را مقوله ای نوین در صنعت گردشگری برشمرد و گفت:برجسته سازی نقاط قوت و پتانسیل های موجود در مناطق روستایی و تلفیق آن با عنصر هنر ،شاخه های جدید گردشگری را در مناطق مذکور به دنبال دارد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان؛صبح امروز نشست هم اندیشی و هماهنگی با موضوع جشنواره ملی نوروزبل در فرمانداری شهرستان سیاهکل برگزار شد.

در این نشست که با حضور مدیران استانی،شهرستانی و نیز فعالان حوزه فرهنگ و هنر بومی سیاهکل برگزار شد،رضا علیزاده مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با اشاره به تاریخچه نوروزبل و خاستگاه آن در استان اظهار داشت:گیلانیان در گذشته گاهشماری با 365 روز داشتند که پس از گذشت چندسال،سال کبیسه نیز به آن اضافه شد.

وی با بیان اینکه نوروزبل به آخرین روز از سال دیلمی اطلاق می شود،این آیین را مبنایی برای پایان فصل برداشت و شروعی برای آغاز فصل کوچ قلمداد کرد که 1591 سال از آن می گذرد.

این مسئول بر لزوم حفظ و صیانت از آیین و رسوم کهن گیلان بعنوان سند هویتی این اقلیم تاکید کرد و افزود: اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با جدیت ثبت نوروزبل را دنبال نمود و در نهایت موفق به درج آن در فهرست آثار ملی گردید.

وی؛ثبت ملی نوروزبل را انگیزه اصلی برای برگزاری جشنواره مذکور خواند و تصریح کرد:برای اجرای این رویداد ارزشمند فرهنگی روستای نوروزمحله بخش دیلمان انتخاب و پس از امکان سنجی های اولیه چندین نشست تخصصی با حضور مسئولان،محققان و فعالان فرهنگی برای اجرای هرچه بهتر مراسم برپا گردید.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان اجرای جشنواره ها و همایش ها با رویکرد سنتی را راهکاری برای انتقال داشته های این حوزه معرفی نمود و یادآور شد:تهاجم فرهنگی زاییده تلاش ناجوانمردانه برخی کشورها برای تخریب فرهنگهای اصیلی است که طی روزمرگی ها کمرنگ شده و در صورت عدم توجه جدی از اذهان پاک می شوند.

این مسئول خاطرنشان کرد:جذب گردشگر در شهرستانها نباید تنها متکی بر جاذبه های طبیعی و میراثی باشد؛لذا باید تلاش شود با پرداختن به آیین ها و سنن اصیل هرمنطقه نسبت به توسعه پایدار گردشگری اقدام نمود.

دبیرجشنواره نوروزبل،برندسازی را مقوله ای نوین در صنعت گردشگری برشمرد و گفت:برجسته سازی نقاط قوت و پتانسیل های موجود در مناطق روستایی و تلفیق آن با عنصر هنر،شاخه های جدید گردشگری را در مناطق مذکور به دنبال دارد.

ارائه گزارش آخرین دستاوردها و فعالیت های صورت گرفته در حوزه گردشگری سیاهکل و بحث و تبادل نظر با هدف رفع موانع سرمایه گذاری بخش دیگری از این نشست بود.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست حیات ملتها را در گرو سرگذشت آنان دانست و به پیشینه پر اصالت سیاهکل و عناصر هویت بخش فردی و اجتماعی این شهرستان اشاره کرد.

وی،بهره گیری از پتانسیل های موجود در سیاهکل برای رونق اقتصادی را یک مهم قلمداد کرد و گفت:گردشگری با ابعاد و کاربردهای متنوعی که دارد چرخه تولید،اشتغال و نیز ایجاد نشاط اجتماعی را محقق می سازد.

وی امکانات موجود در حوزه گردشگری سیاهکل را نیازمند تحول خواند و افزود:مواهب طبیعی و تاریخی این شهرستان باید با تلاش سرمایه گذاران بخش خصوصی از بالقوه به بالعل تبدیل شود.

سخنگوی فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این ضرورت که باید انسان سالم را محور توسعه قرار داد،پر کردن اوقات فراغت اعضای جامعه از طریق گردشگری را لازمه فعالیت های توسعه محور برشمرد.

این مسئول برگزاری جشنواره های بومی محلی را فراغتی فرهنگی خواند که بر امر احیای آیین های کهن و انتقال آن به نسل های آینده تاثیرگذار است.

کیوان محمدی رییس سازمان برنامه و بودجه استانداری گیلان هم در نشست مذکور پیشرفت و توسعه را بر مدار اجراییات خواند و گفت:سخن گفتن با موضوع تعالی و ترقی زمانی ارزشمند است که به واقعیت و اجرا منجر شود.

وی با بیان اینکه رونق گردشگری امروز به شعار و دغدغه ای برای مدیران تبدیل شده؛ از این صنعت بعنوان محرکی برای اشتغال بومی،درآمدزایی خانوار، رفع محرومیت های داخلی و در نهایت مهاجرت معکوس یاد کرد.

محمدی،پرداختن به امور فرهنگی و هنری با تکیه بر داشته های میراثی و تاریخی را امری مهم قلمداد کرد که علاوه بر معرفی معرفی اسطوره های کهن،باورهای مردمی را تلطیف بخشیده و رویکرد پاکی،صداقت و محبت را که هویت اصیل گیلان است اشاعه می بخشد.

این مسئول بحران هویتی را چالشی اجتماعی دانست که جوان پرسشگر امروز را دچار دوگانگی و فشار روانی می سازد؛زیرا غرب با پوشش رنگین اندک داشته های فرهنگی خود را به جهان صادر می نماید و با اسطوره سازی از شخصیت هایی که در تاریخ ریشه عمیقی ندارند،در اذهان جوانان یک جریان فرهنگی نشاط آور و کاذب شکل می دهند.

وی بر لزوم ایجاد نشاط اجتماعی در قالب فعالیت های هنری نشاط آور و اصیل تاکید کرد و خواستار پرداختن به میراث معنوی استان و جریان سازی فرهنگی برای درک معنای واقعی آن شد.

همچنین رضا اسلامی فرماندار سیاهکل با تقدیر از فعالیت های اثربخش و مستمر اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان در جهت تعالی فرهنگ بومی محلی اظهار داشت:تلاش برای نمایش فرهنگ و تاریخ سیاهکل با احیای آیین های کهن این اقلیم میسر می شود.

وی با بیان اینکه افق توسعه شهرستان سیاهکل با کشاورزی و گردشگری معنا می یابد،بر لزوم حمایت های لازم از سوی صاحبان صنایع به عنوان حامیان مالی از جریان های فرهنگی تاکید کرد.

این مقام مسئول برگزاری جشنواره نوروزبل را گامی برای نمایش فرهنگ کار،تلاش و نیز نشاط اجتماعی خواند و گفت:این جشنواره جلوه هایی از زندگی مردمان این دیار را که با شادی  و شکرگذاری تلفیق شده را به نمایش می گذارد.

اسلامی از آمادگی شهرستان برای برگزاری جشنواره مذکور خبر داد و تصریح کرد:رویکرد این مناسبت فرهنگی،مردمی بوده و تشکل های مردم نهاد و هنرمندان شهرستان همکاری خوبی را داشته اند.

لازم بذکر است که در پایان این نشست مسئولان حاضر از طرح های گردشگری و بررسی روند پیشرفت پروژه های مذکور بازدید کردند.