FA | EN | RSS

پنج شنبه, 29 شهریور 1397

تاکید استاندار گیلان بر افزایش اختیارات بانکهای استان جهت تحقق اهداف اقتصادی

استاندار گیلان با اشاره به اینکه گردشگری صنعتی نجات بخش در توسعه اقتصاد و ایجاد اشتغال پایدار است،اعطای تسهیلات با نرخ سود اندک برای تکمیل طرح های نیمه تمام گردشگری گیلان را یک مهم قلمداد کرد و خواستار افزایش اختیارات بانکهای استان جهت همگام شدن با تحقق اهداف اقتصادی شد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛نشست مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی،کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری و کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید گیلان با حضور دکتر نوبخت معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه،مدیران عامل بانکهای کشور،نمایندگان مجلس و مدیران دستگاه های اجرایی استان برگزار شد.

در این مراسم محمدعلی نجفی استاندار گیلان با اشاره به اقدامات ارزشمند دولت تدبیر و امید در کشور اظهار کرد:امروز ایران با آشتی و گفتگو تعاملات فرا ملی را گسترده نموده،چنانکه شاهد بسیاری از تحولات اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی در سطح کلان هستیم.

وی تکیه بر توانمندی های داخلی و خود اتکایی را ماحصل اقدامات دولت تدبیر و امید خواند و گفت:تکیه به توانمندی‌های داخلی، پرداخت تسهیلات، راهبری صحیح واحدهای تولیدی و گردشگری،جلوگیری از واردات غیرضروری،بسیج امکانات فرهنگی و تبلیغی در راستای ترغیب مردم برای استفاده از کالاهای ایرانی و کاهش نرخ سود بانکی از مواردی است که می تواند به کاهش بیکاری جوانان،تعالی اقتصادی و افزایش شمار گردشگران داخلی و خارجی تاثیر چشمگیری داشته باشد.

نجفی با اشاره به اینکه گردشگری صنعتی نجات بخش در توسعه اقتصاد و ایجاد اشتغال پایدار است،اعطای تسهیلات با نرخ سود اندک جهت تکمیل طرح های نیمه تمام گردشگری گیلان را یک مهم قلمداد کرد و افزود:لازم است به برخی از بانکها اختیار داده شود تا بتوانند در جهت تحقق اهداف اقتصادی گیلان همگام باشند.

وی به ظرفیت بالای گیلان در بخش گردشگری و اقتصاد دریا محور اشاره و اظهار داشت:در گسترش طرح‌های سالم سازی دریا اقدامات مثبتی شکل گرفته اما در سال جاری تاکنون از کمک های ملی نتوانستیم بهره‌مند شویم که نیازمند عنایت ویژه در این بخش هستیم.

استاندار گیلان بر لزوم افزایش کمکهای دولتی جهت توسعه طرح های دریا محور تاکید کرد و گفت:گیلان استانی در حال توسعه است و توجه به موقعیت اقلیمی و جایگاه آن در جذب گردشگر داخلی و خارجی منجر به رفاه هموطنان خواهد شد.

وی در ادامه به شرایط رودخانه‌های زرجوب و گوهر رود، پسماند استان و تالاب انزلی به عنوان معضلات اساسی استان گیلان اشاره و اضافه کرد:ضمن قدردانی از دستور دکتر نوبخت به مجموعه سازمان برنامه و بودجه در مسیر اجرایی شدن طرح‌های مذکور،انتظار می رود تا در تخصیص کامل اعتبارات اقدام عاجل صورت گیرد زیرا اجرای این طرح‌ها که به عنوان سه موضوع ملی مطرح هستند،با اعتبارات استانی مقدور نیست.

در این جلسه علاوه بر گزارش مدیران کشوری از روند اقدامات انجام گرفته و در دست اقدام در استان گیلان تفاهم نامه‌ی اجرای طرح ملی تولید پوشاک در مناطق روستایی استان گیلان بین سازمان برنامه و بودجه کشور،استانداری گیلان،سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران،بانک کشاورزی و انجمن صنعت پوشاک کشور به امضاء رسید و در همين راستا پيشنهاد طرح حمايت از البسه محلي نيز در قالب توليدات صنايع دستي از سوي مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان گيلان مطرح گرديد.

رضا علیزاده مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با اشاره به جایگاه صنایع دستی در افزایش نرخ اشتغال و درآمد حاصل بر تولیدات بومی محلی، از روستاهای بدون بیکار بعنوان الگوی کاملی از اجرای اقتصاد مقاومتی یاد کرد و افزود:ساکنین این مناطق با تکیه بر پتانسیل های موجود در روستا نسبت به خودکفایی و ایجاد بستری برای رونق بخشی همه جانبه در سطح کلان گام بر می دارند.

وی حمایت از تولیدکنندگان البسه محلي و حمایت های بانکی جهت افزایش تولیدات این حوزه را عنصری فرهنگی- اقتصادی خواند که توسعه صنعت گردشگری را نیز به دنبال دارد.

این مسئول اجرای طرح ملی تولید پوشاک در مناطق روستایی استان را که برای اولین بار در کشور و به صورت پایلوت در گیلان اجرای می‌شود بسیار کارآمد قلمداد نمود و بیان داشت:با اجرای این طرح جوانان بیکار روستا در قالب کارگاه‌های کوچک جذب بازار کار شده و حمایت خواهند شد.