FA | EN | RSS

شنبه, 30 تیر 1397

تحقق شعار استان بدون بیکار کشور،در سایه توسعه صنایع دستی گیلان

استاندار گیلان:با بهره گیری از ظرفیت صنایع دستی گیلان می توانیم به جایگاه استان بدون بیکار کشور نائل شویم.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان،صبح امروز به مناسبت روز جهانی صنایع دستی،همایشی با عنوان دستاوردهای صنایع دستی در دولت تدبیر و امید در استانداری گیلان برگزار شد.

در این همایش که با حضور هنرمندان و فعالان صنایع دستی و هنرهای سنتی گیلان برگزار شد،دکتر محمدعلی نجفی با تبریک به مناسبت فرا رسیدن هفته صنایع دستی،روند توسعه صنایع دستی و هنرهای سنتی در گیلان را شایسته تقدیر خواند و گفت:مدیریت موثر و کارآمد اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان در سالهای اخیر ارتقای سطح کمی و کیفی در حوزه صنایع دستی را به دنبال داشته است.

وی؛ فعالان حوزه صنایع دستی را سفیران فرهنگی گیلان خواند و گفت:صنایع دستی و هنرهای سنتی هویتی ماندگار برای تمامی نسل هاست که باید در سایه توجهات و تعاملات مسئولین و مردم به توسعه پایدار برسد.

استاندار گیلان به نقش صنایع دستی در تحقق اقتصاد مقاومتی،خودکفایی و ایجاد اشتغال برای تمام سطوح جامعه اشاره کرد و اظهار داشت:در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان"اقتصاد مقاومتی،تولید و اشتغال" نامگذاری شده،وجه همت بیشتری برای حمایت از تولیدات مقاومتی و زودبازده به کار گرفته شده است.

نماینده عالی دولت در گیلان فراهم ساختن زمینه‌ های حمایتی از صنایع‌دستی را امری ضروری خواند و بیان داشت:جلسات متعددی در استان برای تسهیل در روند توسعه کارگاهی، ایجاد بازارچه های صنایع دستی و اعطای تسهیلات به هنرمندان صنایع دستی گیلان برگزار شده و نتایج مثبتی را به دنبال داشته است.

نجفی تصریح کرد:پیشرفت در گیلان را می‌توان در توسعه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی دنبال کرد،زیرا توسعه صادرات غیرنفتی،جذب گردشگر و حفظ محیط زیست با عنصر فرهنگ و هنر گره خورده است.

وی ایجاد بازارچه مرزی صنایع‌دستی را از مهمترین برنامه های آتی در حوزه صنایع دستی خواند و افزود:با بهره گیری از ظرفیت صنایع دستی گیلان بتوانیم به  جایگاه استان بدون بیکار کشور نائل شویم.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به تشکیل سرای تجاری ایرانیان در آستاراخان روسیه با مدیریت اتاق بازرگانی گیلان اظهار کرد:غرفه دائمی صنایع دستی گیلان به هنرمندان گیلانی اختصاص خواهد یافت.

استاندار گیلان مشکل بیمه هنرمندان صنایع دستی را مورد بحث قرار داد و خاطرنشان کرد:مشکل بیمه هنرمندان تنها مربوط به استان گیلان نیست، بلکه در سطح کلان کشوری در زمینه تامین اعتبار برای بیمه هنرمندان مشکلاتی به وجود آمده که دولتمردان تدبیر و امید در جهت رفع آن کوشش می نمایند.

نجفی ادامه داد:هنرمندان گیلانی به جهت برخورداری از ابتکار و خلاقیت در تولیدات خود عنوان برتری را در بسیاری از ارزیابی ها به خود اختصاص داده اند که این مهم باید تقویت گردد تا به سطوح فراملی صعود نماید.

وی خاطرنشان کرد:در دولت تدبیر و امید گام های خوبی در راستای روابط بین الملل برداشته شده است که با گسترش و اشاعه آن می توانیم با صادرات صنایع دستی فرهنگ غنی این مرز و بوم را به دنیا صادر کنیم.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه مسئولان گیلان در تلاشند تا توسعه گردشگری در استان به درجه ممتاز برسد،اذعان داشت:با توسعه گردشگری و افزایش ورود گردشگران قطعا شاهد افزایش خرید اقلام صنایع دستی و نیز سودآوری برای ساکنان و تولیدکنندگان خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد:نگاه دولت یازدهم و دوازدهم،توسعه و رونق صنایع دستی است که در این زمینه اشتغالزایی بانوان جایگاه ویژه ای دارد و افزایش صادرات و شمار هنرمندان فعال در بخش صنایع دستی استان در این دوران از 12هزار نفر به 21هزار نفر گواهی از این ادعاست.

وی با اشاره به این که در دولت تدبیر و امید اقدامات مطلوبی در حوزه صنایع دستی انجام شده و همه حرکت ها رو به جلوست،تاکید کرد:یکی از فضاهایی که می بایست در راستای توسعه ایجاد شود افزایش ارتباطات جهانی است که از این طریق پیام عشق و صلح نهفته در این هنر به جهانیان عرضه شود.

نجفی با بیان اینکه در عرصه هنر،خشونت و دشمنی معنا نمی یابد افزود:صنایع دستی استان برای انتقال این پیام به دنیا،نیاز به ارتباطات جهانی،منطقه ای،حضور در بازار داخلی،بازاریابی و توسعه زیرساختی دارد.

وی صنایع دستی را به یکی از بال های قدرتمند گردشگری توصیف و تصریح کرد:فراهم آوردن بازار و بازاریابی داخلی و خارجی مناسب،جاذبه خوبی برای حوزه گردشگری استان مهیا خواهد کرد.