FA | EN | RSS

پنج شنبه, 28 تیر 1397

آستارا در محور برنامه های توسعه ای میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشکری استان گیلان

به گزارش امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل ، رضا علیزاده، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در سفر یکروزه خود به بندر آستارا با اشاره به اینکه این شهرستان قطب مبادلات تجاری و بازرگانی و صادراتی کشور است، اظهار کرد: باید از ظرفیت‌های موجود در جهت احداث بازارچه صنایع دستی نهایت بهره را ببریم.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه بندر آستارا با احداث بازارچه صنایع دستی می‌تواند به پایانه صادراتی صنایع دستی کشور تبدیل شود، تصریح کرد: تحقق این امر مستلزم همت مسئولین شهرستانی است و همه باید دست به دست هم دهیم تا این بازارچه احداث شود.

 وی گفت: بندر آستارا در حوزه های مختلف قابلیت‌ها و پتانسیل‌های والایی دارد که توجه به زیر ساخت‌های گردشگری و احداث بازارچه‌های صنایع دستی در این شهرستان علاوه بر جذب گردشگر می‌تواند در ایجاد اشتغال جوانان و هنرمندان نیز موثر باشد.

علیزاده با اشاره به افزایش 15 درصدی مسافران و گردشگران نوروزی در گیلان نسبت به سال گذشته گفت: بندر آستارا امسال در ایام تعطیلات نوروزی با استقبال بسیار خوب گردشگران مواجه بوده است.

وی افزود: بندر آستارا به دلیل داشتن جاذبه‌های گردشگری در ایام نوروز جزء شهرهایی بود که بیشترین مسافران و گردشگران را به خود اختصاص داد و این نشان دهنده قابلیت‌ها و پتانسیل‌های این شهرستان در حوزه گردشگری است.

رضا علیزاده، در بازدید خود از مدرسه تاریخی حکیم نظامی، این مدرسه را یکی از با ارزش ترین بناهای تاریخی گیلان برشمرد و اظهار کرد: افراد بزرگی از این مدرسه برخاسته اند و با توجه به قدمت و حس نوستالژیکی که این مدرسه می دهد می توان با تکمیل این مدرسه به موزه ، از این فضا بهره برداری مناسب تری نمود.

وی مدرسه تاریخی حکیم نظامی را قطب فرهنگی گیلان دانست و افزود: با تکمیل این بنای تاریخی می‌توان مدرسه حکیم نظامی را به یکی از موزه‌های تخصصی در بخش فرهنگی و آموزشی تبدیل کرد.

این مقام مسئول در میراث میراث فرهنگی گیلان با بیان اینکه بندر آستارا یکی از مناطق گردشگرپذیر استان است، تصریح کرد: با تکمیل مدرسه تاریخی حکیم نظامی به موزه می‌توان شاهد افزایش گردشگران داخلی و خارجی در بندر آستارا بود.

علیزاده با اشاره به اینکه با مشارکت سازمان آموزش و پرورش یک میلیارد ریال برای بازسازی و مرمت مدرسه تاریخی حکیم نظامی هزینه شده است، گفت: برای تکمیل و تبدیل این بنای تاریخی به موزه 5 میلیارد ریال دیگر اعتبار نیاز است.

 

وی ادامه داد: مدرسه تاریخی حکیم نظامی از لحاظ مرمت و بازسازی پیشرفت خوبی دارد و اگر همت کنیم این بنای تاریخی می‌تواند هر چه زودتر تکمیل و به موزه تبدیل شود.

علیزاده در بازدید از ساختمان قدیمی گمرک بندر آستارا آنرا یکی از بناهای تاریخی زیبای استان دانست و خاطرنشان کرد: با تامین اعتبار و تجهیز این ساختمان و تبدیل آن به موزه تخصصی می‌توان آن را در ردیف یکی از موزه‌های برتر استان قرار داد.

وی قدمت بنا و پیروی از معماری اصیل و قدیمی منطقه را از مهمترین ویژگی‌های این ساختمان برشمرد و افزود: استفاده از چوب نراد در کل دیواره‌ها و کف بنا و سقف سفالین بومی بندر آستارا جلو‌ه‌ای منحصر به فرد به این اثر تاریخی بخشیده که نمی‌شود از آن چشم پوشی کرد.

علیزاده گفت:این بنای تاریخی مراحل ثبت در فهرست آثار ملی را طی می‌کند و تبدیل آن به موزه در جذب گردشگران داخلی و خارجی می‌تواند موثر واقع شود.

مدیرکل میراث میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از راه اندازی سایت قبور اسلامی در بقعه شیخ محمود خیوی بندر آستارا خبر داد و افزود: این بنا جزء اولین آثار ثبتی استان گیلان می باشد و به جهت قدمت و ویژگی این محوطه ی تاریخی میتوان با قابلیت بخشی آنرا به سایت موزه تاریخی تبدیل کرد.

علیزاده بیان کرد: با جمع آوری تمام سنگ قبرهای اسلامی دارای نقوش در سراسر استان و انتقال آن به بقعه شیخ محمود خیوی می‌توان در این مکان سایت موزه اسلامی را راه اندازی کرد.

وی با اشاره به اینکه بقعه شیخ محود خیوی یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی استان است، تصریح کرد: این بنای تاریخی جزء اولین آثار تاریخی ثبت گیلان به شمار می رود.

مدیرکل میراث میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: بقعه شیخ محمود خیوی جزء عجایب هفت گانه استان است که در کتاب آستارا تا استر آباد دکتر ستوده به آن اشاره شده است.

علیزاده همچنین از پروزه های عمرانی شهرستان نظیر کمپینگ و طرح سالمسازی دریا و ساحل صدف بازدید به عما آورد و بر تکمیل این پروژه ها تاکید نمود.