FA | EN | RSS

شنبه, 30 تیر 1397

تحول در صنعت گردشگری گیلان مرهون تلاش سفیران تدبیر و امید

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان تحول در صنعت گردشگری استان را مرهون تلاش سفیران تدبیر و امید و دیپلماسی موفق آنان خواند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛ صبح امروز نشست کارگروه توسعه گردشگری استان با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت در استانداری گیلان برگزار شد.

رضا علیزاده در این نشست گردشگری را  صنعتی بسیار حساس، ظریف و در عین حال شکننده در برابر شرایط سخت خواند و با بیان آمار مقایسه ای  و روند رو به رشد عناصر موثر در گردشگری طی سه سال اخیر گفت: بنا بر آمارهای رسمی تردد اتباع خارجی (ورودی از مرز زمینی آستارا و مرز هوایی فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت ) گیلان در سال 1392 معادل سی و دو هزار نفر بوده که این رقم در یازده ماهه سال جاری به سی و پنج هزار  نفر  رسیده و رشد 7.12 درصدی را شاهد بوده است.

علیزاده افزایش اقامت گردشگران خارجی با رشد 7 درصدی ، افزایش تعداد هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی با رشد 68 درصدی و افزایش ظرفیت اقامت در اماکن اقامتی با رشد 52.66 درصدی را مورد بحث قرار داد و  اذعان داشت: بنا بر  اطلاعات مرکز آمار ایران  و نیز مستندات مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی بر می آید ، جهش بسیار خوبی در سالهای اخیر در این زمینه وضعیت کسب و کار  در استان گیلان حاصل شده که بخشی از آن در بخش گردشگری با اشتغال 6381 نفر به صورت مستقیم متمرکز است.

این مسئول تصریح کرد: با توجه به ظرفیت های بسیار خوب گردشگری در استان گیلان اعم از طبیعی، فرهنگی، تاریخی، مردم شناسی، و ویژگی مهمان نوزای مردم خوب استان گیلان، می بایست تمام مساعی در جهت جذب گردشگر داخلی و خارجی استفاده نمود تا استان از مواهب اقتصادی و خصوصا اشتغالزایی این صنعت بهره ی لازم را ببرد، انجام این امر صرفا با برنامه ریزی و هدفگذاری از سوی فعالان گردشگری میسر می گردد.

علیزاده خاطرنشان کرد: خوشبختانه در زمینه تامین زیرساخت ها دولت تدبیر و امید پروژه های بسیار بزرگی را در دست اجرا دارد که راه آهن قزوین – رشت، تکمیل بزرگ قزوین – رشت کمک شایان توجهی به سطح دسترسی های استان می کند، البته در زمینه توسعه فرودگاه سردارجنگل رشت و افزایش پروازها و نیز توسعه گردشگری دریایی از سوی بنادر هم نیازمند تلاش جدی هستیم تا از این فرصت های نیز به نفع گردشگری نهایت بهره برده شود.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان افزود: به موازات اجرای پروژه های سرمایه گذاری گردشگری که حرکت آن در استان گیلان آغاز شده ، نیازمند بازاریابی و جذب گردشگران خارجی از سوی دفاتر خدمات مسافرتی هستیم که توجیه اقتصادی این پروژه ها وابسته به حضور گردشگران داخلی و خارجی است تا درآمدهای ارزی و ریالی به بخش اقتصادی صنعت گردشگری تزریق گردد.

این مسئول بیان داشت: مراکز اقامتی در فضای رقابتی با کشورهای توسعه یافته می بایست در زمینه ارایه خدمات گردشگری به یک کیفی سازی متناسب با انتظارات گردشگران دست یابند، چنانکه هم در بخش سخت افزاری و فیزیکی و هم در بخش نیروی انسانی و تنوع سازی خدمات ترغیب سفر مجدد را در بین گردشگران بوجود آورند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تاکید بر اینکه توسعه حوزه گردشگری نیازمند حمایت ویژه است تصریح کرد: به 50 پروژه گردشگری یارانه ای به مبلغ پنج میلیارد تومان تزریق شده است.

علیزاده به گردشگری روستایی اشاره کرد و افزود: 28 طرح بوم گرایی در گیلان به صندوق کارآفرینی امید معرفی شده است.

وی؛ بیمه هنرمندان را از دغدغه های صنایع دستی عنوان کرد و افزود:حمایت از هنرمندان پر تلاش صنایع دستی از مهمترین مواردی است که بایستی مورد توجه دولت قرار گیرد.

این مسئول با بیان اینکه اشتغالزایی و توانمندسازی فعالان عرصه گردشگری و صنایع دستی گیلان با رشد فزاینده ای مواجه است ؛ ادامه مسیر توسعه پایدار گردشگری را نیازمند حمایت های بانکی و حذف قوانین دست و پاگیر خواند و خواستار حل این معضل در سطح کلان تصمیم گیری شد.