FA | EN | RSS

پنج شنبه, 29 شهریور 1397

دیدار دبیر ستاد اجرایی هماهنگی خدمات سفر استان گیلان با پیشکسوتان صنایع دستی استان

رضا علیزاده عصر روز سه شنبه به همراه معاونین این ستاد و نیز فرماندار لاهیجان، با دو تن از پیشکسوتان هنرهای سنتی و صنایع دستی این شهرستان دیدار و گفتگو کرد.

خسرو همای نیک فر هنرمند پیشکسوت کدوی منقوش در جریان این دیدار ضمن تشریح زندگی هنری خود، به ریشه خانوادگی این هنر در بین گذشتگان خود اشاره کرد و افزود: بنده این هنر را از پدرم آموختم و توانستم طی سالیان متمادی، با الهام از طبیعت و بدون الگوبرداری از آثار دیگران این هنر را ادامه دهم.

همای نیک فر با اشاره به زحمات خلق این اثر هنری، به بررسی نحوه انجام آن پرداخت و اظهار داشت: این کدوها دارای انواع و نژاد مختلف هستند که از اواخر فروردین کشت آن آغاز شده و در شهریور نیز برداشت می شوند.

وی ادامه داد: جهت بدست آوردن شکل مورد نظر کدو، از قالب های مخصوصی استفاده می شود که محصول را در زمان رشد به شکل نهایی آن تبدیل می کند و پس از آن نیز می توان کار طراحی را بر روی آن انجام داد.

این هنرمند همچنین از قدمت بیش از ۵۰۰ساله هنر کدوی منقوش گفت و تصریح کرد: در سالهای نه چندان دور، از این کدو جهت ساخت قلیان نیز استفاده شده که نسبت به قلیان های امروزی دارای مضرات کمتری بوده است، چراکه مواد سلولزی درون آن نیکوتین موجود در دود قلیان را جذب نموده و اثرات کمتری به مصرف کننده وارد می نمود.

رضا علیزاده نیز در این دیدار، با تاکید بر حمایت از پیشکسوتان هنرهای صنایع دستی, لزوم تربیت و آماده سازی هنرمندان آینده را تحت نظر این اساتید بررسی نموده و برنامه ریزی های لازم را در راستای رفع مشکلات موجود در زمینه اشتغالزایی و نیز تسریع در تامین زیرساختهای مورد نظر در بحث ارایه محصولات این پیشکسوتان در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قرار داد.

محمدکاظم نوروزی، پیشکسوت هنر بامبوبافی، هنرمند دیگری بود که دبیر ستاد اجرایی هماهنگی خدمات سفر گیلان با وی دیدار کرد.

علیزاده در این دیدار نیز ضمن اشاره به تلاش های مستمر این پیشکسوت در امر احیای کارگاه هنری لیالستان لاهیجان، از زحمات وی تقدیر بعمل آورد و افزود: در راستای حمایت هرچه بیشتر از این هنر زیبا، استفاده از محصولات بامبو می بایست در قالب اصلی ترین برنامه های مراکز اقامتی استان قرار گیرد.

نادر ذاکری، معاون صنایع دستی این اداره کل نیز در پایان، هدف از انجام این دیدار و گفتگوها را، تاکید بر لزوم توجه بیشتر به حفظ حرمت و نیز ارج نهادن به شان و منزلت معنوی هنرمندان پیشکسوت برشمرد.