FA | EN | RSS

پنج شنبه, 29 شهریور 1397

پارک فرهنگی گیلان، پروژه ای عظیم در سطح بین الملل

سید عیسی مهدوی فرماندار شهرستان رشت، در حاشیه مراسم بازگشایی موزه میراث روستایی گیلان که عصر روز گذشته برگزار شد، ضمن اشاره به استقبال خوب گردشگران از این گنجینه فرهنگی، جایگاه موزه را در زمینه احیا میراث روستایی بسیار مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: با توجه به حضور پرشور گردشگران و بررسی نوع بازدید و بازدیدکنندگان که اغلب از اقشار فرهیخته، هنرمند و چهره های علمی کشور به شمار میروند، می توان به اهمیت احیا و تداوم آداب و سنن بومی و محلی پی برد.

مهدوی برگزاری جشنواره های آئینی، غذاهای محلی، بازی های بومی و... را در تحقق امر احیای سنت های ایرانی موثر برشمرد و تصریح کرد: کشتی گیله مردی، لافن بازی، پخت نان ها و غذاهای بومی و محلی، هریک دارای ریشه ای عمیق در فرهنگ گیلان زمین هستند که در این راستا می توان احیای این آئین ها را درواقع احیای فرهنگ اصیل گیلان دانست.

وی از انجام مراحل مطالعاتی طرح پارک فرهنگی گیلان خبر داد و افزود: در این حرکت عظیم فرهنگی، بحث شناساندن مشاهیر و مفاخر گیلان، ایران و نیز جهان در دستور کار قرار گرفته است که در این زمینه، گردشگران ضمن بهره جستن از طبیعت منحصر بفرد گیلان، با مشاهیر جهان آشنا شده و مشترکات فرهنگی خود را در سطح بین الملل مورد بررسی قرار می دهند.

فرماندار کلانشهر رشت با اشاره به وسعت 68 هکتاری پارک فرهنگی گیلان، از مجاورت این مجموعه فرهنگی با موزه میراث روستایی گیلان گفت و خاطرنشان کرد: تکمیل 2 فاز دیگر از موزه میراث روستایی در برنامه های آینده مورد بررسی قرار گرفته است که ادغام این دو گنجینه عظیم فرهنگی، به یقین تاثیرات بسیار مطلوبی را از خود در عرصه تحول فرهنگی بخصوص در راستای خودباوری جوانان کشورمان برجای خواهد نهاد.

وی در ادامه ضمن بررسی برخی از مشکلات مالی در راستای تامین بودجه مورد نیاز جهت ساخت پارک فرهنگی گیلان ابراز امیدواری کرد که با تامین مالی این طرح عظیم، در نیمه ی دوم سال جاری شاهد کلنگ زنی این اتفاق مهم باشیم.

مهدوی ضمن اشاره به اهمیت تکریم مشاهیر و مفاخر در سطح بین الملل، وجود این حس مشترک را در ارتقای سطح کمی و کیفی پروژه های فرهنگی بین المللی مثبت برشمرد و اظهار داشت: وجود زیرساخت های مناسب بین المللی قطعا در تسریع تحقق برنامه های فرهنگ سازی نقش بسزایی را ایفا خواهد کرد و کشورمان نیز با توجه به ریشه عمیق فرهنگی و نیز پرورش بزرگانی همچون میرزا کوچک خان جنگلی، دکتر نوزاد و نیز سرداران شهید جنگ تحمیلی، از این فرصت مناسب بخوبی استقبال خواهد نمود.

ضرورت ساخت موزه در برابر شبیخون فرهنگی دشمنان، موضوع دیگری بود که فرماندار رشت در ادامه به آن اشاره کرد و ضمن ابراز ناراحتی از کنار نهادن برخی فرهنگ های اصیل روستایی در قبل از انقلاب اسلامی، بروز این معضل را زمینه ساز بسیاری از مهاجرت های نابجا از روستا به شهر عنوان کرده و از نابودی خرده فرهنگ ها در پس این اتفاق ناگوار ابراز تاسف نمود.

وی همچنین توجه مطلوب نظام اسلامی به مقوله میراث فرهنگی و اصالت طوایف مختلف کشورمان را به عنوان امتیازی ویژه برشمرد و بر استفاده صحیح از این مهم در زمینه ارزش نهادن به مسائل تاریخی و نیز امانتداری این فرهنگ اصیل برای آیندگان تاکید کرد.