FA | EN | RSS

شنبه, 02 تیر 1397

شهرهای خلاق زمینه ساز گردشگری تخصصی

رضا علیزاده، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، در جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر استان با محوریت"خانه مسافر" اظهار کرد: باید با عزم جدی به سمتی حرکت کنیم که علاوه بر سپری کردن نوروی خوب، رضایتمندی را در گردشگرانی که گیلان را مقصد خود قرار دادهاند، ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: باید فضایی را مهیا کنیم که علاوه بر ارائه خدمات مطلوب از مواهب اقتصادی گردشگری نیز بهره مند شویم.

علیزاده افزود: سفر دارای مواهب اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است که با هدفگذاری مناسب و مدیریت صحیح می‌توان از مزایای آن برخوردار شد.

وی اقتصادی و خلاقانه کردن سفر را امری مهم دانست و اظهار کرد: ستادهای شهرستانی باید در ارائه پکیج‌ها و بروشورهای نوروزی خود موجبات سفر هدایت شده و خلاقانه را فراهم کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان تصریح کرد: باید به سمتی حرکت کنیم که شهرهای خلاق ما رونمایی شود که این امر در تخصصی شدن گردشگری تاثیر بسیاری داشته و به هدفمند کردن سفر کمک می کند.

وی با بیان اینکه ساماندهی منازل استجاری از سال 86 در گیلان آغاز شده است، افزود: گام اول ما شناسایی و گام دوم تحقق هدف بود که این کار به شکلی مطلوب در استان انجام شد.

علیزاده خانه مسافر را موجب تنوع خدمات در استان دانست و اذعان کرد: خانه مسافر مجموعه‌‌ایی است که در ردیف گردشگری به ارائه خدمات می‌پردازد و باید به سمتی سوق داده شود که با کمترین تبعات بیشترین خدمات را ارائه دهد.
 
وی با تاکید بر اینکه باید از کارهای کلیشه‌ای خارج شده و به ارائه خدمات نو وخلاقانه بپردازیم، تصریح کرد:استان گیلان دارای ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالایی است که متاسفانه به دلیل ناشناخته ماندن، فقط به برخی از جاذبه‌های شاخص استان پرداخته می‌شود.

 این مقام مسئول در میراث فرهنگی استان اضافه کرد: باید در معرفی جاذبه‌های گردشگری گیلان همت کرده و جاذبه‌هایی را که قابلیت بازدید داشته و برای مردم جذاب است را به آنان معرفی کنیم.

وی با تاکید بر پاکسازی و زیباسازی سراسر استان در آستانه نوروز، گفت: این امر باید در دستور کار همه مسئولان ستاد قرار گرفته و با کمک شهرداران و بخشداران در تحقق آن تلاش کنید تا تصویری زیبا از استان در اذهان گردشگران باقی بماند.
دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان ادامه داد: تمامی واحدهای اقامتی و گردشگری استان باید محیط پیرامون خود را پاکسازی کنند.

وی خواستار معرفی جاذبه‌های تاریخی استان به گردشگران شد و گفت: اطلاعاتی صحیح را در اختیار گردشگران قرار

دهیم چون بناهای تاریخی نشان دهنده پیشینه تاریخی استان است.

علیزاده بر جمع آوری دست فروشان و متکدیان در سطح شهر تاکید کرد و نوروز را بهترین فرصت برای معرفی میراث فرهنگی استان قلمداد کرد.

وی در پایان خواستار حفاظت از میراث فرهنگی استان شد و گفت: میراث فرهنگی هویت فرهنگی ملت ایران است و تعرض به این میراث هویت ملی ما را زیر سوال می‌برد پس باید در حفاظت و حراست از آن کوشا باشیم.