FA | EN | RSS

یکشنبه, 31 تیر 1397

جشنواره محلی اربا دوشاب در رضوانشهر برگزار می شود

به مناسبت هفته وحدت جشنواره محلی اربا دوشاب در روستای اورماملال برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛به مناسبت هفته وحدت جشنواره محلی اربا دوشاب به همت نمایندگی این اداره کل و با حضور مردم و مسئولان در روستای اورماملال این شهرستان برگزار می شود.

هادی پور مسئول نمایندگی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان رضوانشهر با بیان اینکه هدف از برگزاری جشنواره های بومی و محلی مروری بر آداب و سنن گذشتگان است،بر لزوم آشنا نمودن نسل های جدید باید با فرهنگ غنی اقوام گیلانی تاکید کرد.

وی برگزاری جشنواره ها را شیوه ای برای توجه بیشتر به انواع گردشگری به ویژه گردشگری فرهنگی ، روستایی و سلامت عنوان کرد و افزود : استمرار فعالیت های آیینی و سنتی گامی در راستای احیای میراث فرهنگی هر سرزمینی است.

این مسئول با تاکید بر تخصصی نمودن گونه های گردشگری و همچنین پرداختن به آیین های بومی و جشنواره های سنتی ؛یکی از رویکردهای مهم میراث فرهنگی گیلان را زنده نگاه داشتن هویت فرهنگی استان قلمداد کرد.

هادی پور در پایان از عموم مردم برای حضور در جشنواره اربا دوشاب روز آتی(14آذر) دایر در روستای اورماملال راس ساعت14 دعوت نمود و از معرفی انواع دمنوش های گیاهی و خوراک محلی درجشنواره مذکور خبر داد.

لازم بذکر است:درخت میوه اربا در جنگل های گیلان و مازندران به صورت خودرو می روید و میوه خرمالو در واقع نوع پیوند یافته درخت ارباست.

در طب سنتی به بیماران فاویسم و زردی یرقان اربه دوشاب می خورانند و از آنجا که دوشاب دارای طبع گرم است بیشتر در فصل زمستان مصرف می شود.