FA | EN | RSS

دوشنبه, 01 مرداد 1397

اجرای سوگواری تعزیه حسینی در رضوانشهر

بمناسبت فرا رسیدن 28صفر،سوگواری تعزیه حسینی در شهرستان رضوانشهر برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان؛منصور هادی پور مسئول نمایندگی این اداره کل در شهرستان رضوانشهر در تشریح این خبر اظهار داشت:به مناسبت ۲۸صفر رحلت حضرت رسول اکرم (ص) وشهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع)،اداره میراث فرهنگی رضوانشهر با همکاری سایر نهادهای این شهرستان اقدام به برگزاری تعزیه عاشورایی در بقعه سید شرفشاه رضوانشهر در روز آتی می نماید.

وی به پیشینه کهن تعزیه حسینی اشاره نمود و گفت:این مراسم ارزشی و معنوی اولین بار توسط معزالدوله احمد دیلمی از امیران حکومت آل بویه روز عاشورا سال 352 ه.ق در بازارهای شهر بغداد برگزار شد.

هادی پور هدف از برگزاری این مراسم معنوی را بازسازی واقعه عاشورا برای نسل جدید و نیز استمرار باورهای آیینی و آداب مذهبی دانست و افزود: شهرستان رضوانشهر مراسم های مختلفی با قدمت و پیشینه کهن برای سوگواری حسینی در فرهنگ خود جای داده است.

این مسئول همچنین به معرفی مراسم تاسوعای آقا سید شرفشاه رضوانشهر بعنوان یک آیین مذهبی ارزشمند پرداخت و اذعان داشت:این مراسم با قدمتی 150ساله با شماره684 در سال1391 در فهرست آثار معنوی و ملی به ثبت رسیده است.

هادی پور در پایان با بیان اینکه صیانت از ارزش های دینی تلاشی در جهت زنده نگاه داشتن تمدن اسلامیست،از عموم مردم جهت شرکت در این مراسم دعوت نمود.