FA | EN | RSS

شنبه, 30 تیر 1397

مراسم سنتی «نوروزخوانی» در شهرستان شفت برگزار می‌شود

برنامه های طرح استقبال از گردشگران در نوروز ۹۵ در جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر شهرستان شفت بررسی و اجرای مراسم «نوروز خوانی» به عنوان یکی از برنامه های شاخص این طرح، مطرح شد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان شفت ،یونس محمودی در جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر شهرستان شفت اظهار کرد: دستگاه های خدمات رسان باید در فرصت باقیمانده تا تعطیلات نوروزی از آمادگی لازم برخوردار شوند.

وی با اشاره به جاذبه های گردشگری زیارتی و طبیعی شهرستان شفت افزود: امسال با استفاده از تجربیات گذشته و توان و ظرفیت موجود شهرستان، امکانات مناسبی برای مسافران نوروزی فراهم می کنیم.

فرماندار شفت با تاکید بر خدمات رسانی به گردشگران گفت: علاوه بر نصب تابلو های معرفی کننده مناطق گردشگری شهرستان، ایستگاه اطلاع رسانی نیز در ایام تعطیلات نوروزی فعال خواهد شد.

محمودی همچنین بر بهسازی، مرمت و متنوع نمودن فضای سبز شهرستان توسط شهرداری تاکید کرد و گفت: نظافت و پاکسازی معابر عمومی و داشتن فضای سبز چشم نواز یکی از دلایل جذب گردشگر است.

وی با بیان اینکه همه دستگاه باید در حوزه فرهنگی و اجتماعی فعال باشند، تاکید کرد: وظایف فرهنگی و اجتماعی دستگاه های اجرایی از وظایف عمرانی آن ها جدا نیست.

فرماندار شفت با اشاره به تنظیم بازار و مقابله باگرانفروشی و کم فروشی در ایام تعطیلات نوروزی خواستار تشدید بازرسی بر اصناف و واحدهای تولیدی شد.

محمودی در ادامه به محل اسکان مسافران نوروزی اشاره کرد و براندیشیدن تمهیدات لازم برای اسکان آنها تاکید کرد.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شفت نیز در ادامه این جلسه با اشاره به جایگاه ویژه گردشگری و صنایع دستی این شهرستان اظهار کرد: در نوروز سال ۹۴، شهرستان شفت میزبان ۱۲۱ هزار و ۵۶۹ نفر شب مسافر و گردشگر بوده که این میزان حدود دو درصد کل گردشگران استان است.

محمدرضا امیری نژاد با بیان اینکه این میزان نسبت به نوروز ۹۳ یک درصد رشد را نشان می دهد گقت: شهرستان شفت از این نظر در رتبه هشتم استان قرار گرفته است در حالی که در سال ۹۳ در رتبه چهاردهم استان از لحاظ جذب گردشگر بوده است.

وی ادامه داد: شهرستان شفت ۳۰ اثر شناسایی شده دارد که از این تعداد دو اثر ثبت ملی و یک اثر نیز با توجه به مستندسازی های لازم در نوبت ثبت قرار گزفته است.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر شهرستان شفت به چهار منطقه نمونه گردشگری و یک روستای هدف گردشگری این شهرستان اشاره کرد و افزود:هم اکنون ۲۳۸ واحد گردشگری از جمله هتل ، رستوران، سفره خانه سنتی و فصلی و خانه مسافر در شهرستان شفت فعال است.

امیری نژاد برپایی ایستگاه های اطلاع رسانی، تکثیر و توزیع ۱۰ هزار بروشور تبلیغاتی مناطق گردشگری شهرستان و همچنین برگزاری مراسم سنتی نوروزخوانی و استقبال از نوروز سال ۹۵ را بخشی از برنامه های ستاد اجرایی خدمات سفر شهرستان شفت برشمرد.