FA | EN | RSS

پنج شنبه, 29 شهریور 1397

اجرای سوگواری تعزیه حسینی در رضوانشهر

سوگواری تعزیه حسینی با شکوهی معنوی در شهرستان رضوانشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان؛ منصور هادی پور مسئول نمایندگی این اداره کل در شهرستان رضوانشهر در تشریح این خبر اظهار داشت: به مناسبت سومین روز از شهادت سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع) میراث فرهنگی رضوانشهر با همکاری سایر نهادهای این شهرستان اقدام به برگزاری تعزیه عاشورایی نمود.

وی به پیشینه کهن تعزیه حسینی اشاره نمود و گفت: این مراسم ارزشی و معنوی اولین بار توسط معزالدوله احمد دیلمی از امیران حکومت آل بویه روز عاشورا سال 352 ه.ق در بازارهای شهر بغداد برگزار شد.

هادی پور هدف از برگزاری این مراسم معنوی را بازسازی واقعه عاشورا برای نسل جدید و نیز استمرار باورهای آیینی و آداب مذهبی دانست و افزود: شهرستان رضوانشهر مراسم های مختلفی با قدمت و پیشینه کهن برای سوگواری حسینی در فرهنگ خود جای داده است.

این مسئول به آیین عاشورایی اهالی روستای گیل چالان اشاره نمود و گفت: قریب150سال است که اهالی این گیل چالان به عشق اهل بیت سومین روز از شهادت مظلوم کربلا درب منازل خود را باز گذاشته و با توزیع وعده نهار پذیرای عزاداران حسینی می باشند.

این مسئول همچنین به معرفی مراسم تاسوعای آقا سید شرفشاه رضوانشهر بعنوان یک آیین مذهبی ارزشمند پرداخت و اذعان داشت: این مراسم با قدمتی 150ساله با شماره684 در سال1391 در فهرست آثار معنوی و ملی به ثبت رسیده است.

مراسم بیل زنان قوم بنی اسد بعنوان یکی از آیین های در دست ثبت در فهرست آثار ملی، مراسم شام غریبان و مراسم شیرخوارگان حسینی از آیین های بود که هادی پور به آن اشاره داشت و بیان داشت: این مراسم ها همه ساله با کیفیتی ممتاز برگزار می شود.