FA | EN | RSS

پنج شنبه, 29 شهریور 1397

مراسم علم بندی ماسوله برای گردشگران قابل توجه است

مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فومن از علاقمندی گردشگران به حضور در مراسم علم بندی ماسوله به عنوان میراثی معنوی خبر داد.

سیدمحمدعلی حسین نصب، مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فومن اظهار کرد: مراسم محرم در ماسوله تحت عنوان علم‌بندی از ششمین روز محرم با سبک و آیین خاصی با حضور مردم به صورت گسترده در این شهرک برگزار می‌شود.

 وی با بیان اینکه این آیین با سبک خاصی، منحصر به شهرک ماسوله است، افزود: تمامی افراد از نقاط مختلف ایران جذب می‌شوند تا در این آیین مذهبی بتوانند حضور داشته باشند.

 رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فومن با بیان اینکه علم مخصوص هر هیئت با سبک و سیاق خاصی از داخل حرم عون بن علی(علیه السلام) به گروه‌های مختلف دست به دست می‌شود، گفت: این آیین عملا یکی از آیین‌های باقی مانده از ادوار گذشته می‌باشد که برای گردشگران قابل توجه است.

حسین‌نصب با بیان اینکه علم‌بندی ماسوله به نوعی ترویج گردشگری مذهبی در کشور است، تصریح کرد: این مراسم در فهرست آثار معنوی میراث فرهنگی در سال 92 ثبت شده و به جهت حفظ و صیانت از این آیین و ارزش‌ها و باورهای بومی و محلی مردم منطقه مورد حمایت قرار گرفته است.

 وی خاطرنشان کرد: ماسوله جز اینکه برخوردار از جاذبه و گردشگری از نوع معماری و آداب و رسوم و سنن است، این مراسم صرفا خود پتانسیل و توانایی جذب گردشگر و بازدید کننده را بسیار دارد.