FA | EN | RSS

شنبه, 30 تیر 1397

جشنواره جوکول در رشت برگزار شد

جشنواره سنتی جوکول به منظور احیای سنت‌های قدیمی گیلان برای چندمین سال متوالی در این استان برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان،حمیدرضا آذر پور در جشنواره سنتی جوکول شهرستان رشت که عصر روز گذشته برای چندمین سال متوالی با حضور فرماندار شهرستان رشت و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی برگزار شد، اظهار کرد: احیای سنت‌ها از وظایف سازمان میراث فرهنگی است و باید به این یقین برسیم که گردشگری در گیلان با کشاورزی عجین شده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با تأکید بر انتقال فرهنگ غنی گذشته به نسل‌های آینده، اضافه کرد: گردشگرانی که وارد استان می‌شوند باید با فرهنگ اصیل گیلان آشنایی پیدا کنند و هدف اصلی ما از بین بردن شکاف فرهنگی بین نسل گذشته و نسل حاضر است.

وی با بیان اینکه این جشنواره یک روزه با هدف احیای این سنت زیبای گیلانی برگزار شده است، خاطرنشان کرد: در نيم قرن گذشته شاهد نابودي بسياري از آداب و رسوم بوده‏ايم اما با وجود هنرمندان و كشاورزان اصيل گيلاني هنوز هم جاي اميدواري وجود دارد تا اين فرهنگ‏هاي بومي ادامه داشته و به نسل‏هاي آينده نيز انتقال یابد.

آذرپور افزود: ما همچنین تلاش داریم با برپایی چنین جشنواره‌هایی توانمندی روستاهای گیلان را بیشتر نمایان کنیم و جاذبه‌های گردشگری روستاها را بیش از گذشته معرفی کنیم.

در ادامه مراسم نیز سید عیسی مهدوی فرماندار شهرستان رشت به قدردانی از برگزارکنندگان این جشنواره پرداخت و افزود: با توجه به موقعيت گيلان و اينكه از يك طرف به دريا مي‏رسد و از طرفي به دامنه‏ كوه‏هاي البرز و با توجه به طبيعت زيباي اين ديار، در طول حيات اين سرزمين اقوام و گروه‏هاي مختلفي در آن زندگي كرده‏اند كه هركدام از اين اقوام داراي وي‍ژگي‏ها و آداب و رسوم خاصي بوده‏اند.

وی افزود: اين تنوع قومي باعث بوجود آمدن فرهنگ‏هايي غني در گيلان شد كه امروز متاسفانه بسياري از اين آداب و رسوم و فرهنگ‏هاي بومي در حال فراموشي هستند.

مهدوی خاطرنشان کرد: نياز اصلي ما اين است تا آداب و رسوم و سنت‏هاي قديمي را همچنان زنده نگه داريم زیرا گیلان دارای پشتوانه قوی فرهنگی است.

در ادامه این مراسم نیز حقدوست هنرمند فرهیخته صداوسیمای گیلان به اجرای برنامه و از جمله نقل خوانی پرداخت و مردم حاضر در این جشنواره را هرچه بیشتر با رسم جوکول کشی آشنا کرد.

 اجرای موسیقی محلی، آیین های سنتی و لافندبازی، از مهمترین برنامه‌های جانبی جشنواره جوکول بود و در کنار این جشنواره نمایشگاهی از سوغات، صنایع دستی و غذاهای محلی گیلان دایر شد و در پایان مراسم مخاطبان جوکول را در قالب بسته‌های کوچک دریافت کردند.