FA | EN | RSS

دوشنبه, 25 تیر 1397

نخستین جشنواره شال‌بافی در ماسال برگزار شد

نخستین جشنواره شال‌بافی گیلان در ماسال برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان، دبیر نخستین جشنواره شال‌بافی گیلان برگزاری این مراسم اظهار کرد: شال‌بافی در چند استان مانند چهارمحال بختیاری، لرستان و نیز در مناطق تالش‌نشین گیلان، رضوانشهر، شفت، فومن و ماسال توسط دامداران در مناطق ییلاقی تولید می‌شود.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ماسال، استفاده از محصول شال‌ در ماسال را کاربردی دانست و تصریح کرد: در ماسال فرآوری بسیار مطلوبی روی این محصول انجام می‌شود و بافت ریزی دارد و محصول اولیه آن از پشم بسیار تمیز است.

وی با بیان اینکه در حوزه شهری ماسال علاقه‌مندان زیاد محصول شال هستند، خاطرنشان کرد: به همین دلیل تصمیم گرفته شد تا نخستین جشنواره شال‌بافی را در ماسال به منظور معرفی این محصول به عنوان برند محصول صنایع‌دستی برگزار کنیم.

ال‌خاص‌پور یادآور شد: به دنبال این هستیم که در صورت تامین منابع مالی جشنواره چوب‌تراشی سنتی که یکی از رشته‌های مهم دیگر در ماسال است را برگزار کنیم.

وی با اشاره به اینکه جشنواره‌های دیگری برای بافتنی‌های سنتی داریم که بخش عمده هنرمندان صنایع‌دستی ما را شامل می‌شود، تصریح کرد: در این راستا برنامه‌ریزی می‌کنیم.

دبیر نخستین جشنواره شال‌بافی یادآور شد: از مسئولان استان انتظار می‌رود بودجه فرهنگی برای انجام برگزاری چنین جشنواره‌هایی در راستای حفظ و احیای سنت‌ها و معرفی هنرهای اصیل گیلان اختصاص دهند.