FA | EN | RSS

دوشنبه, 01 مرداد 1397

حمام تاریخی کسماء مرمت می شود

فرماندار صومعه‌سرا از بازسازی و مرمت ابنیه تاریخی شهرستان صومعه‌سرا در سال 94 خبر داد.

به گزارش امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان، حسین اسماعیل‌پور با اشاره به جاذبه‌های طبیعی و گردشگری شهرستان صومعه‌سرا اظهار کرد: در تعطیلات نوروز 94 بالغ بر 70 هزار مسافر وارد این شهرستان شده‌اند.

وی افزود: براساس اطلاعات دریافتی از واحدهای اقامتی و پذیرایی، قریب 7 هزار نفر در واحدهای اقامتی این شهرستان اسکان یافتند.

اسماعیل‌پور با بیان اینکه امسال شاهد رشد بالغ بر 2 درصدی اسکان مسافران بوده‌ایم، خاطرنشان کرد: این تعداد مسافر در قالب هزار و 922 خانوار بوده‌اند.

وی تعداد واحدهای پیش‌بینی شده جهت اقامت مسافران را مشتمل بر هتل‌ها، مجتمع‌های پذیرایی، مدارس، خوابگاه‌ها و... را 172 واحد ذکر کرد و گفت: چادرها، کمپ‌های موقت، ویلاهای شخصی و... را می‌توان به تعداد مذکور اضافه کرد.

فرماندار صومعه‌سرا اذعان داشت: واحدهای اقامتی مربوط به آموزش و پرورش با حمایت و همکاری جمعیت هلال‌احمر شهرستان، تا سقف دو برابر مدارس پیش‌بینی شده از جمعیت مسافران استقبال کردند.

وی توالی تعطیلات (قبل و پس از نوروز) و قرار گرفتن شهرستان در مسیر مواصلاتی شهرستان‌های مجاور را از موارد اثرگذار افزایش ورود و اسکان مسافران در این شهرستان دانست.

اسماعیل‌پور ادامه داد: با توجه به علاقه‌مندی مسافران و برخلاف تصورات، بارش باران یکی دیگر از دلایل استقبال و افزایش مسافران بوده است.

وی تالاب و مناره آجری را از جمله اماکنی دانست که طی این مدت مورد استقبال فراوان گردشگران جهت بازدید قرار گرفته است.

فرماندار صومعه‌سرا، احیا و بازسازی اماکن تاریخی، معرفی هنرهای بومی، تبلیغات در فضای مجازی، شناسنامه‌دار کردن روستاها، همکاری با تورهای گردشگری را از عوامل موثر در جذب مسافر برشمرد.

وی اضافه کرد: سه بنای تاریخی شهرستان صومعه‌سرا از جمله حمام تاریخی کسماء در سال 94 بازسازی خواهند شد.

اسماعیل‌پور با بیان اینکه متاسفانه ماندگاری مسافران در شهرستان صومعه‌سرا پایین است، گفت: در نظر داریم با برنامه‌ریزی، میزان ماندگاری مسافران را به بیش از یک روز افزایش دهیم؛ چراکه با ماندگاری مسافر، چرخش مالی ناشی از حضورشان بیشتر خواهد شد.

وی متذکر شد: جذب گردشگر عاملی برای ایجاد اشتغال است و حداقل با ورود 10 مسافر یک شغل پایدار ایجاد می‌شود و زمانی می‌توانیم به اشتغالزایی از طریق گردشگری دست یابیم که شاهد حضور ماندگار مسافران باشیم.

فرماندار صومعه‌سرا در پایان با اشاره بر اینکه بسیاری از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی شهرستان در روستاها قرار دارند، اظهار کرد: در نوروز 94 سعی شد تا مکان و امکانات رفاهی اسکان مسافران را در برخی از روستاها فراهم کنیم تا ضمن اقامت و بهره‌مندی از جاذبه‌های طبیعی روستاها، شاهد حضور انبوه‌شان در سال‌های آینده باشیم.