FA | EN | RSS

پنج شنبه, 29 شهریور 1397

توزیع 15هزار کیسه زباله بین دوستداران طبیعت در آستارا

رییس اداره حفاظت محیط زیست آستارا از توزیع 15هزار کیسه زباله در روزهای 12 و 13 فروردین به مناسبت روز آشتی با طبیعت بین دوستداران محیط زیست این شهرستان خبر داد.

 

 

شهروز قلی نژاد با بیان اینکه دوستداران محیط زیست، از روز های آغازین سال نو مناطق گردشگری شهرستان آستارا را برای میزبانی از مسافران نوروزی پاکسازی کرده اند، گفت: سواحل ، تالاب ها و دیگر مناطق گردشگرپذیر آستارا آغوش خود را برای یک روز بدون زباله گشوده است.

وی با بیان اینکه پارسال پنج هزار کیسه زباله بین گردشگران و دوستداران طبیعت آستارا توزیع شد، اظهار کرد: امسال 15 هزار کیسه زباله در مناطق مختلفی نظیر پارک طبیعت گردی ، تالاب آق و تالاب استیل که همه ساله پذیرای شهروندان و مسافران نوروزی زیادی است با مشارکت اعضای کارگروه پسماند شهرستان توزیع می شود.

وی افزود: امسال در اقدامی جالب در روزهای 14 و 15 فروردین ماه پس از خروج میهمانان نوروزی از آستارا، طرح پاکسازی نقاط بحرانی زباله با مشارکت تمامی اعضای کارگروه پسماند این شهرستان اجرا می شود.

وی در ادامه زباله را مهمترین عامل تهدید کننده محیط زیست برشمرد و بیان کرد: 200 تا 600 سال زمان لازم است تا برخی زباله ها تجزیه شده و به چرخه طبیعت برگردند پس بسیار ناپسند است که ما نسل های آینده را در یک محدوده زمانی طولانی از زیبایی ها و مواهب خدادادی طبیعت محروم کنیم.

وی در ادامه افزود: از مسافران و شهروندان خواهشمندیم به منظور پختن و یا گرم کردن غذا شاخه درختان را قطع نکنند چرا که این امر خسارت جبران ناپذیری را به طبیعت وارد می کند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست آستارا تامین امنیت زیستی پرندگان را در روز 13 فروردین حائز اهمیت برشمرد و اضافه کرد: باید از آزار ، اذیت و شکار پرندگان به هر بهانه ای خودداری کنیم.

قلی نژاد با اشاره به ضرورت نهادینه ساختن فرهنگ حفاظت از محیط زیست بین اقشار مختلف جامعه گفت: در کنار توزیع کیسه های زباله ، برشورهایی نیز با عناوین مختلف حفظ طبیعت در اختیار مسافران و شهروندان آستارایی قرار می گیرد.

وی در ادامه از آماده باش محیط بانان آستارایی در روز سیزدهم فروردین خبر داد و بیان کرد: با آلوده کنندگان و مخربان محیط زیست برخوردهای لازم در چارچوب قانون صورت می گیرد.

شهرستان آستارا در 200 کیلومتری غرب مرکز گیلان واقع شده است.