FA | EN | RSS

دوشنبه, 01 مرداد 1397

سفره هفت رنگ غذاهای محلی آستارایی ها برای گردشگران

سفره هفت رنگ غذاهای محلی آستارایی ها برای گردشگران مهیا شده است.

 

 

 

به گزارش امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان، پردل امیری نژاد مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بندر مرزی آستارا با بیان اینکه معرفی و زنده نگه داشتن نام غذاهای محلی می تواند علاوه بر تثبیت سلامت افراد جامعه، نقش بسزایی را در جذب گردشگر داشته باشد، اظهار کرد: شهرستان آستارا به دلیل واقع شدن در نقطه تلاقی غرب گیلان با استان اردبیل و کشور جمهوری آذربایجان و مهاجرت تعداد کثیری از اقوام و قومیت های مختلف به این خطه به دلایل مختلف از جمله اقتصادی، دارای آداب و رسوم مختلف است که تنوع غذایی به یکی از مهمترین ویژگی های آن مبدل شده است.

وی با معرفی تعدادی از غذاهای محلی این شهرستان ادامه داد: سرو غذاهای محلی آستارا در رستوران ها و هتل ها یکی از دلایلی است که امروزه تعداد کثیری از گردشگران با نیت بهره مندی از این غذاها به این بندر مرزی مسافرت می کنند.

امیری نژاد «لَوَنگی ماهی سفید»، «لَوَنگی جوجه محلی» و «مسما» را سه غذای نام آشنا برای میهمانان برشمرد و اضافه کرد: باستیرمای مرغابی، باستیرمای بوقلمون، بورانی پلو، چغیرتما، قورما، آش دوغ و... نمونه ای از غذاهایی محلی می باشند که پس از «نذیر چورک» که به «زرین چورک یا فطیر چورک» هم شناخته می شود، معرف چند غذای سالم با طعم ویژه و منحصر به فرد برای سلیقه های مختلف است.

وی بهره مندی از چند سس محلی به نام رب ازگیل، رب به، رب آلوچه وحشی و رب انار وحشی را در متمایز کردن طعم غذاهای محلی آستارا بسیار تأثیرگذار دانست و اظهار داشت: در پخت لونگی و باستیرما رب ازگیل و رب آلوچه وحشی به عنوان اصلی ترین چاشنی ها محسوب می شوند که تقریباً همه زنان و مردان آستارایی به شکل ماهرانه ای با پخت این غذاها آشنا هستند.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا در پایان سخنان خود از وجود تفاوت بین غذای لونگی و غذاهای شکم پر سایر مناطق کشور و استان سخن گفت و ضمن تأکید بر اینکه در برخی از مناطق به غلط به لونگی ها «شکم پر» گفته می شود، توضیح داد: در پخت هر یک از این غذاها تفاوت های عمده ای وجود دارد که استفاده از سس های ذکر شده و مخلفات داخل شکم مرغ و ماهی اصلی ترین وجه تمایز آنهاست که به جرأت می توان گفت لونگی ها از لذیذترین غذاهای کشور و نگین غذاهای محلی گیلان محسوب می شوند.

در اینجا به معرفی مختصری از غذاهای محلی بندر مرزی آستارا می پردازیم؛

لَوَنگی

این خوراک‌ خوش قیافه و خوشمزه، از غذاهای سنتی و اصلی مرزنشینان آستارا می‌باشد، که در رأس مواد اولیه این خوراک‌ «رب ازگیل شیرین» و «رب آلوچه ترش یا رب انار» قرار دارد که در ترکیب با یکدیگر طعم به اصطلاح ملسی را به غذا می بخشد و در اکثر رستوران های آستارا و حومه سرو می‌شود.

برای تهیه و پخت لونگی علاوه بر جوجه محلی، ماهی سفید با اشپل، مغز گردو، پیاز، آب غوره، نمک و فلفل استفاده می‌باشد.

باستیرما

در «باستیرما» استفاده از مرغابی در اولویت قرار دارد و پس از ترکیب مغز گردو و پیاز خرد شده با رب ازگیل و آب غوره، آن را در شکم مرغابی جاسازی می کنند و زیر برنج آبکش شده می گذارند تا دم بکشد.

این غذا را پس از تهیه و پخت کامل به همراه گوجه فرنگی سرخ شده و ترشی هفت بیجار، در منازل با برنج کته و در رستوران‌ها با برنج آبکش سرو می‌کنند.

مسما

غذای مسما در نزد مردم شهر مرزی بندر آستارا از جایگاه ویژه ای برخوردار است و در اکثر مراسم ها از قبیل توزیع نذورات و میهمانی ها یکی از غذاهای اصلی سفره های اهالی این خطه است.

در تهیه این غذا پیاز محلی خرد و سرخ شده با مقدار کمی رب گوجه فرنگی، آلوچه وحشی خشک شده و جوجه محلی را پس از تفت دادن در کنار هم قرار می دهند و با کمی آب می پزند تا حدی که آب آن به شکل کامل بخار شده و روغن مخلوط شده با پیاز و چاشنی های محلی باقی بماند.

(در مناطق مرکزی و شرقی گیلان نوعی غذا با نام «آلو مسما» پخت می شود که با غذای مردم آستارا به شکل کامل متفاوت است).

چغیرتما

یکی از خوشمزه ترین خوراک های مردم آستارا که بیشتر در وعده شام سرو می شود، «چغیرتما» می باشد.

در تهیه این غذا، گوشت مرغ محلی، پیاز  محلی، سیب زمینی و گوجه فرنگی به شکل مجزا سرخ شده و در پایان با تخم مرغ مخلوط می شود.

بورانی پلو

این غذا برای نهار و به خصوص روزهای بارانی پاییزی در سفره اکثر خانواده های آستارایی مشاهده می شود.

برنج، خلال کدو (که در زبان محلی به آن بورانی می گویند)، شیر (به اندازه مقداری که آب برای کته می ریزند)، کمی شکر، زرچوبه و کره را با هم مخلوط کرده و می پزند و با ماهی سفید شور ویا ماهی دودی می خورند.

آش دوغ

آش دوغ علاوه بر بندر مرزی آستارا در غرب استان گیلان از قبیل تالش و استان اردبیل و آذربایجان شرقی هم به شکل های مختلف تهیه می شود.

در مناطق مختلف آستارا نخود را یک روز زودتر در آب می پزند و سپس به همراه سبزی خرد شده، برنج، گوشت قرمز (کوفته های ریز) و آرد برنج یا گندم در داخل دوغ جوشیده می ریزند و می پزند. در آستارا معمولا بر اساس سلیقه های مختلف علاوه بر دوغ محلی ترش از ماست هم برای شیرین شدن آش استفاده می کنند.

قورما

غذایی کامل برای صبحانه است که در غذاخوری های آستارا به نام «جزوز» شناخته می شود.

این غذا ترکیبی از جگر، دل و قلوه گوسفندی سرخ شده با سیب زمینی، پیاز و گوجه فرنگی سرخ شده می باشد.

نذیر چورک

این نان شباهت‌های کمی به «نان فطیر» دارد و نانی مشابه با آن در تالش هم پخت می‌شود که به آن «نان زرین» گفته می‌شود.

خمیر«نذیر چورک» با آرد، شیر، کره، تخم مرغ، خامه و زعفران، و حلوای داخل آن با آرد، شکر، کره و زرچوبه تهیه شده و روی آن با زرده‌ی تخم مرغ، رنگ زعفران و کنجد تزئین می‌شود.

پس از آماده کردن نان آن را درون سینی‌های مخصوص می‌چینند. در گذشته درون تنور نانوایی‌ها و با پیشرفت تکنولوژی درون فرهای اجاق گاز می‌پزند.

تازه دامادهایی را که پس از پایان مراسم خواستگاری پاسخ «بله» را از عروس و خانواده‌ی وی می‌گیرند، با در پیش بودن عید سعید فطر، با پخت«نذیر چورک» و تهیه‌ی هدایایی نفیس به اتفاق خانواده، برای عرض تبریک عید به منزل پدری عروس می‌روند.

در مراسم سنتی«قره بایرام» آستارایی ها نذیر چورک به همراه حلوا و خرما در میان افرادی که برای عرض تسلیت به نزد خانواده‌هایی که در طول سال عزیزان خود را از دست داده‌اند، هم توزیع می‌شود.