FA | EN | RSS

پنج شنبه, 29 شهریور 1397

استقبال گردشگران نوروزی از تپه 3 هزار ساله مارلیک رودبار

تپه باستانی و کهن مارلیک با قدمت بالغ بر سه هزار سال در روستای نصفی رودبار و چشمه‌های معدنی با خواص درمانی این شهرستان مقصد گردشگران نوروزی است.

 

 

 به گزارش امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان، شهرستان رودباردر فاصله 90 کیلومتری مرکز گیلان «رشت» قرار دارد و محور اصلی ورودی به این استان است.

رودبار دومین شهرستان گیلان از نظر وسعت است که از شمال به رشت، از جنوب به قزوین و از غرب به زنجان محدود می‌شود و قومیت‌‌هایی از تالش، تات‌ها، کردها، ترک‌ها و گیلک‌ها را تشکیل می‌دهد.

فرماندار رودبار درباره جاذبه‌های گردشگری این شهرستان اظهار کرد: رودبار دارای ظرفیت‌های گردشگری و با جاذبه زیادی است و تلاش می‌کنیم برای نوروز جاری میزان ماندگاری مسافران و گردشگران در رودبار را افزایش دهیم.

سیدمحمد احمدی، با بیان اینکه رودبار دارای نقاط تاریخی و گردشگری زیادی است، افزود: آتشفشان درفک که در 50 کیلومتری جنوب شرقی رشت با ارتفاع حدود 2 هزار و 705 متر است، یکی از جاذبه‌های زیبای رودبار محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تدابیر و برنامه‌ریزی‌های لازم برای استقبال از مسافران و گردشگران نوروزی رودبار اندیشیده شده است، گفت: تپه کهن و باستانی مارلیک با قدمت بیش از 3 هزار سال در روستای نصفی رودبار هر ساله پذیرای تعداد بسیاری از مسافران است.

این مسئول تپه «گردکول» مربوط به هزاره قبل از میلاد واقع در توتکابن رحمت‌آباد رودبار، تپه گلنشی مربوط به اوایل هزاره قبل از میلاد در این شهرستان را از دیگر جاذبه‌های تاریخی رودبار عنوان کرد.

وی وجود گل سوسن چلچراغ را از شگفتی‌های بی‌نظیری خواند که در کوه‌های با طراوت عمارلوی رودبار می‌رویند و در فصل گل‌دهی میزبان مسافران و مهمانان زیادی از اقصی نقاط کشور است.

چشمه آب معدنی «کلشتر» منجیل در کیلومتر یک رودخانه سفیدرود دارای خواص ضد رماتیسمی، اختلال ناشی از اسیداوریک و کلسترول طرفداران خاصی دارد.

وجود چشمه «لویه» واقع در یک‌ کیلومتری رودبار با خواص درمانی بیماری‌های چشم نیز مورد استقبال زیادی از مردم است.

بقعه متبرکه امامزاده هاشم ابن محمد در 30 کیلومتری رودبار و نزدیکی کوه درفک، شاه شهیدان عمارلو، امامزاده ابوالحسن و ابوالفضل واقع در روستای فیلده رودبار، آقاسید عبدالله و سید قاسم روستای لیالشکل از دیگر جاذبه‌های زیارتی رودبار است.