روابط عمومی | نوشته شده در روز دوشنبه , 19 آذر 1397 ساعت 09:19 یعنی تقریبا 1 روز قبل

دستگیری عوامل حفاری غیر مجاز در شهرستان رودسر

2 نفر از عوامل حفاری غیر مجاز اشیاء عتیقه درشهرستان رودسر دستگیر شدند . روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان ازدستگیری 2 نفر حفاری غیر مجاز برای تحصیل اشیاء عتیقه در شهرستان رودسر خبر داد . در این خبر آمده است : بنا به گزارش های محلی مبنی بر حفاری غیر مجاز 2 نفر به قصد تحصیل اشیاء عتیقه در منطقه ییلاقی چاله سر روستای قاسم آباد سفلی شهرستان رودسر ،نیروهای پایگاه حفاظتی با هماهنگی حوزه انتظامی این شهرستان به محل اعزام شدند و پس از رویت این افراد و تعقیب و گریز توانستند این افراد را دستگیر کنند . خاطر نشان میگردد پرونده این افراد برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضایی شهرستان رودسر ارجاع شده است .

ادامه مطلب چاپ خبر

روابط عمومی | نوشته شده در روز پنجشنبه , 15 آذر 1397 ساعت 20:39 یعنی تقریبا 5 روز قبل

استفاده از ظرفیت های ساحلی لنگرود در توسعه صنعت گردشگری

ترویج هنرهای سنتی و صنایع دستی شهرستان بر اشتغال روستایی تاثیر بسزایی دارد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری گیلان جلسه بررسی طرح های گردشگری و موضوعات میراث فرهنگی شهرستان لنگرود با حضور شهرود امیرانتخابی مدیرکل میراث فرهنگی گیلان ، مهرداد لاهوتی نماینده مردم شهرستان در مجلس شورای اسلامی و مسئولین شهرستانی در محل فرمانداری شهرستان لنگرود برگزار شد. امیر انتخابی مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گفت : استان گیلان با داشتن مواهب طبیعی و تاریخی فرصت خوبی را جهت ورود گردشگران داخلی و خارجی به خود اختصاص داده است. دکتر امیرانتخابی در قسمتی از مباحث این نشست گفت : با آنكه اجماع نظر بين مسئولين در خصوص ضرورت توسعه گردشگري وجود دارد اما عدم شناخت ظرفيت هاي استان و سياست گذاري مناسب در خصوص مزيت هاي گردشگردي باعث اتلاف سرمايه هاي ملي و عدم جذب ثروت ملي در استان و به تبع آن در كشور شده است. وی اذعان نمود : برنامه ریزی دقیق و استفاده از کلیه ظرفیتهای مطلوب استان ، چه از بعد تاریخی و چه از بعد طبیعی و سواحل بر اقتصاد استانی و ملی تاثیر گذاشته و بدنبالش ارز آوری ، تولید ثروت و اشتغال را فراهم خواهد کرد. امیر انتخابی ضمن تقدیر از نماینده مردم در مجلس به سبب تشکیل نشستهای تخصصی مرتبط با فعالیتهای این اداره کل افزود : سواحل استان تنها فرصت سرمایه گذاری در صنعت گردشگری نیست و تمام حوزه های گردشگری ، از روستایی تا شهری و تاریخی یا طبیعی در کنار هم بر جذب گردشگر موثر است و این بسترهای کامل در شهرستان لنگرود دیده میشود. مدیرکل میراث فرهنگی گیلان مدیریت رویدادهای فرهنگی ، ترویج جشنواره های روستایی و به نمایش گذاشتن محصولات بومی کشاورزان و صنایع دستی این شهرستان را یکی از راههای رسیدن به گردشگری پایدار دانست و ادامه داد ضرورت ایجاد بازارچه های صنایع دستی بیش از گذشته دراین شهرستان احساس میشود. چگونگی واگذاری بناهای تاریخی واجد شرایط به بخش خصوصی ، مرمت آثار و راهکارهای ایجاد زیرساختهای مرتبط با میراث فرهنگی و گردشگری از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه به آن پرداخته شد.

ادامه مطلب چاپ خبر

روابط عمومی | نوشته شده در روز دوشنبه , 12 آذر 1397 ساعت 15:01 یعنی تقریبا 1 هفته قبل

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان؛ ایجاد موزه از ملزومات هر شهرستان است

قدمت تاریخی و باستانی املش بر اهمیت ایجاد مرکز باستان شناسی افزوده است . به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان کارگروه رفع موانع تولید و سرمایه گذاری استان با حضور سید محمد احمدی معاون هماهنگی اموراقتصادی و منابع استانداری گیلان ، شهرود امیرانتخابی مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان ، یونس محمودی فرماندار املش و اعضاء کارگروه در محل فرمانداری شهرستان املش برگزار شد. شهرود امیرانتخابی مدیرکل میراث فرهنگی گیلان در این نشست گفت ؛ ایجاد موزه در هر شهرستان ، حق مردم این استان است و شهرستان املش با قدمت تاریخی و باستانی که از آن یاد میشود از این موضوع استثناء نیست . امیرانتخابی گفت : ایجاد موزه املش در دستور کار اداره کل گیلان بوده و به زودی مقدمات آن در شهرستان اجرایی میگردد . وی با تاکید بر استفاده بهینه از وجود موزه های شهرستان در امر گردشگری و سرمایه گذاری ، افزود با ایجاد هر موزه تخصصی فرصتی مطلوب دیگری به الویتهای سرمایه گذاری یک منطقه اضافه میگردد و این موضوع قطعاً بر اقتصاد و اشتغال استان تاثیر خواهد گذاشت. وی ادامه داد ؛ با پیگیریهای صوت گفته بخشی از زمینهای لگموج در شهرستان املش در تملک این سازمان قرار گفته و با پیش بینی اعتبارات لازم از محل منابع ملی و استانی شاهد ایجاد سایت موزه باستان شناسی در شهرستان املش خواهیم بود. امیرانتخابی گفت با توجه به حساسیتهای شهرستان در امر میراث فرهنگی ، صدور مجوزهای لازم در راستای عملیات نجات بخشی به منظور آزاد سازی منطقه جهت ایجاد بنای ساختمان موزه و اداری از اقدامات اولیه این اداره کل جهت ایجاد موزه خواهد بود . منطقه باستانی لگموج در شهرستان املش به شماره ۲۰۴۴۷ مورخ ۸۶/۱۰/۱۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .

ادامه مطلب چاپ خبر

روابط عمومی | نوشته شده در روز یکشنبه , 11 آذر 1397 ساعت 12:21 یعنی تقریبا 1 هفته قبل

دستگیری عوامل حفاری غیر مجاز در شهرستان رودسر

6 نفر از عوامل حفاری غیر مجاز اشیاء عتیقه در شهرستان رودسر دستگیر شدند . به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری گیلان ،فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی از دستگیری 6 نفر حفاری غیر مجاز به جهت تحصیل اشیاء عتیقه در شهرستان رودسر خبر داد . سرهنگ عباس علی گلپور فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی گیلان با اعلام این خبر گفت : بنا به گزارش های محلی مبنی بر حفاری غیر مجاز 6 نفر به قصد تحصیل اشیاء عتیقه در منطقه ییلاقی و روستایی اشکورات شهرستان رودسر به محل اعزام شدند و پس از رویت این افراد و تعقیب و گریز توانستند این افراد را دستگیر کنند . وی ادامه داد:پرونده این افراد برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضایی شهرستان رودسر ارجاع داده شد .

ادامه مطلب چاپ خبر

روابط عمومی | نوشته شده در روز یکشنبه , 11 آذر 1397 ساعت 11:24 یعنی تقریبا 1 هفته قبل

11 آذر یاد آور برگی مهم از دفتر تاریخ گیلان

یازدهم آذر سالروز شهادت میرزا کوچک جنگلی مسلمان معتقد ، مبارز وطنخواه و نستوهی است که نهضت او خواستگاه ديني و مردمي داشت. 11 آذر ماه سالروز شهادت میرزا کوچک جنگلی ،مجاهدی است که سرزمین گیلان به نقش وی در طول تاریخ این منطقه فخر می فروشد . میرزا کوچک جنگلی که اسطوره ی مبارزه مردم گیلان با استبداد و ایستادگی در برابر سلطه ی بیگانگان است به نامی جاودانه بدل شد ، نامی که با تاریخ این سرزمین گره خورده و نسل جوان را به مطالعه و پژوهش در این زمینه می خواند. این نهضت ، از جنگل های گیلان آغاز شد و هفت سال ادامه یافت . رهبر نهضت جنگل، میرزا کوچک خان، طلبه آزادمنش و انقلابی و فردی فروتن ، خوش برخورد و پای بند به اجرای دستورهای دینی بود . اگرچه نهضت جنگل با حمله نیروهای دولتی سرکوب شد، ولی نام میرزا و مقاومت های مردانه اش در برابر ستم و تجاوز، در خاطر مردم ایران زنده و جاوید ماند و الگویی برای مبارزان بعدی گردید. مزار میرزا کوچک هم اکنون در بقعه سلیمان داراب زیارتگاه عاشقان آزادى و آزادگى است. یاد نهضت جنگل همواره در قلب ایرانیان و همه آزادمردان جهان ماندگار است .

ادامه مطلب چاپ خبر

پیوند های اصلی