روابط عمومی | نوشته شده در روز سه شنبه , 31 اردیبهشت 1398 ساعت 15:24 یعنی تقریبا 3 ساعت پیش ,تعداد بازدید 0

مراتب ثبت اثر فرهنگی تاریخی عمارت گمرک آستارا ابلاغ شد .

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ، مراتب ثبت اثر فرهنگی تاریخی عمارت گمرک آستارا به استاندار گیلان ابلاغ شد. در متن نامه علی اصغر مونسان خطاب به مصطفی سالاری استاندار گیلان آمده است : در اجرای بند (ج) ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۴ مجلس شورای اسلامی و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۴ مجلس شورای اسلامی و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیرمنقول فرهنگی تاریخی کشور در فهرست آثار ملی و فهرست‌های ذی‌ربط، مراتب ثبت اثر فرهنگی تاریخی "عمارت گمرک آستارا " واقع در استان گیلان، شهر آستارا، خیابان فارابی ، کوی بندر ، خیابان مرزداران ، که پس از طی تشریفات قانونی لازم به شماره 31891 مورخ 07/09/1396 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، ابلاغ می‌شود. اثر مذکور تحت حفاظت و نظارت این سازمان است و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده، جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت وبازسازی اثر صرفا با تایید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.خواهشمند است دستور فرمایید مراتب جهت اطلاع و اجرا به مقامات و مسئولان ذی ربط در استان ابلاغ شود و از نتیجه این سازمان را مطلع فرمایید.

ادامه مطلب چاپ خبر اشتراک گذاری

روابط عمومی | نوشته شده در روز سه شنبه , 31 اردیبهشت 1398 ساعت 15:16 یعنی تقریبا 3 ساعت پیش ,تعداد بازدید 0

افتتاح نمایشگاه عکس و کارت پستال های دوره قاجار در موزه ماسوله

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان همزمان با هفته میراث فرهنگی نمایشگاه تصاویر و کارت پستال های تاریخی دوره قاجار افتتاح شد. امیر انتخابی با اعلام این خبر گفت : این نمایشگاه به همت آقای اشراقی مجموعه دار تمبر و سکه –مدال ، کارت پستال، اسناد و وسایل مردم شناسی استان برگزار شده است و شامل 80 قطعه کارت پستال مربوط به دوره قاجار از دوره ناصرالدین شاه تا دوره احمد شاه به معرض نمایش گذاشته شده است. مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان در ادامه افزود: در سیر تحول کارت پستال های ایران به ترتیب از نقوش شیر و خورشید، تصاویر پادشاهان، بناهای قدیمی مربوط به میراث شهرها، تصاویر بانوان روی کارت ها و سپس تصاویر مردان مناطق مختلف ایران بوده است که در این نمایشگاه اسناد مربوط به هر دوره به تفکیک به نمایش درآمده است. وی ادامه داد: در کنار نمایش این کارت پستال ها از تصاویر قدیمی رشت ، بندرانزلی و پیربازار نیز رو نمایی شد .این نمایشگاه به مدت یک ماه در محل موزه ماسوله برقرار می باشد و علاقه مندان می توانند جهت بازدید از نمایشگاه مراجعه نمایند. امیر انتخابی ضمن اشاره به ابلاغ اعتبار 5 میلیارد ریال از سوی دولت گفت: ره آورد سفر رییس جمهور و هیات همراه به گیلان ابلاغ اعتبار 5 میلیارد ریال به این اداره کل در راستای ثبت جهانی ماسوله بوده است. وی همچنین تجهیز و تکمیل موزه ماسوله ، حمایت از صنایع دستی ماسوله به ویژه چموش به عنوان صنایع دستی مختص مردم ماسوله و تعیین تکلیف وضعیت موانع موجود در مسیر ثبت جهانی ماسوله از جمله اقداماتی دانست که در سال جاری اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان برای آن برنامه دارد.

ادامه مطلب چاپ خبر اشتراک گذاری

روابط عمومی | نوشته شده در روز سه شنبه , 31 اردیبهشت 1398 ساعت 15:13 یعنی تقریبا 3 ساعت پیش ,تعداد بازدید 0

همزمان با هفته میراث فرهنگی اقامتگاه بوم گردی دادا در ماسوله افتتاح شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان، همزمان با هفته میراث فرهنگی اقامتگاه بوم گردی دادا در ماسوله افتتاح شد. شهرود امیرانتخابی روز دوشنبه مورخ 30اردیبهشت 98 همزمان با سومین روز از هفته میراث فرهنگی ، با حضور در مراسم افتتاح اقامتگاه بوم گردی دادا ، اعلام کرد : انشاء ا... افتتاح این پروژه بوم گردی در روستا بتواند در اقتصاد محلی روستا تحول اساسی ایجاد کند و با تکمیل سایر زیر ساخت ها مثل آب و برق در روستا روز به روز شاهد رونق صنعت گردشگری در این منطقه باشیم. این مقام مسئول یکی دیگر از اهداف توسعه بوم گردی در استان گیلان را تقویت فرهنگ محلی استان از یک سو و تولید و عرضه صنایع دستی استان به گردشگران در راستای تقویت اقتصاد روستاهای استان را از سوی دیگر ذکر کرد. اقامتگاه بوم گردی دادا با دارا بودن 12 اتاق با ظرفیت 32 نفر ، مبلغ 25 میلیارد ریال سهم آورده بخش خصوصی و بدون استفاده از تسهیلات دولتی با عرصه 5000 متر مربع در شهرستان فومن بخش سردار جنگل روستای درفشه واقع شده است.

ادامه مطلب چاپ خبر اشتراک گذاری

روابط عمومی | نوشته شده در روز دوشنبه , 30 اردیبهشت 1398 ساعت 13:22 یعنی تقریبا 1 روز قبل ,تعداد بازدید 2

بازدید اعضای کمیسیون بانوان شهرستان لاهیجان از موزه تاریخ چای و کارگاه حصیربافی.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان اعضای کمیسیون بانوان شهرستان لاهیجان به مناسبت روز جهانی موزه و آغاز هفته میراث فرهنگی از موزه تاریخ بازدید کردند. سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان لاهیجان گفت: به مناسبت آغاز هفته میراث فرهنگی اعضای کمیسیون بانوان متشکل از مسئول کمیسیون امور بانوان فرمانداری شهرستان لاهیجان، نمایندگان بانوان دستگاه های دولتی شهرستان از موزه تاریخ چای بازدید کردند. پور حسن در ادامه اظهار داشت: اعضای کمیسیون در ادامه بازدید های خود از کارگاه حصیر بافی آقای مهدی پور و خانم سلیمانی واقع در روستای ایشگاه بخش رودبنه بازدید کردند.

ادامه مطلب چاپ خبر اشتراک گذاری

روابط عمومی | نوشته شده در روز دوشنبه , 30 اردیبهشت 1398 ساعت 10:23 یعنی تقریبا 1 روز قبل ,تعداد بازدید 1

هتل رویال ماسال همزمان با هفته مراث فرهنگی افتتاح شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان، هتل رویال ماسال همزمان با هفته مراث فرهنگی افتتاح شد. شهرود امیرانتخابی روز یکشنبه مورخ 29 اردیبهشت 98 همزمان با دومین روز از هفته میراث فرهنگی ، در آیین افتتاح هتل رویال ماسال اظهار کرد: شهرستان ماسال از وضعیت خوبی در زمینه صنعت گردشگری برخوردار است. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با بیان اینکه ماسال در ایام نوروز رتبه هفتم به لحاظ آمار اقامت كنندگان در مراكز اقامتي ثابت و موقت شهرستان را در استان کسب کرد، افزود: با توجه به زیرساخت‌های گردشگری و تاسیسات اقامتی که در این شهرستان وجود دارد و تحولات جدیدی که در زیرساخت‌های این شهرستان اتفاق می‌افتد، گردشگران راغب می‌شوند در این شهرستان سرمایه‌گذاری کنند. وی با بیان اینکه مسئله اقامتی ، اشتغالزایی را هم به دنبال دارد، گفت: موضوع سرمایه‌گذاری در شهرستان و جذب سرمایه‌گذاران باید با حمایت مسئولان ادامه پیدا کند. امیرانتخابی تصریح کرد: دفاتر خدماتی مسافرتی که در شهرستان ماسال فعالیت می‌کنند، برنامه‌ریزی لازم را داشته باشند و بیشترین تمرکزشان را برای ورودی به شهرستان حفظ کنند، مناطق ییلاقی و گردشگری ماسال را باید خوب معرفی کنند تا گردشگران را به این سمت بیاورند. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان خاطرنشان کرد: 200 پروژه تاسیسات گردشگری با حجم سرمایه گذاری یک هزار و 200 میلیارد تومان در سطح استان داریم که تا پایان دولت دوازدهم به اتمام می‌رسد. وی با اشاره به اینکه سهم ماسال در این زمینه قابل توجه است و باید تداوم پیدا کند تا اتفاقات خوبی در شهرستان رقم بخورد، اظهار کرد: اکنون در موقعیتی هستیم که نباید انتظاری از دولت و اعتباراتش داشته باشیم. امیرانتخابی افزود: اجماع نظری که در زمینه صنعت گردشگری وجود دارد پس از چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل اینکه صنعت نفت دیگر پاسخگو هزینه‌های جاری دولت نیست، بنابراین سرمایه‌گذاران باید به داد صنعت گردشگری بیایند و سرمایه‌گذاری کنند.

ادامه مطلب چاپ خبر اشتراک گذاری

پیوند های اصلی